South Swedish Rally - 2018-05-11--12
© Detta material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt. Eftertryck eller annan kopiering kan endast göras efter medgivande av Resultatservice.
Preliminärt resultat efter SS8
South Swedish Rally 2018-05-11--12
Ramnaberg 1 4460m. Skapad 2018-05-12 19:11:07

Tp Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Tot Diff Kl Diff fg
 1  1 3 30 Fredrik Åhlin
Joakim Sjöberg
Skoda Karlstad MC
  0 0 38.27,7 0.00,0 0.00,0 0.00,0
 
2.45,2  2.44,7  6.19,2  6.28,9  6.09,2  6.23,2  5.00,9  2.36,4
3 2 3 2 3 32 Johan Holmberg
Christoffer Bäck
Ford Gotlands MF
  0 0 39.22,2 0.54,5 0.54,5 0.54,5
 
2.47,8  2.48,4  6.31,3  6.41,7  6.19,0  6.31,3  5.04,7  2.38,0
4 3 4 3 3 33 Martin Berglund
Joakim Gevert
Skoda SMK Gävle
  0 0 39.38,1 1.10,4 1.10,4 0.15,9
 
3.04,8  2.52,7  6.25,6  6.35,2  6.18,8  6.29,6  5.11,8  2.39,6
5 4  1 4 41 Tobias Johansson
Bo Holmstrand
Mitsubishi Ludvika MS
  0 0 40.12,1 1.44,4 0.00,0 0.34,0
 
2.53,3  2.56,6  6.37,0  6.48,0  6.24,7  6.39,4  5.11,3  2.41,8
6 5 5 4 3 34 Thomas Thunström
Jörgen Lindahl
Citroën Ludvika MS
  10 0 40.14,9 1.47,2 1.47,2 0.02,8
 
2.56,3  2.56,8  6.34,4  6.45,6  6.23,9  6.37,2  5.09,3  2.41,4
8 6 6 5 3 35 Martin Hagman
Jörgen Fornander
Skoda MK Rimo
Riflex Sport
  0 0 40.45,5 2.17,8 2.17,8 0.30,6
 
3.02,3  3.01,5  6.42,2  6.48,7  6.31,6  6.41,4  5.15,1  2.42,7
 7  2 4 45 Johan Rudengren
Christer Johansson
Skoda Eskilstuna MK
  0 0 40.45,7 2.18,0 0.33,6 0.00,2
 
2.57,9  2.59,5  6.43,7  6.48,2  6.27,9  6.41,6  5.19,5  2.47,4
10 8  3 4 43 Robin Adolfsson
Nicklas Ottosson
Mitsubishi Wäxjö MS
  0 0 40.59,3 2.31,6 0.47,2 0.13,6
 
2.57,2  2.59,5  6.41,2  6.49,0  6.37,5  6.48,5  5.20,4  2.46,0
 9  1 2 55 Patrik Flodin
Göran Bergsten
BMW Ilsbo MK
Andersérs Mek Verkstad AB
  0 0 41.00,1 2.32,4 0.00,0 0.00,8
 
3.03,3  3.03,4  6.38,4  6.50,7  6.34,6  6.44,6  5.18,1  2.47,0
12 10 7 6 3 36 Anton Eriksson
Magnus Proos
Skoda SMK Sundsvall
  0 0 41.17,2 2.49,5 2.49,5 0.17,1
 
2.53,7  2.51,1  6.46,9  7.13,2  6.37,9  6.49,6  5.18,8  2.46,0
 11  4 4 42 Thomas Lahti
Tomas Wikström
Mitsubishi NMS-Boden
  0 0 41.19,0 2.51,3 1.06,9 0.01,8
 
3.03,7  3.04,3  6.37,7  6.48,6  6.39,2  6.54,5  5.20,9  2.50,1
13 12  2 2 56 Daniel Wall
Lina Jonasson
Volvo MSK Kvarnvingarna
  0 0 41.42,9 3.15,2 0.42,8 0.23,9
 
3.02,8  3.06,4  6.49,7  7.00,2  6.41,0  6.53,9  5.22,6  2.46,3
14 13 8 7 3 38 Joachim Carlström
Jörgen Norman
Mitsubishi Gullabo RC
  0 0 41.48,8 3.21,1 3.21,1 0.05,9
 
