South Swedish Rally - 2018-05-11--12
© Detta material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt. Eftertryck eller annan kopiering kan endast göras efter medgivande av Resultatservice.
Preliminärt resultat efter SS9
South Swedish Rally 2018-05-11--12
Knihult 1 17530m. Skapad 2018-05-12 19:11:10

Tp Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Tot Diff Kl Diff fg
 1  1 3 30 Fredrik Åhlin
Joakim Sjöberg
Skoda Karlstad MC
  0 0 49.04,7 0.00,0 0.00,0 0.00,0
 
2.45,2  2.44,7  6.19,2  6.28,9  6.09,2  6.23,2  5.00,9  2.36,4  10.37,0
 2  2 3 32 Johan Holmberg
Christoffer Bäck
Ford Gotlands MF
  0 10 50.14,1 1.09,4 1.09,4 1.09,4
 
2.47,8  2.48,4  6.31,3  6.41,7  6.19,0  6.31,3  5.04,7  2.38,0  10.41,9
 3  3 3 33 Martin Berglund
Joakim Gevert
Skoda SMK Gävle
  0 0 50.15,3 1.10,6 1.10,6 0.01,2
 
3.04,8  2.52,7  6.25,6  6.35,2  6.18,8  6.29,6  5.11,8  2.39,6  10.37,2
 4  1 4 41 Tobias Johansson
Bo Holmstrand
Mitsubishi Ludvika MS
  0 0 50.58,0 1.53,3 0.00,0 0.42,7
 
2.53,3  2.56,6  6.37,0  6.48,0  6.24,7  6.39,4  5.11,3  2.41,8  10.45,9
 5  4 3 34 Thomas Thunström
Jörgen Lindahl
Citroën Ludvika MS
  10 0 51.09,3 2.04,6 2.04,6 0.11,3
 
2.56,3  2.56,8  6.34,4  6.45,6  6.23,9  6.37,2  5.09,3  2.41,4  10.54,4
 6  5 3 35 Martin Hagman
Jörgen Fornander
Skoda MK Rimo
Riflex Sport
  0 0 51.44,7 2.40,0 2.40,0 0.35,4
 
3.02,3  3.01,5  6.42,2  6.48,7  6.31,6  6.41,4  5.15,1  2.42,7  10.59,2
 7  2 4 45 Johan Rudengren
Christer Johansson
Skoda Eskilstuna MK
  0 0 51.52,2 2.47,5 0.54,2 0.07,5
 
2.57,9  2.59,5  6.43,7  6.48,2  6.27,9  6.41,6  5.19,5  2.47,4  11.06,5
9 8  1 2 55 Patrik Flodin
Göran Bergsten
BMW Ilsbo MK
Andersérs Mek Verkstad AB
  0 0 52.13,7 3.09,0 0.00,0 0.21,5
 
3.03,3  3.03,4  6.38,4  6.50,7  6.34,6  6.44,6  5.18,1  2.47,0  11.13,6
8 9  3 4 43 Robin Adolfsson
Nicklas Ottosson
Mitsubishi Wäxjö MS
  0 0 52.24,8 3.20,1 1.26,8 0.11,1
 
2.57,2  2.59,5  6.41,2  6.49,0  6.37,5  6.48,5  5.20,4  2.46,0  11.25,5
 10  6 3 36 Anton Eriksson
Magnus Proos
Skoda SMK Sundsvall
  0 0 52.28,0 3.23,3 3.23,3 0.03,2
 
2.53,7  2.51,1  6.46,9  7.13,2  6.37,9  6.49,6  5.18,8  2.46,0  11.10,8
 11  4 4 42 Thomas Lahti
Tomas Wikström
Mitsubishi NMS-Boden
  0 0 52.50,1 3.45,4 1.52,1 0.22,1
 
3.03,7  3.04,3  6.37,7  6.48,6  6.39,2  6.54,5  5.20,9  2.50,1  11.31,1
 12  2 2 56 Daniel Wall
Lina Jonasson
Volvo MSK Kvarnvingarna
  0 0 53.01,0 3.56,3 0.47,3 0.10,9
 
3.02,8  3.06,4  6.49,7  7.00,2  6.41,0  6.53,9  5.22,6  2.46,3  11.18,1
 13  7 3 38 Joachim Carlström
Jörgen Norman
Mitsubishi Gullabo RC
  0 0 53.11,2 4.06,5 4.06,5 0.10,2
 
