South Swedish Rally - 2018-05-11--12
© Detta material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt. Eftertryck eller annan kopiering kan endast göras efter medgivande av Resultatservice.
Preliminärt resultat efter SS6
South Swedish Rally 2018-05-11--12
Rödjan 2 12290m. Skapad 2018-05-12 19:11:01

 
1 - SM - Otrimmat 2 WD (R2)
Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Kl Diff fg
 1 1 11 Emrik Smedberg
Timmy Berntsson
Honda Wäxjö MS
Motorsport AB i Växjö
0 0 35.04,4 0.00,0 0.00,0
 
3.07,7  3.07,9  7.09,9  7.23,0  7.01,0  7.14,9
 2 1 10 Jonas Bodin
Madelene Buskas
Peugeot Grödinge MK
  0 0 35.16,9 0.12,5 0.12,5
 
3.08,9  3.04,5  7.16,2  7.31,4  6.58,8  7.17,1
 3 1 15 Samuel Gustavsson
Dennis Norén
Citroën SMK Valdemarsvik
  0 0 36.25,1 1.20,7 1.08,2
 
3.18,7  3.16,0  7.25,9  7.42,8  7.11,0  7.30,7
 4 1 16 Andreas Andersson
Tommy Andersson
Honda SMK Hörby
  0 0 37.37,1 2.32,7 1.12,0
 
3.18,3  3.26,2  7.42,2  7.51,7  7.34,5  7.44,2
 5 1 14 Bengt Persson
Tomas Gustavsson
Citroën Simrishamns MK
0 0 39.15,0 4.10,6 1.37,9
 
3.29,6  3.32,2  8.07,0  8.15,0  7.46,1  8.05,1
 6 1 17 Sean Johnston
Alex Kihurani
Opel ADAC Ostwestfalen-Lippe
AUDEX Motorsport GmbH
300 0 42.46,3 7.41,9 3.31,3
 
3.43,0  4.12,9  7.29,5  7.45,0  7.07,6  7.28,3
 
2 - SM - Trimmat 2 WD (R3)
Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Kl Diff fg
 1 2 55 Patrik Flodin
Göran Bergsten
BMW Ilsbo MK
Andersérs Mek Verkstad AB
  0 0 32.55,0 0.00,0 0.00,0
 
3.03,3  3.03,4  6.38,4  6.50,7  6.34,6  6.44,6
 2 2 52 Kristian Johansson
Fredrik Livh
VW Kinds MK
Johanssons Bilverkstad I Borås
0 0 33.31,4 0.36,4 0.36,4
 
3.00,5  3.02,8  6.46,0  7.03,2  6.40,3  6.58,6
 3 2 56 Daniel Wall
Lina Jonasson
Volvo MSK Kvarnvingarna
  0 0 33.34,0 0.39,0 0.02,6
 
3.02,8  3.06,4  6.49,7  7.00,2  6.41,0  6.53,9
 4 2 61 Stefan Alenmalm
Ida Bood
Volvo SMK Trollhättan
  0 0 33.46,2 0.51,2 0.12,2
 
3.06,6  3.08,2  6.50,2  6.58,7  6.44,1  6.58,4
6 5 2 60 Robin Sandberg
Mathias Bengtsson
Toyota Ryds MK
Team Nybe
0 0 34.03,7 1.08,7 0.17,5
 
3.03,1  3.02,4  6.46,2  7.35,8  6.40,0  6.56,2
5 6 2 58 Johan Green
Kevin Athley
Toyota Hässleholms MK
  0 0 34.09,6 1.14,6 0.05,9
 
3.02,4  3.05,1  6.58,0  7.09,3  6.47,2  7.07,6
8 7 2 53 Elias Lundberg
David Arhusiander
Volvo ADAC Ostwestfalen-Lippe
HECO Aluminum Trailer AB
  0 0 34.18,8 1.23,8 0.09,2
 
3.07,9  3.07,4  6.48,7  7.38,2  6.42,2  6.54,4
7 8 2 65 Jonas Åkesson
Andreas Martinsson
Toyota Karlskrona AK
Team Nybe
  0 0 34.29,3 1.34,3 0.10,5
 
