South Swedish Rally - 2018-05-11--12
© Detta material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt. Eftertryck eller annan kopiering kan endast göras efter medgivande av Resultatservice.
Preliminärt resultat på SS6
South Swedish Rally 2018-05-11--12
Rödjan 2 12290m. Skapad 2018-05-12 19:11:01

Tp Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Totalt Diff Tot Diff Kl Diff fg
1 1 3 30 Fredrik Åhlin
Joakim Sjöberg
Skoda Karlstad MC
  0 6.23,2 0.00,0 0.00,0 0.00,0
2 2 3 29 Mattias Adielsson
Andreas Johansson
Skoda Göteborgs MF
0 6.26,7 0.03,5 0.03,5 0.03,5
3 3 3 33 Martin Berglund
Joakim Gevert
Skoda SMK Gävle
  0 6.29,6 0.06,4 0.06,4 0.02,9
4 4 3 32 Johan Holmberg
Christoffer Bäck
Ford Gotlands MF
  0 6.31,3 0.08,1 0.08,1 0.01,7
5 1 4 46 Per Göthberg
Robert Eriksson
Skoda Eskilstuna MK
  0 6.35,1 0.11,9 0.00,0 0.03,8
6 5 3 34 Thomas Thunström
Jörgen Lindahl
Citroën Ludvika MS
  0 6.37,2 0.14,0 0.14,0 0.02,1
7 2 4 41 Tobias Johansson
Bo Holmstrand
Mitsubishi Ludvika MS
  0 6.39,4 0.16,2 0.04,3 0.02,2
8 6 3 35 Martin Hagman
Jörgen Fornander
Skoda MK Rimo
Riflex Sport
  0 6.41,4 0.18,2 0.18,2 0.02,0
9 3 4 45 Johan Rudengren
Christer Johansson
Skoda Eskilstuna MK
  0 6.41,6 0.18,4 0.06,5 0.00,2
10 1 2 55 Patrik Flodin
Göran Bergsten
BMW Ilsbo MK
Andersérs Mek Verkstad AB
  0 6.44,6 0.21,4 0.00,0 0.03,0
11 4 4 43 Robin Adolfsson
Nicklas Ottosson
Mitsubishi Wäxjö MS
  0 6.48,5 0.25,3 0.13,4 0.03,9
12 7 3 36 Anton Eriksson
Magnus Proos
Skoda SMK Sundsvall
  0 6.49,6 0.26,4 0.26,4 0.01,1
13 5 4 47 Mats Adielsson
Peter Kurten
Mitsubishi Göteborgs MF
0 6.53,1 0.29,9 0.18,0 0.03,5
14 2 2 56 Daniel Wall
Lina Jonasson
Volvo MSK Kvarnvingarna
  0 6.53,9 0.30,7 0.09,3 0.00,8
15 3 2 53 Elias Lundberg
David Arhusiander
Volvo ADAC Ostwestfalen-Lippe
HECO Aluminum Trailer AB
  0 6.54,4 0.31,2 0.09,8 0.00,5
16 6 4 42 Thomas Lahti
Tomas Wikström
Mitsubishi NMS-Boden
  0 6.54,5 0.31,3 0.19,4 0.00,1
17 8 3 39 Bengt Abrahamsson
Peter Fogel
Mitsubishi Kullings MS
0 6.54,6 0.31,4 0.31,4 0.00,1
18 4 2 60 Robin Sandberg
Mathias Bengtsson
Toyota Ryds MK
Team Nybe
0 6.56,2 0.33,0 0.11,6 0.01,6
19 5 2 61 Stefan Alenmalm
Ida Bood
Volvo SMK Trollhättan
  0 6.58,4 0.35,2 0.13,8 0.02,2
20 6 2 52 Kristian Johansson
Fredrik Livh
VW Kinds MK
Johanssons Bilverkstad I Borås
0 6.58,6 0.35,4 0.14,0 0.00,2
21 1 6 26 Pontus Lönnström
Richard Svensson
Volvo Nora MK
  0 7.00,1 0.36,9 0.00,0 0.01,5
22 9 3 38 Joachim Carlström
Jörgen Norman
Mitsubishi Gullabo RC
  0 7.01,8 0.38,6 0.38,6 0.01,7
23 1 5 9 Jari Liiten
Mikael Kjellgren
Peugeot Sandvikens MK
  0 7.06,0 0.42,8 0.00,0 0.04,2
24 7 2 58 Johan Green
Kevin Athley
Toyota Hässleholms MK
  0 7.07,6 0.44,4 0.23,0 0.01,6
25 8 2 65 Jonas Åkesson
Andreas Martinsson
Toyota Karlskrona AK
Team Nybe
  0 7.07,7 0.44,5 0.23,1 0.00,1
26 2 5 5 Albin Nordh
Mattias Erixon
Renault Ydre MK
  0 7.07,8 0.44,6 0.01,8 0.00,1
27 3 5 8 Eddie Lundqvist
Olle Erixon
Ford Sandvikens MK
  0 7.12,8 0.49,6 0.06,8 0.05,0
28 2 6 23 Simon Karlsson
Tobias Steen
Volvo Gullabo RC
Ns Allservice 072-3198040
  0 7.13,5 0.50,3 0.13,4 0.00,7
29 9 2 62 Daniel Hellstadius
Peter Svensson
Volvo Kullings MS
  0 7.13,9 0.50,7 0.29,3 0.00,4
