South Swedish Rally - 2018-05-11--12
© Detta material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt. Eftertryck eller annan kopiering kan endast göras efter medgivande av Resultatservice.
Preliminärt resultat efter SS11
South Swedish Rally 2018-05-11--12
Ramnaberg 2 4460m. Skapad 2018-05-12 19:11:16

Tp Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Tot Diff Kl Diff fg
 1  1 3 30 Fredrik Åhlin
Joakim Sjöberg
Skoda Karlstad MC
  0 0 56.33,1 0.00,0 0.00,0 0.00,0
 
2.45,2  2.44,7  6.19,2  6.28,9  6.09,2  6.23,2  5.00,9  2.36,4  10.37,0  4.54,1
2.34,3
3 2 3 2 3 33 Martin Berglund
Joakim Gevert
Skoda SMK Gävle
  0 0 57.52,3 1.19,2 1.19,2 1.19,2
 
3.04,8  2.52,7  6.25,6  6.35,2  6.18,8  6.29,6  5.11,8  2.39,6  10.37,2  5.03,6
2.33,4
2 3 2 3 3 32 Johan Holmberg
Christoffer Bäck
Ford Gotlands MF
  0 10 57.52,7 1.19,6 1.19,6 0.00,4
 
2.47,8  2.48,4  6.31,3  6.41,7  6.19,0  6.31,3  5.04,7  2.38,0  10.41,9  5.02,3
2.36,3
 4  1 4 41 Tobias Johansson
Bo Holmstrand
Mitsubishi Ludvika MS
  0 0 58.40,8 2.07,7 0.00,0 0.48,1
 
2.53,3  2.56,6  6.37,0  6.48,0  6.24,7  6.39,4  5.11,3  2.41,8  10.45,9  5.04,7
2.38,1
 5  4 3 34 Thomas Thunström
Jörgen Lindahl
Citroën Ludvika MS
  10 0 58.56,0 2.22,9 2.22,9 0.15,2
 
2.56,3  2.56,8  6.34,4  6.45,6  6.23,9  6.37,2  5.09,3  2.41,4  10.54,4  5.07,8
2.38,9
 6  5 3 35 Martin Hagman
Jörgen Fornander
Skoda MK Rimo
Riflex Sport
  0 0 59.37,0 3.03,9 3.03,9 0.41,0
 
3.02,3  3.01,5  6.42,2  6.48,7  6.31,6  6.41,4  5.15,1  2.42,7  10.59,2  5.10,6
2.41,7
 7  2 4 45 Johan Rudengren
Christer Johansson
Skoda Eskilstuna MK
  0 0 59.53,8 3.20,7 1.13,0 0.16,8
 
2.57,9  2.59,5  6.43,7  6.48,2  6.27,9  6.41,6  5.19,5  2.47,4  11.06,5  5.16,1
2.45,5
 8  1 2 55 Patrik Flodin
Göran Bergsten
BMW Ilsbo MK
Andersérs Mek Verkstad AB
  0 0 1.00.16,8 3.43,7 0.00,0 0.23,0
 
3.03,3  3.03,4  6.38,4  6.50,7  6.34,6  6.44,6  5.18,1  2.47,0  11.13,6  5.16,8
2.46,3
 9  6 3 36 Anton Eriksson
Magnus Proos
Skoda SMK Sundsvall
  0 0 1.00.24,9 3.51,8 3.51,8 0.08,1
 
2.53,7  2.51,1  6.46,9  7.13,2  6.37,9  6.49,6  5.18,8  2.46,0  11.10,8  5.13,3
2.43,6
 10  3 4 43 Robin Adolfsson
Nicklas Ottosson
Mitsubishi Wäxjö MS
  0 0 1.00.31,5 3.58,4 1.50,7 0.06,6
 
2.57,2  2.59,5  6.41,2  6.49,0  6.37,5  6.48,5  5.20,4  2.46,0  11.25,5  5.21,2
2.45,5
 11  4 4 42 Thomas Lahti
Tomas Wikström
Mitsubishi NMS-Boden
  0 0 1.01.02,8 4.29,7 2.22,0 0.31,3
 
3.03,7  3.04,3  6.37,7  6.48,6  6.39,2  6.54,5  5.20,9  2.50,1  11.31,1  5.26,0
2.46,7
 12  2 2 56 Daniel Wall
Lina Jonasson
Volvo MSK Kvarnvingarna
  0 0 1.01.06,5 4.33,4 0.49,7 0.03,7
 