3.00,9  3.00,0  6.50,7  6.58,8  6.42,3  7.01,8  5.25,6  2.48,7
16 14  3 2 61 Stefan Alenmalm
Ida Bood
Volvo SMK Trollhättan
  0 0 41.53,0 3.25,3 0.52,9 0.04,2
 
3.06,6  3.08,2  6.50,2  6.58,7  6.44,1  6.58,4  5.20,2  2.46,6
18 15  1 6 26 Pontus Lönnström
Richard Svensson
Volvo Nora MK
  0 0 42.05,4 3.37,7 0.00,0 0.12,4
 
3.05,2  3.04,3  6.50,5  7.09,4  6.40,1  7.00,1  5.26,8  2.49,0
15 16  5 4 47 Mats Adielsson
Peter Kurten
Mitsubishi Göteborgs MF
0 0 42.16,0 3.48,3 2.03,9 0.10,6
 
3.03,6  3.03,8  6.53,4  6.53,7  6.41,3  6.53,1  5.32,4  3.14,7
19 17 5 4 2 60 Robin Sandberg
Mathias Bengtsson
Toyota Ryds MK
Team Nybe
0 0 42.20,1 3.52,4 1.20,0 0.04,1
 
3.03,1  3.02,4  6.46,2  7.35,8  6.40,0  6.56,2  5.25,0  2.51,4
20 18 6 5 2 53 Elias Lundberg
David Arhusiander
Volvo ADAC Ostwestfalen-Lippe
HECO Aluminum Trailer AB
  0 0 42.30,0 4.02,3 1.29,9 0.09,9
 
3.07,9  3.07,4  6.48,7  7.38,2  6.42,2  6.54,4  5.22,6  2.48,6
21 19 7 6 2 58 Johan Green
Kevin Athley
Toyota Hässleholms MK
  0 0 42.36,9 4.09,2 1.36,8 0.06,9
 
3.02,4  3.05,1  6.58,0  7.09,3  6.47,2  7.07,6  5.34,1  2.53,2
22 20 8 7 2 65 Jonas Åkesson
Andreas Martinsson
Toyota Karlskrona AK
Team Nybe
  0 0 42.48,6 4.20,9 1.48,5 0.11,7
 
3.06,9  3.08,5  6.59,8  7.11,4  6.55,0  7.07,7  5.29,7  2.49,6
23 21  1 5 9 Jari Liiten
Mikael Kjellgren
Peugeot Sandvikens MK
  0 0 42.50,3 4.22,6 0.00,0 0.01,7
 
3.04,0  3.03,2  7.03,2  7.15,2  6.51,3  7.06,0  5.36,5  2.50,9
24 22 9 8 2 69 Per Eriksson
Tobias Gunnarsson
Volvo Emådalens MK
Eriksson taxi kristdala
  0 0 43.16,1 4.48,4 2.16,0 0.25,8
 
3.08,9  3.15,5  6.59,4  7.11,9  6.59,1  7.16,9  5.32,7  2.51,7
26 23  2 5 8 Eddie Lundqvist
Olle Erixon
Ford Sandvikens MK
  0 0 43.25,9 4.58,2 0.35,6 0.09,8
 
3.10,8  3.08,2  7.07,4  7.21,1  6.57,3  7.12,8  5.36,2  2.52,1
28 24 11 9 2 63 Joacim Kristiansson
Roger Clausson
Toyota SMK Hörby
  0 0 43.34,0 5.06,3 2.33,9 0.08,1
 
3.14,7  3.17,3  7.03,4  7.15,3  6.54,3  7.16,2  5.39,2  2.53,6
29 25  1 1 11 Emrik Smedberg
Timmy Berntsson
Honda Wäxjö MS
Motorsport AB i Växjö
0 0 43.36,3 5.08,6 0.00,0 0.02,3
 
3.07,7  3.07,9  7.09,9  7.23,0  7.01,0  7.14,9  5.41,0  2.50,9
25 26  2 6 24 Simon Andersson
Urban Fröjd
Volvo Bengtsfors MC
  0 0 43.36,9 5.09,2 1.31,5 0.00,6
 
3.11,1  3.12,0  7.01,4  7.15,2  6.53,8  7.14,7  5.45,2  3.03,5
31 27  2 1 10 Jonas Bodin
Madelene Buskas
Peugeot Grödinge MK
  0 0 43.45,5 5.17,8 0.09,2 0.08,6
 