3.06,9  3.08,5  6.59,8  7.11,4  6.55,0  7.07,7
 9 2 69 Per Eriksson
Tobias Gunnarsson
Volvo Emådalens MK
Eriksson taxi kristdala
  0 0 34.51,7 1.56,7 0.22,4
 
3.08,9  3.15,5  6.59,4  7.11,9  6.59,1  7.16,9
 10 2 63 Joacim Kristiansson
Roger Clausson
Toyota SMK Hörby
  0 0 35.01,2 2.06,2 0.09,5
 
3.14,7  3.17,3  7.03,4  7.15,3  6.54,3  7.16,2
 11 2 66 Mikael Ericsson
Ida Hegge
VW SMK Trollhättan
0 0 35.04,9 2.09,9 0.03,7
 
3.10,7  3.29,8  7.00,7  7.10,9  6.58,8  7.14,0
14 12 2 64 Hans Johansson
Alexander Harsten
Volvo Olofströms MK
Nybe AB
0 0 35.20,3 2.25,3 0.15,4
 
3.11,3  3.14,4  7.22,6  7.19,4  6.58,6  7.14,0
 13 2 79 Tommy Eliasson
Ove Persson
Volvo Storfors MK
EC Svenska AB
0 0 35.25,4 2.30,4 0.05,1
 
3.14,5  3.21,5  6.56,8  7.27,4  6.58,9  7.26,3
12 14 2 78 Simon Magnusson
Christoffer Svensson
Opel Älmhults MK
0 0 35.29,0 2.34,0 0.03,6
 
3.08,9  3.20,6  7.05,3  7.19,3  7.03,4  7.31,5
17 15 2 62 Daniel Hellstadius
Peter Svensson
Volvo Kullings MS
  0 0 35.45,7 2.50,7 0.16,7
 
3.19,4  3.29,6  7.17,6  7.24,3  7.00,9  7.13,9
15 16 2 67 Mikael Andersson
Peter Berglund
Volvo Södra Sunnerbo MK
  0 0 35.51,8 2.56,8 0.06,1
 
3.16,0  3.23,0  7.16,4  7.24,2  7.07,2  7.25,0
16 17 2 73 Janne Kristiansson
Eva Lange
Volvo Wäxjö MS
  0 0 35.52,6 2.57,6 0.00,8
 
3.11,4  3.31,0  7.13,1  7.24,5  7.10,3  7.22,3
 18 2 76 Ignas Taletavicius
Uldis Briedis
Renault A-Masters
  0 0 36.21,3 3.26,3 0.28,7
 
3.13,3  3.25,2  7.17,0  7.35,8  7.18,8  7.31,2
 19 2 74 Lars Mårtensson
Liselott Hansson
Volvo SMK Hörby
  0 0 36.22,8 3.27,8 0.01,5
 
3.22,5  3.32,1  7.18,9  7.25,9  7.17,1  7.26,3
 20 2 81 Andreas Axelsson
Jonas Bergman
VW Grimslöv MS
JERRYS MOTORSPORT
0 0 36.36,2 3.41,2 0.13,4
 
3.15,5  3.26,4  7.21,8  7.41,8  7.16,0  7.34,7
 21 2 75 Christian Larsson
Cindy Brüggemann
VW Tjust MK
Gamleby Däck & Motorcentrum AB
  0 0 36.51,7 3.56,7 0.15,5
 
3.21,0  3.35,9  7.27,4  7.32,3  7.14,3  7.40,8
 22 2 82 Hans Bååth
Andreas Sigfridsson
BMW Wäxjö MS
  0 0 38.39,5 5.44,5 1.47,8
 
3.28,5  3.50,4  7.46,9  8.10,2  7.34,9  7.48,6
 23 2 80 Stefan Schultes
Linus Noll
BMW MSC Gütersloh
  0 0 40.14,7 7.19,7 1.35,2
 
3.37,6  4.03,6  8.04,5  8.15,4  7.59,1  8.14,5
 24 2 83 Markus Schäfer
Richard Wynands
Ford Igrs2000
  0 0 42.11,5 9.16,5 1.56,8
 