3.00,9  3.00,0  6.50,7  6.58,8  6.42,3  7.01,8  5.25,6  2.48,7  11.22,4
 14  3 2 61 Stefan Alenmalm
Ida Bood
Volvo SMK Trollhättan
  0 0 53.11,9 4.07,2 0.58,2 0.00,7
 
3.06,6  3.08,2  6.50,2  6.58,7  6.44,1  6.58,4  5.20,2  2.46,6  11.18,9
 15  1 6 26 Pontus Lönnström
Richard Svensson
Volvo Nora MK
  0 0 53.29,3 4.24,6 0.00,0 0.17,4
 
3.05,2  3.04,3  6.50,5  7.09,4  6.40,1  7.00,1  5.26,8  2.49,0  11.23,9
17 16  4 2 60 Robin Sandberg
Mathias Bengtsson
Toyota Ryds MK
Team Nybe
0 0 53.42,6 4.37,9 1.28,9 0.13,3
 
3.03,1  3.02,4  6.46,2  7.35,8  6.40,0  6.56,2  5.25,0  2.51,4  11.22,5
18 17  5 2 53 Elias Lundberg
David Arhusiander
Volvo ADAC Ostwestfalen-Lippe
HECO Aluminum Trailer AB
  0 0 53.49,3 4.44,6 1.35,6 0.06,7
 
3.07,9  3.07,4  6.48,7  7.38,2  6.42,2  6.54,4  5.22,6  2.48,6  11.19,3
19 18  6 2 58 Johan Green
Kevin Athley
Toyota Hässleholms MK
  0 0 54.04,3 4.59,6 1.50,6 0.15,0
 
3.02,4  3.05,1  6.58,0  7.09,3  6.47,2  7.07,6  5.34,1  2.53,2  11.27,4
20 19  7 2 65 Jonas Åkesson
Andreas Martinsson
Toyota Karlskrona AK
Team Nybe
  0 0 54.21,2 5.16,5 2.07,5 0.16,9
 
3.06,9  3.08,5  6.59,8  7.11,4  6.55,0  7.07,7  5.29,7  2.49,6  11.32,6
21 20  1 5 9 Jari Liiten
Mikael Kjellgren
Peugeot Sandvikens MK
  0 0 54.24,5 5.19,8 0.00,0 0.03,3
 
3.04,0  3.03,2  7.03,2  7.15,2  6.51,3  7.06,0  5.36,5  2.50,9  11.34,2
22 21  8 2 69 Per Eriksson
Tobias Gunnarsson
Volvo Emådalens MK
Eriksson taxi kristdala
  0 0 54.45,6 5.40,9 2.31,9 0.21,1
 
3.08,9  3.15,5  6.59,4  7.11,9  6.59,1  7.16,9  5.32,7  2.51,7  11.29,5
23 22  2 5 8 Eddie Lundqvist
Olle Erixon
Ford Sandvikens MK
  0 0 55.00,8 5.56,1 0.36,3 0.15,2
 
3.10,8  3.08,2  7.07,4  7.21,1  6.57,3  7.12,8  5.36,2  2.52,1  11.34,9
25 23  1 1 11 Emrik Smedberg
Timmy Berntsson
Honda Wäxjö MS
Motorsport AB i Växjö
0 0 55.20,9 6.16,2 0.00,0 0.20,1
 
3.07,7  3.07,9  7.09,9  7.23,0  7.01,0  7.14,9  5.41,0  2.50,9  11.44,6
27 24  2 1 10 Jonas Bodin
Madelene Buskas
Peugeot Grödinge MK
  0 0 55.27,3 6.22,6 0.06,4 0.06,4
 
3.08,9  3.04,5  7.16,2  7.31,4  6.58,8  7.17,1  5.36,9  2.51,7  11.41,8
28 25  3 5 6 Victor Karlsson
Jonas Magnér
Ford Vimmerby MS
  0 0 55.32,3 6.27,6 1.07,8 0.05,0
 
3.08,2  3.08,5  7.13,0  7.25,1  7.02,3  7.15,9  5.40,2  2.54,7  11.44,4
29 26  8 3 40 Fredrik Alsdal
Lars Andersson
Skoda SMK Arboga
Nilsson Motor i Arboga
  0 0 55.47,2 6.42,5 6.42,5 0.14,9
 