3.08,9  3.04,5  7.16,2  7.31,4  6.58,8  7.17,1  5.36,9  2.51,7
30 28  3 5 6 Victor Karlsson
Jonas Magnér
Ford Vimmerby MS
  0 0 43.47,9 5.20,2 0.57,6 0.02,4
 
3.08,2  3.08,5  7.13,0  7.25,1  7.02,3  7.15,9  5.40,2  2.54,7
32 29 9 8 3 40 Fredrik Alsdal
Lars Andersson
Skoda SMK Arboga
Nilsson Motor i Arboga
  0 0 43.55,3 5.27,6 5.27,6 0.07,4
 
3.13,9  3.12,8  7.06,7  7.21,6  7.00,5  7.16,2  5.45,8  2.57,8
33 30  4 5 5 Albin Nordh
Mattias Erixon
Renault Ydre MK
  0 0 44.08,1 5.40,4 1.17,8 0.12,8
 
3.05,0  3.03,4  7.01,1  8.30,2  6.52,4  7.07,8  5.33,6  2.54,6
35 31 13 10 2 67 Mikael Andersson
Peter Berglund
Volvo Södra Sunnerbo MK
  0 0 44.27,9 6.00,2 3.27,8 0.19,8
 
3.16,0  3.23,0  7.16,4  7.24,2  7.07,2  7.25,0  5.39,6  2.56,5
34 32 12 11 2 62 Daniel Hellstadius
Peter Svensson
Volvo Kullings MS
  0 0 44.30,5 6.02,8 3.30,4 0.02,6
 
3.19,4  3.29,6  7.17,6  7.24,3  7.00,9  7.13,9  5.44,2  3.00,6
36 33  5 5 4 Petter Palmqvist
Stefan Gustavsson
Peugeot SMK Gävle
  0 0 44.32,5 6.04,8 1.42,2 0.02,0
 
3.07,8  3.05,8  7.07,5  7.22,4  7.48,8  7.21,2  5.42,1  2.56,9
37 34  3 6 18 Joakim Hansson
Frida Olofsson
Volvo Grimslöv MS
  0 0 44.33,9 6.06,2 2.28,5 0.01,4
 
3.14,7  3.15,5  7.20,8  7.28,1  7.03,6  7.28,4  5.45,3  2.57,5
38 35 14 12 2 73 Janne Kristiansson
Eva Lange
Volvo Wäxjö MS
  0 0 44.34,8 6.07,1 3.34,7 0.00,9
 
3.11,4  3.31,0  7.13,1  7.24,5  7.10,3  7.22,3  5.44,1  2.58,1
39 36  4 6 23 Simon Karlsson
Tobias Steen
Volvo Gullabo RC
Ns Allservice 072-3198040
  0 120 44.57,2 6.29,5 2.51,8 0.22,4
 
3.05,6  3.05,9  6.58,3  7.14,9  6.56,1  7.13,5  5.30,0  2.52,9
40 37 15 13 2 76 Ignas Taletavicius
Uldis Briedis
Renault A-Masters
  0 0 45.04,7 6.37,0 4.04,6 0.07,5
 
3.13,3  3.25,2  7.17,0  7.35,8  7.18,8  7.31,2  5.47,7  2.55,7
43 38 16 14 2 81 Andreas Axelsson
Jonas Bergman
VW Grimslöv MS
JERRYS MOTORSPORT
0 0 45.15,5 6.47,8 4.15,4 0.10,8
 
3.15,5  3.26,4  7.21,8  7.41,8  7.16,0  7.34,7  5.43,0  2.56,3
41 39  6 5 1 Victor Hansen
Ida Lidebjer Granberg
Peugeot SMK Hörby
  0 0 45.15,9 6.48,2 2.25,6 0.00,4
 
3.12,4  3.05,7  7.23,2  8.35,1  6.57,8  7.17,3  5.46,7  2.57,7
44 40  3 1 15 Samuel Gustavsson
Dennis Norén
Citroën SMK Valdemarsvik
  0 0 45.20,8 6.53,1 1.44,5 0.04,9
 
3.18,7  3.16,0  7.25,9  7.42,8  7.11,0  7.30,7  5.54,9  3.00,8
42 41  5 6 19 Rasmus Thulin Johansson
Robin Rosengren
Volvo Skillingaryds MK
  0 0 45.23,8 6.56,1 3.18,4 0.03,0
 
