South Swedish Rally - 2018-05-11--12
© Detta material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt. Eftertryck eller annan kopiering kan endast göras efter medgivande av Resultatservice.
Preliminärt resultat på SS10
South Swedish Rally 2018-05-11--12
Röckla 2 9560m. Skapad 2018-05-12 19:11:13

Tp Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Totalt Diff Tot Diff Kl Diff fg
1 1 3 30 Fredrik Åhlin
Joakim Sjöberg
Skoda Karlstad MC
  0 4.54,1 0.00,0 0.00,0 0.00,0
2 2 3 32 Johan Holmberg
Christoffer Bäck
Ford Gotlands MF
  0 5.02,3 0.08,2 0.08,2 0.08,2
3 3 3 33 Martin Berglund
Joakim Gevert
Skoda SMK Gävle
  0 5.03,6 0.09,5 0.09,5 0.01,3
4 1 4 41 Tobias Johansson
Bo Holmstrand
Mitsubishi Ludvika MS
  0 5.04,7 0.10,6 0.00,0 0.01,1
5 4 3 34 Thomas Thunström
Jörgen Lindahl
Citroën Ludvika MS
  0 5.07,8 0.13,7 0.13,7 0.03,1
6 2 4 46 Per Göthberg
Robert Eriksson
Skoda Eskilstuna MK
  0 5.09,4 0.15,3 0.04,7 0.01,6
7 5 3 35 Martin Hagman
Jörgen Fornander
Skoda MK Rimo
Riflex Sport
  0 5.10,6 0.16,5 0.16,5 0.01,2
8 6 3 36 Anton Eriksson
Magnus Proos
Skoda SMK Sundsvall
  0 5.13,3 0.19,2 0.19,2 0.02,7
9 3 4 45 Johan Rudengren
Christer Johansson
Skoda Eskilstuna MK
  0 5.16,1 0.22,0 0.11,4 0.02,8
10 1 2 55 Patrik Flodin
Göran Bergsten
BMW Ilsbo MK
Andersérs Mek Verkstad AB
  0 5.16,8 0.22,7 0.00,0 0.00,7
11 2 2 53 Elias Lundberg
David Arhusiander
Volvo ADAC Ostwestfalen-Lippe
HECO Aluminum Trailer AB
  0 5.18,3 0.24,2 0.01,5 0.01,5
12 7 3 38 Joachim Carlström
Jörgen Norman
Mitsubishi Gullabo RC
  0 5.18,9 0.24,8 0.24,8 0.00,6
13 3 2 60 Robin Sandberg
Mathias Bengtsson
Toyota Ryds MK
Team Nybe
0 5.19,1 0.25,0 0.02,3 0.00,2
14 4 2 56 Daniel Wall
Lina Jonasson
Volvo MSK Kvarnvingarna
  0 5.20,8 0.26,7 0.04,0 0.01,7
15 4 4 43 Robin Adolfsson
Nicklas Ottosson
Mitsubishi Wäxjö MS
  0 5.21,2 0.27,1 0.16,5 0.00,4
16 1 6 26 Pontus Lönnström
Richard Svensson
Volvo Nora MK
  0 5.22,2 0.28,1 0.00,0 0.01,0
17 1 5 5 Albin Nordh
Mattias Erixon
Renault Ydre MK
  0 5.23,4 0.29,3 0.00,0 0.01,2
18 5 2 65 Jonas Åkesson
Andreas Martinsson
Toyota Karlskrona AK
Team Nybe
  0 5.23,9 0.29,8 0.07,1 0.00,5
19 6 2 61 Stefan Alenmalm
Ida Bood
Volvo SMK Trollhättan
  0 5.24,9 0.30,8 0.08,1 0.01,0
20 5 4 42 Thomas Lahti
Tomas Wikström
Mitsubishi NMS-Boden
  0 5.26,0 0.31,9 0.21,3 0.01,1
21 2 6 23 Simon Karlsson
Tobias Steen
Volvo Gullabo RC
Ns Allservice 072-3198040
  0 5.26,1 0.32,0 0.03,9 0.00,1
22 7 2 58 Johan Green
Kevin Athley
Toyota Hässleholms MK
  0 5.26,1 0.32,0 0.09,3 0.00,0
23 1 1 11 Emrik Smedberg
Timmy Berntsson
Honda Wäxjö MS
Motorsport AB i Växjö
0 5.28,1 0.34,0 0.00,0 0.02,0
24 2 5 9 Jari Liiten
Mikael Kjellgren
Peugeot Sandvikens MK
  0 5.28,2 0.34,1 0.04,8 0.00,1
25 8 2 69 Per Eriksson
