South Swedish Rally - 2018-05-11--12
© Detta material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt. Eftertryck eller annan kopiering kan endast göras efter medgivande av Resultatservice.
Preliminärt resultat på SS9
South Swedish Rally 2018-05-11--12
Knihult 1 17530m. Skapad 2018-05-12 19:11:10

Tp Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Totalt Diff Tot Diff Kl Diff fg
1 1 3 30 Fredrik Åhlin
Joakim Sjöberg
Skoda Karlstad MC
  0 10.37,0 0.00,0 0.00,0 0.00,0
2 2 3 33 Martin Berglund
Joakim Gevert
Skoda SMK Gävle
  0 10.37,2 0.00,2 0.00,2 0.00,2
3 3 3 32 Johan Holmberg
Christoffer Bäck
Ford Gotlands MF
  0 10.41,9 0.04,9 0.04,9 0.04,7
4 1 4 41 Tobias Johansson
Bo Holmstrand
Mitsubishi Ludvika MS
  0 10.45,9 0.08,9 0.00,0 0.04,0
5 2 4 46 Per Göthberg
Robert Eriksson
Skoda Eskilstuna MK
  0 10.48,9 0.11,9 0.03,0 0.03,0
6 4 3 34 Thomas Thunström
Jörgen Lindahl
Citroën Ludvika MS
  0 10.54,4 0.17,4 0.17,4 0.05,5
7 5 3 35 Martin Hagman
Jörgen Fornander
Skoda MK Rimo
Riflex Sport
  0 10.59,2 0.22,2 0.22,2 0.04,8
8 3 4 45 Johan Rudengren
Christer Johansson
Skoda Eskilstuna MK
  0 11.06,5 0.29,5 0.20,6 0.07,3
9 6 3 36 Anton Eriksson
Magnus Proos
Skoda SMK Sundsvall
  0 11.10,8 0.33,8 0.33,8 0.04,3
10 1 2 55 Patrik Flodin
Göran Bergsten
BMW Ilsbo MK
Andersérs Mek Verkstad AB
  0 11.13,6 0.36,6 0.00,0 0.02,8
11 2 2 56 Daniel Wall
Lina Jonasson
Volvo MSK Kvarnvingarna
  0 11.18,1 0.41,1 0.04,5 0.04,5
12 3 2 61 Stefan Alenmalm
Ida Bood
Volvo SMK Trollhättan
  0 11.18,9 0.41,9 0.05,3 0.00,8
13 4 2 53 Elias Lundberg
David Arhusiander
Volvo ADAC Ostwestfalen-Lippe
HECO Aluminum Trailer AB
  0 11.19,3 0.42,3 0.05,7 0.00,4
14 7 3 38 Joachim Carlström
Jörgen Norman
Mitsubishi Gullabo RC
  0 11.22,4 0.45,4 0.45,4 0.03,1
15 5 2 60 Robin Sandberg
Mathias Bengtsson
Toyota Ryds MK
Team Nybe
0 11.22,5 0.45,5 0.08,9 0.00,1
16 1 6 26 Pontus Lönnström
Richard Svensson
Volvo Nora MK
  0 11.23,9 0.46,9 0.00,0 0.01,4
17 4 4 43 Robin Adolfsson
Nicklas Ottosson
Mitsubishi Wäxjö MS
  0 11.25,5 0.48,5 0.39,6 0.01,6
18 6 2 58 Johan Green
Kevin Athley
Toyota Hässleholms MK
  0 11.27,4 0.50,4 0.13,8 0.01,9
19 7 2 69 Per Eriksson
Tobias Gunnarsson
Volvo Emådalens MK
Eriksson taxi kristdala
  0 11.29,5 0.52,5 0.15,9 0.02,1
20 5 4 42 Thomas Lahti
Tomas Wikström
Mitsubishi NMS-Boden
  0 11.31,1 0.54,1 0.45,2 0.01,6
21 2 6 23 Simon Karlsson
Tobias Steen
Volvo Gullabo RC
Ns Allservice 072-3198040
  0 11.32,1 0.55,1 0.08,2 0.01,0
22 8 2 65 Jonas Åkesson
Andreas Martinsson
Toyota Karlskrona AK
Team Nybe
  0 11.32,6 0.55,6 0.19,0 0.00,5
23 1 5 9 Jari Liiten
Mikael Kjellgren
Peugeot Sandvikens MK
  0 11.34,2 0.57,2 0.00,0 0.01,6
24 2 5 8 Eddie Lundqvist
Olle Erixon
Ford Sandvikens MK
  0 11.34,9 0.57,9 0.00,7 0.00,7