3.13,9  3.12,8  7.06,7  7.21,6  7.00,5  7.16,2  5.45,8  2.57,8  11.51,9
30 27  4 5 5 Albin Nordh
Mattias Erixon
Renault Ydre MK
  0 0 55.49,2 6.44,5 1.24,7 0.02,0
 
3.05,0  3.03,4  7.01,1  8.30,2  6.52,4  7.07,8  5.33,6  2.54,6  11.41,1
26 28  2 6 24 Simon Andersson
Urban Fröjd
Volvo Bengtsfors MC
  0 0 55.56,3 6.51,6 2.27,0 0.07,1
 
3.11,1  3.12,0  7.01,4  7.15,2  6.53,8  7.14,7  5.45,2  3.03,5  12.19,4
43 29 6 5 4 46 Per Göthberg
Robert Eriksson
Skoda Eskilstuna MK
  0 0 56.17,9 7.13,2 5.19,9 0.21,6
 
3.00,1  3.00,8  11.57,1  6.44,4  6.22,4  6.35,1  5.09,9  2.39,2  10.48,9
31 30 10 9 2 67 Mikael Andersson
Peter Berglund
Volvo Södra Sunnerbo MK
  0 0 56.20,3 7.15,6 4.06,6 0.02,4
 
3.16,0  3.23,0  7.16,4  7.24,2  7.07,2  7.25,0  5.39,6  2.56,5  11.52,4
35 31 12 10 2 73 Janne Kristiansson
Eva Lange
Volvo Wäxjö MS
  0 0 56.26,0 7.21,3 4.12,3 0.05,7
 
3.11,4  3.31,0  7.13,1  7.24,5  7.10,3  7.22,3  5.44,1  2.58,1  11.51,2
36 32 4 3 6 23 Simon Karlsson
Tobias Steen
Volvo Gullabo RC
Ns Allservice 072-3198040
  0 120 56.29,3 7.24,6 3.00,0 0.03,3
 
3.05,6  3.05,9  6.58,3  7.14,9  6.56,1  7.13,5  5.30,0  2.52,9  11.32,1
32 33  11 2 62 Daniel Hellstadius
Peter Svensson
Volvo Kullings MS
  0 0 56.32,4 7.27,7 4.18,7 0.03,1
 
3.19,4  3.29,6  7.17,6  7.24,3  7.00,9  7.13,9  5.44,2  3.00,6  12.01,9
 34 3 4 6 18 Joakim Hansson
Frida Olofsson
Volvo Grimslöv MS
  0 0 56.34,0 7.29,3 3.04,7 0.01,6
 
3.14,7  3.15,5  7.20,8  7.28,1  7.03,6  7.28,4  5.45,3  2.57,5  12.00,1
33 35  5 5 4 Petter Palmqvist
Stefan Gustavsson
Peugeot SMK Gävle
  0 0 56.39,0 7.34,3 2.14,5 0.05,0
 
3.07,8  3.05,8  7.07,5  7.22,4  7.48,8  7.21,2  5.42,1  2.56,9  12.06,5
37 36 13 12 2 76 Ignas Taletavicius
Uldis Briedis
Renault A-Masters
  0 0 57.04,1 7.59,4 4.50,4 0.25,1
 
3.13,3  3.25,2  7.17,0  7.35,8  7.18,8  7.31,2  5.47,7  2.55,7  11.59,4
39 37  6 5 1 Victor Hansen
Ida Lidebjer Granberg
Peugeot SMK Hörby
  0 0 57.18,5 8.13,8 2.54,0 0.14,4
 
3.12,4  3.05,7  7.23,2  8.35,1  6.57,8  7.17,3  5.46,7  2.57,7  12.02,6
42 38 15 13 2 74 Lars Mårtensson
Liselott Hansson
Volvo SMK Hörby
  0 0 57.31,8 8.27,1 5.18,1 0.13,3
 
3.22,5  3.32,1  7.18,9  7.25,9  7.17,1  7.26,3  6.00,3  3.03,2  12.05,5
41 39  5 6 19 Rasmus Thulin Johansson
Robin Rosengren
Volvo Skillingaryds MK
  0 0 57.35,9 8.31,2 4.06,6 0.04,1
 