3.02,8  3.06,4  6.49,7  7.00,2  6.41,0  6.53,9  5.22,6  2.46,3  11.18,1  5.20,8
2.44,7
 13  7 3 38 Joachim Carlström
Jörgen Norman
Mitsubishi Gullabo RC
  0 0 1.01.17,2 4.44,1 4.44,1 0.10,7
 
3.00,9  3.00,0  6.50,7  6.58,8  6.42,3  7.01,8  5.25,6  2.48,7  11.22,4  5.18,9
2.47,1
 14  3 2 61 Stefan Alenmalm
Ida Bood
Volvo SMK Trollhättan
  0 0 1.01.21,9 4.48,8 1.05,1 0.04,7
 
3.06,6  3.08,2  6.50,2  6.58,7  6.44,1  6.58,4  5.20,2  2.46,6  11.18,9  5.24,9
2.45,1
 15  1 6 26 Pontus Lönnström
Richard Svensson
Volvo Nora MK
  0 0 1.01.37,7 5.04,6 0.00,0 0.15,8
 
3.05,2  3.04,3  6.50,5  7.09,4  6.40,1  7.00,1  5.26,8  2.49,0  11.23,9  5.22,2
2.46,2
17 16 5 4 2 53 Elias Lundberg
David Arhusiander
Volvo ADAC Ostwestfalen-Lippe
HECO Aluminum Trailer AB
  0 0 1.01.52,1 5.19,0 1.35,3 0.14,4
 
3.07,9  3.07,4  6.48,7  7.38,2  6.42,2  6.54,4  5.22,6  2.48,6  11.19,3  5.18,3
2.44,5
18 17 6 5 2 58 Johan Green
Kevin Athley
Toyota Hässleholms MK
  0 0 1.02.21,0 5.47,9 2.04,2 0.28,9
 
3.02,4  3.05,1  6.58,0  7.09,3  6.47,2  7.07,6  5.34,1  2.53,2  11.27,4  5.26,1
2.50,6
19 18 7 6 2 65 Jonas Åkesson
Andreas Martinsson
Toyota Karlskrona AK
Team Nybe
  0 0 1.02.30,3 5.57,2 2.13,5 0.09,3
 
3.06,9  3.08,5  6.59,8  7.11,4  6.55,0  7.07,7  5.29,7  2.49,6  11.32,6  5.23,9
2.45,2
20 19  1 5 9 Jari Liiten
Mikael Kjellgren
Peugeot Sandvikens MK
  0 0 1.02.39,8 6.06,7 0.00,0 0.09,5
 
3.04,0  3.03,2  7.03,2  7.15,2  6.51,3  7.06,0  5.36,5  2.50,9  11.34,2  5.28,2
2.47,1
21 20 8 7 2 69 Per Eriksson
Tobias Gunnarsson
Volvo Emådalens MK
Eriksson taxi kristdala
  0 0 1.03.08,3 6.35,2 2.51,5 0.28,5
 
3.08,9  3.15,5  6.59,4  7.11,9  6.59,1  7.16,9  5.32,7  2.51,7  11.29,5  5.30,1
2.52,6
22 21  2 5 8 Eddie Lundqvist
Olle Erixon
Ford Sandvikens MK
  0 0 1.03.23,2 6.50,1 0.43,4 0.14,9
 
3.10,8  3.08,2  7.07,4  7.21,1  6.57,3  7.12,8  5.36,2  2.52,1  11.34,9  5.32,2
2.50,2
24 22 2 1 1 10 Jonas Bodin
Madelene Buskas
Peugeot Grödinge MK
  0 0 1.03.50,2 7.17,1 0.00,0 0.27,0
 
3.08,9  3.04,5  7.16,2  7.31,4  6.58,8  7.17,1  5.36,9  2.51,7  11.41,8  5.33,0
2.49,9
25 23  3 5 6 Victor Karlsson
Jonas Magnér
Ford Vimmerby MS
  0 0 1.03.51,7 7.18,6 1.11,9 0.01,5
 
3.08,2  3.08,5  7.13,0  7.25,1  7.02,3  7.15,9  5.40,2  2.54,7  11.44,4  5.30,3
2.49,1
26 24  4 5 5 Albin Nordh
Mattias Erixon
Renault Ydre MK
  0 0 1.03.59,6 7.26,5 1.19,8 0.07,9
 