Tobias Gunnarsson
Volvo Emådalens MK
Eriksson taxi kristdala
  0 5.30,1 0.36,0 0.13,3 0.01,9
26 3 5 6 Victor Karlsson
Jonas Magnér
Ford Vimmerby MS
  0 5.30,3 0.36,2 0.06,9 0.00,2
27 4 5 1 Victor Hansen
Ida Lidebjer Granberg
Peugeot SMK Hörby
  0 5.31,8 0.37,7 0.08,4 0.01,5
28 5 5 8 Eddie Lundqvist
Olle Erixon
Ford Sandvikens MK
  0 5.32,2 0.38,1 0.08,8 0.00,4
29 2 1 10 Jonas Bodin
Madelene Buskas
Peugeot Grödinge MK
  0 5.33,0 0.38,9 0.04,9 0.00,8
30 6 5 4 Petter Palmqvist
Stefan Gustavsson
Peugeot SMK Gävle
  0 5.34,7 0.40,6 0.11,3 0.01,7
31 3 1 17 Sean Johnston
Alex Kihurani
Opel ADAC Ostwestfalen-Lippe
AUDEX Motorsport GmbH
0 5.35,1 0.41,0 0.07,0 0.00,4
32 9 2 63 Joacim Kristiansson
Roger Clausson
Toyota SMK Hörby
  0 5.36,1 0.42,0 0.19,3 0.01,0
33 10 2 62 Daniel Hellstadius
Peter Svensson
Volvo Kullings MS
  0 5.36,6 0.42,5 0.19,8 0.00,5
34 3 6 24 Simon Andersson
Urban Fröjd
Volvo Bengtsfors MC
  0 5.36,8 0.42,7 0.14,6 0.00,2
35 4 6 18 Joakim Hansson
Frida Olofsson
Volvo Grimslöv MS
  0 5.38,2 0.44,1 0.16,0 0.01,4
36 11 2 73 Janne Kristiansson
Eva Lange
Volvo Wäxjö MS
  0 5.39,2 0.45,1 0.22,4 0.01,0
37 8 3 40 Fredrik Alsdal
Lars Andersson
Skoda SMK Arboga
Nilsson Motor i Arboga
  0 5.40,2 0.46,1 0.46,1 0.01,0
38 12 2 67 Mikael Andersson
Peter Berglund
Volvo Södra Sunnerbo MK
  0 5.41,7 0.47,6 0.24,9 0.01,5
39 13 2 76 Ignas Taletavicius
Uldis Briedis
Renault A-Masters
  0 5.43,7 0.49,6 0.26,9 0.02,0
40 14 2 75 Christian Larsson
Cindy Brüggemann
VW Tjust MK
Gamleby Däck & Motorcentrum AB
  0 5.45,3 0.51,2 0.28,5 0.01,6
41 5 6 20 Oscar Ljung
Steinar Bakkland
Volvo Simrishamns MK
  0 5.46,0 0.51,9 0.23,8 0.00,7
42 7 5 2 Hampus Larsson
Mikael Holmgren
Honda Kristianstads MK
LarssonRally
  0 5.47,9 0.53,8 0.24,5 0.01,9
43 15 2 72 David Pettersson
Victor Johansson
Toyota Asarums MS
Lightspeed Motorsport
  0 5.48,4 0.54,3 0.31,6 0.00,5
44 6 6 19 Rasmus Thulin Johansson
Robin Rosengren
Volvo Skillingaryds MK
  0 5.50,9 0.56,8 0.28,7 0.02,5
45 16 2 74 Lars Mårtensson
Liselott Hansson
Volvo SMK Hörby
  0 5.55,7 1.01,6 0.38,9 0.04,8
46 4 1 15 Samuel Gustavsson
Dennis Norén
Citroën SMK Valdemarsvik
  0 5.55,9 1.01,8 0.27,8 0.00,2
47 9 3 50 Ulf Backlund
Ola Persson
Mitsubishi MK Rimo
  0 5.58,0 1.03,9 1.03,9 0.02,1
48 5 1 16 Andreas Andersson
Tommy Andersson
Honda SMK Hörby
  0 6.04,3 1.10,2 0.36,2 0.06,3
49 17 2 80 Stefan Schultes
Linus Noll
BMW MSC Gütersloh
  0 6.09,3 1.15,2 0.52,5 0.05,0
50 18 2 82 Hans Bååth
Andreas Sigfridsson
BMW Wäxjö MS
  0 6.10,2 1.16,1 0.53,4 0.00,9
51 6 1 14 Bengt Persson
Tomas Gustavsson
Citroën Simrishamns MK
0 6.21,4 1.27,3 0.53,3 0.11,2
52 19 2 83 Markus Schäfer
Richard Wynands
Ford Igrs2000
  0 6.24,5 1.30,4 1.07,7 0.03,1

Resultatservice