3.14,9  3.19,3  7.11,7  7.49,3  7.14,9  7.33,3  5.55,6  3.04,8  12.12,1
44 40  7 5 2 Hampus Larsson
Mikael Holmgren
Honda Kristianstads MK
LarssonRally
  0 0 57.50,5 8.45,8 3.26,0 0.14,6
 
3.12,4  3.13,5  7.30,9  7.43,6  7.17,6  7.31,2  5.58,8  3.04,7  12.17,8
45 41 16 14 2 75 Christian Larsson
Cindy Brüggemann
VW Tjust MK
Gamleby Däck & Motorcentrum AB
  0 0 57.55,4 8.50,7 5.41,7 0.04,9
 
3.21,0  3.35,9  7.27,4  7.32,3  7.14,3  7.40,8  5.55,1  3.02,6  12.06,0
40 42  3 1 15 Samuel Gustavsson
Dennis Norén
Citroën SMK Valdemarsvik
  0 0 58.03,3 8.58,6 2.42,4 0.07,9
 
3.18,7  3.16,0  7.25,9  7.42,8  7.11,0  7.30,7  5.54,9  3.00,8  12.42,5
46 43  9 3 50 Ulf Backlund
Ola Persson
Mitsubishi MK Rimo
  0 0 58.37,2 9.32,5 9.32,5 0.33,9
 
3.18,1  3.20,5  7.26,1  7.49,9  7.25,6  7.38,9  5.58,8  3.07,6  12.31,7
47 44  4 1 16 Andreas Andersson
Tommy Andersson
Honda SMK Hörby
  0 0 59.44,2 10.39,5 4.23,3 1.07,0
 
3.18,3  3.26,2  7.42,2  7.51,7  7.34,5  7.44,2  6.04,6  3.08,4  12.54,1
48 45 17 15 2 82 Hans Bååth
Andreas Sigfridsson
BMW Wäxjö MS
  0 0 1.00.48,3 11.43,6 8.34,6 1.04,1
 
3.28,5  3.50,4  7.46,9  8.10,2  7.34,9  7.48,6  6.06,0  3.13,3  12.49,5
49 46  5 1 14 Bengt Persson
Tomas Gustavsson
Citroën Simrishamns MK
0 0 1.02.03,0 12.58,3 6.42,1 1.14,7
 
3.29,6  3.32,2  8.07,0  8.15,0  7.46,1  8.05,1  6.21,9  3.15,4  13.10,7
50 47 18 16 2 80 Stefan Schultes
Linus Noll
BMW MSC Gütersloh
  0 0 1.02.34,7 13.30,0 10.21,0 0.31,7
 
3.37,6  4.03,6  8.04,5  8.15,4  7.59,1  8.14,5  6.14,3  3.12,1  12.53,6
51 48  6 1 17 Sean Johnston
Alex Kihurani
Opel ADAC Ostwestfalen-Lippe
AUDEX Motorsport GmbH
300 0 1.03.39,2 14.34,5 8.18,3 1.04,5
 
3.43,0  4.12,9  7.29,5  7.45,0  7.07,6  7.28,3  5.41,8  3.04,3  12.06,8
24 49 9 17 2 63 Joacim Kristiansson
Roger Clausson
Toyota SMK Hörby
  0 0 1.03.46,5 14.41,8 11.32,8 0.07,3
 
3.14,7  3.17,3  7.03,4  7.15,3  6.54,3  7.16,2  5.39,2  2.53,6  20.12,5
52 50 19 18 2 72 David Pettersson
Victor Johansson
Toyota Asarums MS
Lightspeed Motorsport
  300 40 1.04.56,4 15.51,7 12.42,7 1.09,9
 
3.22,0  3.33,2  7.23,0  7.46,1  7.30,8  7.37,8  5.56,1  3.06,1  13.01,3
53 51 20 19 2 83 Markus Schäfer
Richard Wynands
Ford Igrs2000
  0 0 1.05.20,1 16.15,4 13.06,4 0.23,7
 
3.51,9  4.34,7  8.20,9  8.39,1  8.15,6  8.29,3  6.25,7  3.18,8  13.24,1
54 52  6 6 20 Oscar Ljung
Steinar Bakkland
Volvo Simrishamns MK
  0 20 1.07.59,7 18.55,0 14.30,4 2.39,6
 
3.17,9  3.18,8  7.27,6  16.45,0  7.21,8  7.50,8  6.01,8  3.05,7  12.30,3

Resultatservice