3.14,9  3.19,3  7.11,7  7.49,3  7.14,9  7.33,3  5.55,6  3.04,8
45 42 17 15 2 74 Lars Mårtensson
Liselott Hansson
Volvo SMK Hörby
  0 0 45.26,3 6.58,6 4.26,2 0.02,5
 
3.22,5  3.32,1  7.18,9  7.25,9  7.17,1  7.26,3  6.00,3  3.03,2
48 43  6 4 46 Per Göthberg
Robert Eriksson
Skoda Eskilstuna MK
  0 0 45.29,0 7.01,3 5.16,9 0.02,7
 
3.00,1  3.00,8  11.57,1  6.44,4  6.22,4  6.35,1  5.09,9  2.39,2
46 44  7 5 2 Hampus Larsson
Mikael Holmgren
Honda Kristianstads MK
LarssonRally
  0 0 45.32,7 7.05,0 2.42,4 0.03,7
 
3.12,4  3.13,5  7.30,9  7.43,6  7.17,6  7.31,2  5.58,8  3.04,7
47 45 18 16 2 75 Christian Larsson
Cindy Brüggemann
VW Tjust MK
Gamleby Däck & Motorcentrum AB
  0 0 45.49,4 7.21,7 4.49,3 0.16,7
 
3.21,0  3.35,9  7.27,4  7.32,3  7.14,3  7.40,8  5.55,1  3.02,6
49 46 10 9 3 50 Ulf Backlund
Ola Persson
Mitsubishi MK Rimo
  0 0 46.05,5 7.37,8 7.37,8 0.16,1
 
3.18,1  3.20,5  7.26,1  7.49,9  7.25,6  7.38,9  5.58,8  3.07,6
50 47  4 1 16 Andreas Andersson
Tommy Andersson
Honda SMK Hörby
  0 0 46.50,1 8.22,4 3.13,8 0.44,6
 
3.18,3  3.26,2  7.42,2  7.51,7  7.34,5  7.44,2  6.04,6  3.08,4
51 48 19 17 2 82 Hans Bååth
Andreas Sigfridsson
BMW Wäxjö MS
  0 0 47.58,8 9.31,1 6.58,7 1.08,7
 
3.28,5  3.50,4  7.46,9  8.10,2  7.34,9  7.48,6  6.06,0  3.13,3
52 49  5 1 14 Bengt Persson
Tomas Gustavsson
Citroën Simrishamns MK
0 0 48.52,3 10.24,6 5.16,0 0.53,5
 
3.29,6  3.32,2  8.07,0  8.15,0  7.46,1  8.05,1  6.21,9  3.15,4
53 50 20 18 2 80 Stefan Schultes
Linus Noll
BMW MSC Gütersloh
  0 0 49.41,1 11.13,4 8.41,0 0.48,8
 
3.37,6  4.03,6  8.04,5  8.15,4  7.59,1  8.14,5  6.14,3  3.12,1
54 51  6 1 17 Sean Johnston
Alex Kihurani
Opel ADAC Ostwestfalen-Lippe
AUDEX Motorsport GmbH
300 0 51.32,4 13.04,7 7.56,1 1.51,3
 
3.43,0  4.12,9  7.29,5  7.45,0  7.07,6  7.28,3  5.41,8  3.04,3
56 52 22 19 2 72 David Pettersson
Victor Johansson
Toyota Asarums MS
Lightspeed Motorsport
  300 40 51.55,1 13.27,4 10.55,0 0.22,7
 
3.22,0  3.33,2  7.23,0  7.46,1  7.30,8  7.37,8  5.56,1  3.06,1
55 53 21 20 2 83 Markus Schäfer
Richard Wynands
Ford Igrs2000
  0 0 51.56,0 13.28,3 10.55,9 0.00,9
 
3.51,9  4.34,7  8.20,9  8.39,1  8.15,6  8.29,3  6.25,7  3.18,8
57 54  6 6 20 Oscar Ljung
Steinar Bakkland
Volvo Simrishamns MK
  0 20 55.29,4 17.01,7 13.24,0 3.33,4
 
3.17,9  3.18,8  7.27,6  16.45,0  7.21,8  7.50,8  6.01,8  3.05,7

Resultatservice