25 3 5 5 Albin Nordh
Mattias Erixon
Renault Ydre MK
  0 11.41,1 1.04,1 0.06,9 0.06,2
26 1 1 10 Jonas Bodin
Madelene Buskas
Peugeot Grödinge MK
  0 11.41,8 1.04,8 0.00,0 0.00,7
27 4 5 6 Victor Karlsson
Jonas Magnér
Ford Vimmerby MS
  0 11.44,4 1.07,4 0.10,2 0.02,6
28 2 1 11 Emrik Smedberg
Timmy Berntsson
Honda Wäxjö MS
Motorsport AB i Växjö
0 11.44,6 1.07,6 0.02,8 0.00,2
29 9 2 73 Janne Kristiansson
Eva Lange
Volvo Wäxjö MS
  0 11.51,2 1.14,2 0.37,6 0.06,6
30 8 3 40 Fredrik Alsdal
Lars Andersson
Skoda SMK Arboga
Nilsson Motor i Arboga
  0 11.51,9 1.14,9 1.14,9 0.00,7
31 10 2 67 Mikael Andersson
Peter Berglund
Volvo Södra Sunnerbo MK
  0 11.52,4 1.15,4 0.38,8 0.00,5
32 11 2 76 Ignas Taletavicius
Uldis Briedis
Renault A-Masters
  0 11.59,4 1.22,4 0.45,8 0.07,0
33 3 6 18 Joakim Hansson
Frida Olofsson
Volvo Grimslöv MS
  0 12.00,1 1.23,1 0.36,2 0.00,7
34 12 2 62 Daniel Hellstadius
Peter Svensson
Volvo Kullings MS
  0 12.01,9 1.24,9 0.48,3 0.01,8
35 5 5 1 Victor Hansen
Ida Lidebjer Granberg
Peugeot SMK Hörby
  0 12.02,6 1.25,6 0.28,4 0.00,7
36 13 2 74 Lars Mårtensson
Liselott Hansson
Volvo SMK Hörby
  0 12.05,5 1.28,5 0.51,9 0.02,9
37 14 2 75 Christian Larsson
Cindy Brüggemann
VW Tjust MK
Gamleby Däck & Motorcentrum AB
  0 12.06,0 1.29,0 0.52,4 0.00,5
38 6 5 4 Petter Palmqvist
Stefan Gustavsson
Peugeot SMK Gävle
  0 12.06,5 1.29,5 0.32,3 0.00,5
39 3 1 17 Sean Johnston
Alex Kihurani
Opel ADAC Ostwestfalen-Lippe
AUDEX Motorsport GmbH
0 12.06,8 1.29,8 0.25,0 0.00,3
40 4 6 19 Rasmus Thulin Johansson
Robin Rosengren
Volvo Skillingaryds MK
  0 12.12,1 1.35,1 0.48,2 0.05,3
41 7 5 2 Hampus Larsson
Mikael Holmgren
Honda Kristianstads MK
LarssonRally
  0 12.17,8 1.40,8 0.43,6 0.05,7
42 5 6 24 Simon Andersson
Urban Fröjd
Volvo Bengtsfors MC
  0 12.19,4 1.42,4 0.55,5 0.01,6
43 6 6 20 Oscar Ljung
Steinar Bakkland
Volvo Simrishamns MK
  0 12.30,3 1.53,3 1.06,4 0.10,9
44 9 3 50 Ulf Backlund
Ola Persson
Mitsubishi MK Rimo
  0 12.31,7 1.54,7 1.54,7 0.01,4
45 4 1 15 Samuel Gustavsson
Dennis Norén
Citroën SMK Valdemarsvik
  0 12.42,5 2.05,5 1.00,7 0.10,8
46 15 2 82 Hans Bååth
Andreas Sigfridsson
BMW Wäxjö MS
  0 12.49,5 2.12,5 1.35,9 0.07,0
47 16 2 80 Stefan Schultes
Linus Noll
BMW MSC Gütersloh
  0 12.53,6 2.16,6 1.40,0 0.04,1
48 5 1 16 Andreas Andersson
Tommy Andersson
Honda SMK Hörby
  0 12.54,1 2.17,1 1.12,3 0.00,5
49 17 2 72 David Pettersson
Victor Johansson
Toyota Asarums MS
Lightspeed Motorsport
  0 13.01,3 2.24,3 1.47,7 0.07,2
50 6 1 14 Bengt Persson
Tomas Gustavsson
Citroën Simrishamns MK
0 13.10,7 2.33,7 1.28,9 0.09,4
51 18 2 83 Markus Schäfer
Richard Wynands
Ford Igrs2000
  0 13.24,1 2.47,1 2.10,5 0.13,4
52 19 2 63 Joacim Kristiansson
Roger Clausson
Toyota SMK Hörby
  0 20.12,5 9.35,5 8.58,9 6.48,4

Resultatservice