30 10 2 66 Mikael Ericsson
Ida Hegge
VW SMK Trollhättan
0 7.14,0 0.50,8 0.29,4 0.00,1
31 11 2 64 Hans Johansson
Alexander Harsten
Volvo Olofströms MK
Nybe AB
0 7.14,0 0.50,8 0.29,4 0.00,0
32 3 6 24 Simon Andersson
Urban Fröjd
Volvo Bengtsfors MC
  0 7.14,7 0.51,5 0.14,6 0.00,7
33 1 1 11 Emrik Smedberg
Timmy Berntsson
Honda Wäxjö MS
Motorsport AB i Växjö
0 7.14,9 0.51,7 0.00,0 0.00,2
34 4 5 6 Victor Karlsson
Jonas Magnér
Ford Vimmerby MS
  0 7.15,9 0.52,7 0.09,9 0.01,0
35 12 2 63 Joacim Kristiansson
Roger Clausson
Toyota SMK Hörby
  0 7.16,2 0.53,0 0.31,6 0.00,3
36 10 3 40 Fredrik Alsdal
Lars Andersson
Skoda SMK Arboga
Nilsson Motor i Arboga
  0 7.16,2 0.53,0 0.53,0 0.00,0
37 13 2 69 Per Eriksson
Tobias Gunnarsson
Volvo Emådalens MK
Eriksson taxi kristdala
  0 7.16,9 0.53,7 0.32,3 0.00,7
38 2 1 10 Jonas Bodin
Madelene Buskas
Peugeot Grödinge MK
  0 7.17,1 0.53,9 0.02,2 0.00,2
39 5 5 1 Victor Hansen
Ida Lidebjer Granberg
Peugeot SMK Hörby
  0 7.17,3 0.54,1 0.11,3 0.00,2
40 6 5 4 Petter Palmqvist
Stefan Gustavsson
Peugeot SMK Gävle
  0 7.21,2 0.58,0 0.15,2 0.03,9
41 14 2 73 Janne Kristiansson
Eva Lange
Volvo Wäxjö MS
  0 7.22,3 0.59,1 0.37,7 0.01,1
42 15 2 67 Mikael Andersson
Peter Berglund
Volvo Södra Sunnerbo MK
  0 7.25,0 1.01,8 0.40,4 0.02,7
43 16 2 79 Tommy Eliasson
Ove Persson
Volvo Storfors MK
EC Svenska AB
0 7.26,3 1.03,1 0.41,7 0.01,3
44 17 2 74 Lars Mårtensson
Liselott Hansson
Volvo SMK Hörby
  0 7.26,3 1.03,1 0.41,7 0.00,0
45 3 1 17 Sean Johnston
Alex Kihurani
Opel ADAC Ostwestfalen-Lippe
AUDEX Motorsport GmbH
0 7.28,3 1.05,1 0.13,4 0.02,0
46 4 6 18 Joakim Hansson
Frida Olofsson
Volvo Grimslöv MS
  0 7.28,4 1.05,2 0.28,3 0.00,1
47 4 1 15 Samuel Gustavsson
Dennis Norén
Citroën SMK Valdemarsvik
  0 7.30,7 1.07,5 0.15,8 0.02,3
48 7 5 2 Hampus Larsson
Mikael Holmgren
Honda Kristianstads MK
LarssonRally
  0 7.31,2 1.08,0 0.25,2 0.00,5
49 18 2 76 Ignas Taletavicius
Uldis Briedis
Renault A-Masters
  0 7.31,2 1.08,0 0.46,6 0.00,0
50 19 2 78 Simon Magnusson
Christoffer Svensson
Opel Älmhults MK
0 7.31,5 1.08,3 0.46,9 0.00,3
51 5 6 19 Rasmus Thulin Johansson
Robin Rosengren
Volvo Skillingaryds MK
  0 7.33,3 1.10,1 0.33,2 0.01,8
52 20 2 81 Andreas Axelsson
Jonas Bergman
VW Grimslöv MS
JERRYS MOTORSPORT
0 7.34,7 1.11,5 0.50,1 0.01,4
53 21 2 72 David Pettersson
Victor Johansson
Toyota Asarums MS
Lightspeed Motorsport
  0 7.37,8 1.14,6 0.53,2 0.03,1
54 11 3 50 Ulf Backlund
Ola Persson
Mitsubishi MK Rimo
  0 7.38,9 1.15,7 1.15,7 0.01,1
55 22 2 75 Christian Larsson
Cindy Brüggemann
VW Tjust MK
Gamleby Däck & Motorcentrum AB
  0 7.40,8 1.17,6 0.56,2 0.01,9
56 5 1 16 Andreas Andersson
Tommy Andersson
Honda SMK Hörby
  0 7.44,2 1.21,0 0.29,3 0.03,4
57 23 2 82 Hans Bååth
Andreas Sigfridsson
BMW Wäxjö MS
  0 7.48,6 1.25,4 1.04,0 0.04,4
58 6 6 20 Oscar Ljung
Steinar Bakkland
Volvo Simrishamns MK
  0 7.50,8 1.27,6 0.50,7 0.02,2
59 6 1 14 Bengt Persson
Tomas Gustavsson
Citroën Simrishamns MK
0 8.05,1 1.41,9 0.50,2 0.14,3
60 24 2 80 Stefan Schultes
Linus Noll
BMW MSC Gütersloh
  0 8.14,5 1.51,3 1.29,9 0.09,4
61 25 2 83 Markus Schäfer
Richard Wynands
Ford Igrs2000
  0 8.29,3 2.06,1 1.44,7 0.14,8

Resultatservice