3.51,9  4.34,7  8.20,9  8.39,1  8.15,6  8.29,3
 25 2 72 David Pettersson
Victor Johansson
Toyota Asarums MS
Lightspeed Motorsport
  300 0 42.12,9 9.17,9 0.01,4
 
3.22,0  3.33,2  7.23,0  7.46,1  7.30,8  7.37,8
 
3 - SM - Trimmat 4 WD (R5)
Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Kl Diff fg
 1 3 30 Fredrik Åhlin
Joakim Sjöberg
Skoda Karlstad MC
  0 0 30.50,4 0.00,0 0.00,0
 
2.45,2  2.44,7  6.19,2  6.28,9  6.09,2  6.23,2
 2 3 29 Mattias Adielsson
Andreas Johansson
Skoda Göteborgs MF
0 0 31.17,9 0.27,5 0.27,5
 
2.48,2  2.46,2  6.20,9  6.43,3  6.12,6  6.26,7
 3 3 32 Johan Holmberg
Christoffer Bäck
Ford Gotlands MF
  0 0 31.39,5 0.49,1 0.21,6
 
2.47,8  2.48,4  6.31,3  6.41,7  6.19,0  6.31,3
 4 3 33 Martin Berglund
Joakim Gevert
Skoda SMK Gävle
  0 0 31.46,7 0.56,3 0.07,2
 
3.04,8  2.52,7  6.25,6  6.35,2  6.18,8  6.29,6
 5 3 34 Thomas Thunström
Jörgen Lindahl
Citroën Ludvika MS
  10 0 32.24,2 1.33,8 0.37,5
 
2.56,3  2.56,8  6.34,4  6.45,6  6.23,9  6.37,2
 6 3 35 Martin Hagman
Jörgen Fornander
Skoda MK Rimo
Riflex Sport
  0 0 32.47,7 1.57,3 0.23,5
 
3.02,3  3.01,5  6.42,2  6.48,7  6.31,6  6.41,4
 7 3 36 Anton Eriksson
Magnus Proos
Skoda SMK Sundsvall
  0 0 33.12,4 2.22,0 0.24,7
 
2.53,7  2.51,1  6.46,9  7.13,2  6.37,9  6.49,6
 8 3 38 Joachim Carlström
Jörgen Norman
Mitsubishi Gullabo RC
  0 0 33.34,5 2.44,1 0.22,1
 
3.00,9  3.00,0  6.50,7  6.58,8  6.42,3  7.01,8
 9 3 39 Bengt Abrahamsson
Peter Fogel
Mitsubishi Kullings MS
0 0 34.10,6 3.20,2 0.36,1
 
2.59,3  3.00,0  6.39,3  8.00,3  6.37,1  6.54,6
 10 3 40 Fredrik Alsdal
Lars Andersson
Skoda SMK Arboga
Nilsson Motor i Arboga
  0 0 35.11,7 4.21,3 1.01,1
 
3.13,9  3.12,8  7.06,7  7.21,6  7.00,5  7.16,2
 11 3 50 Ulf Backlund
Ola Persson
Mitsubishi MK Rimo
  0 0 36.59,1 6.08,7 1.47,4
 
3.18,1  3.20,5  7.26,1  7.49,9  7.25,6  7.38,9
 
4 - SM - 4 WD övriga
Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Kl Diff fg
 1 4 41 Tobias Johansson
Bo Holmstrand
Mitsubishi Ludvika MS
  0 0 32.19,0 0.00,0 0.00,0
 
2.53,3  2.56,6  6.37,0  6.48,0  6.24,7  6.39,4
 2 4 45 Johan Rudengren
Christer Johansson
Skoda Eskilstuna MK
  0 0 32.38,8 0.19,8 0.19,8
 
2.57,9  2.59,5  6.43,7  6.48,2  6.27,9  6.41,6
 3 4 43 Robin Adolfsson
Nicklas Ottosson
Mitsubishi Wäxjö MS
  0 0 32.52,9 0.33,9 0.14,1
 
2.57,2  2.59,5  6.41,2  6.49,0  6.37,5  6.48,5
 4 4 42 Thomas Lahti
Tomas Wikström
Mitsubishi NMS-Boden
  0 0 33.08,0 0.49,0 0.15,1
 
3.03,7  3.04,3  6.37,7  6.48,6  6.39,2  6.54,5
 5 4 47 Mats Adielsson
Peter Kurten
Mitsubishi Göteborgs MF
0 0 33.28,9 1.09,9 0.20,9
 
3.03,6  3.03,8  6.53,4  6.53,7  6.41,3  6.53,1
 6 4 46 Per Göthberg
Robert Eriksson
Skoda Eskilstuna MK
  0 0 37.39,9 5.20,9 4.11,0
 
3.00,1  3.00,8  11.57,1  6.44,4  6.22,4  6.35,1
 
5 - JSM - Otrimmat 2WD (R2)
Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Kl Diff fg
 1 5 9 Jari Liiten
Mikael Kjellgren
Peugeot Sandvikens MK
  0 0 34.22,9 0.00,0 0.00,0
 
3.04,0  3.03,2  7.03,2  7.15,2  6.51,3  7.06,0
 2 5 8 Eddie Lundqvist
Olle Erixon
Ford Sandvikens MK
  0 0 34.57,6 0.34,7 0.34,7
 
3.10,8  3.08,2  7.07,4  7.21,1  6.57,3  7.12,8
 3 5 6 Victor Karlsson
Jonas Magnér
Ford Vimmerby MS
  0 0 35.13,0 0.50,1 0.15,4
 
3.08,2  3.08,5  7.13,0  7.25,1  7.02,3  7.15,9
 4 5 5 Albin Nordh
Mattias Erixon
Renault Ydre MK
  0 0 35.39,9 1.17,0 0.26,9
 
3.05,0  3.03,4  7.01,1  8.30,2  6.52,4  7.07,8
 5 5 4 Petter Palmqvist
Stefan Gustavsson
Peugeot SMK Gävle
  0 0 35.53,5 1.30,6 0.13,6
 
3.07,8  3.05,8  7.07,5  7.22,4  7.48,8  7.21,2
 6 5 2 Hampus Larsson
Mikael Holmgren
Honda Kristianstads MK
LarssonRally
  0 0 36.29,2 2.06,3 0.35,7
 
3.12,4  3.13,5  7.30,9  7.43,6  7.17,6  7.31,2
 7 5 1 Victor Hansen
Ida Lidebjer Granberg
Peugeot SMK Hörby
  0 0 36.31,5 2.08,6 0.02,3
 
3.12,4  3.05,7  7.23,2  8.35,1  6.57,8  7.17,3
 
6 - JSM - Trimmat 2 WD (R3)
Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Kl Diff fg
 1 6 26 Pontus Lönnström
Richard Svensson
Volvo Nora MK
  0 0 33.49,6 0.00,0 0.00,0
 
3.05,2  3.04,3  6.50,5  7.09,4  6.40,1  7.00,1
3 2 6 24 Simon Andersson
Urban Fröjd
Volvo Bengtsfors MC
  0 0 34.48,2 0.58,6 0.58,6
 
3.11,1  3.12,0  7.01,4  7.15,2  6.53,8  7.14,7
4 3 6 18 Joakim Hansson
Frida Olofsson
Volvo Grimslöv MS
  0 0 35.51,1 2.01,5 1.02,9
 
3.14,7  3.15,5  7.20,8  7.28,1  7.03,6  7.28,4
7 4 6 19 Rasmus Thulin Johansson
Robin Rosengren
Volvo Skillingaryds MK
  0 0 36.23,4 2.33,8 0.32,3
 
3.14,9  3.19,3  7.11,7  7.49,3  7.14,9  7.33,3
2 5 6 23 Simon Karlsson
Tobias Steen
Volvo Gullabo RC
Ns Allservice 072-3198040
  0 120 36.34,3 2.44,7 0.10,9
 
3.05,6  3.05,9  6.58,3  7.14,9  6.56,1  7.13,5
8 6 6 20 Oscar Ljung
Steinar Bakkland
Volvo Simrishamns MK
  0 20 46.21,9 12.32,3 9.47,6
 
3.17,9  3.18,8  7.27,6  16.45,0  7.21,8  7.50,8

Resultatservice