3.05,0  3.03,4  7.01,1  8.30,2  6.52,4  7.07,8  5.33,6  2.54,6  11.41,1  5.23,4
2.47,0
27 25  5 4 46 Per Göthberg
Robert Eriksson
Skoda Eskilstuna MK
  0 0 1.04.04,3 7.31,2 5.23,5 0.04,7
 
3.00,1  3.00,8  11.57,1  6.44,4  6.22,4  6.35,1  5.09,9  2.39,2  10.48,9  5.09,4
2.37,0
28 26  8 3 40 Fredrik Alsdal
Lars Andersson
Skoda SMK Arboga
Nilsson Motor i Arboga
  0 0 1.04.20,0 7.46,9 7.46,9 0.15,7
 
3.13,9  3.12,8  7.06,7  7.21,6  7.00,5  7.16,2  5.45,8  2.57,8  11.51,9  5.40,2
2.52,6
29 27  2 6 24 Simon Andersson
Urban Fröjd
Volvo Bengtsfors MC
  0 0 1.04.30,1 7.57,0 2.52,4 0.10,1
 
3.11,1  3.12,0  7.01,4  7.15,2  6.53,8  7.14,7  5.45,2  3.03,5  12.19,4  5.36,8
2.57,0
30 28  3 6 23 Simon Karlsson
Tobias Steen
Volvo Gullabo RC
Ns Allservice 072-3198040
  0 120 1.04.43,8 8.10,7 3.06,1 0.13,7
 
3.05,6  3.05,9  6.58,3  7.14,9  6.56,1  7.13,5  5.30,0  2.52,9  11.32,1  5.26,1
2.48,4
31 29 9 8 2 67 Mikael Andersson
Peter Berglund
Volvo Södra Sunnerbo MK
  0 0 1.04.57,8 8.24,7 4.41,0 0.14,0
 
3.16,0  3.23,0  7.16,4  7.24,2  7.07,2  7.25,0  5.39,6  2.56,5  11.52,4  5.41,7
2.55,8
34 30  4 6 18 Joakim Hansson
Frida Olofsson
Volvo Grimslöv MS
  0 0 1.05.02,7 8.29,6 3.25,0 0.04,9
 
3.14,7  3.15,5  7.20,8  7.28,1  7.03,6  7.28,4  5.45,3  2.57,5  12.00,1  5.38,2
2.50,5
32 31 10 9 2 73 Janne Kristiansson
Eva Lange
Volvo Wäxjö MS
  0 0 1.05.03,3 8.30,2 4.46,5 0.00,6
 
3.11,4  3.31,0  7.13,1  7.24,5  7.10,3  7.22,3  5.44,1  2.58,1  11.51,2  5.39,2
2.58,1
35 32  5 5 4 Petter Palmqvist
Stefan Gustavsson
Peugeot SMK Gävle
  0 0 1.05.06,5 8.33,4 2.26,7 0.03,2
 
3.07,8  3.05,8  7.07,5  7.22,4  7.48,8  7.21,2  5.42,1  2.56,9  12.06,5  5.34,7
2.52,8
 33 11 10 2 62 Daniel Hellstadius
Peter Svensson
Volvo Kullings MS
  0 0 1.05.07,5 8.34,4 4.50,7 0.01,0
 
3.19,4  3.29,6  7.17,6  7.24,3  7.00,9  7.13,9  5.44,2  3.00,6  12.01,9  5.36,6
2.58,5
37 34  6 5 1 Victor Hansen
Ida Lidebjer Granberg
Peugeot SMK Hörby
  0 0 1.05.41,6 9.08,5 3.01,8 0.34,1
 
3.12,4  3.05,7  7.23,2  8.35,1  6.57,8  7.17,3  5.46,7  2.57,7  12.02,6  5.31,8
2.51,3
36 35 12 11 2 76 Ignas Taletavicius
Uldis Briedis
Renault A-Masters
  0 0 1.05.42,8 9.09,7 5.26,0 0.01,2
 
3.13,3  3.25,2  7.17,0  7.35,8  7.18,8  7.31,2  5.47,7  2.55,7  11.59,4  5.43,7
2.55,0
38 36  5 6 19 Rasmus Thulin Johansson
Robin Rosengren
Volvo Skillingaryds MK
  0 0 1.06.28,7 9.55,6 4.51,0 0.45,9
 
3.14,9  3.19,3  7.11,7  7.49,3  7.14,9  7.33,3  5.55,6  3.04,8  12.12,1  5.50,9
3.01,9
39 37 13 12 2 74 Lars Mårtensson
Liselott Hansson
Volvo SMK Hörby
  0 0 1.06.31,8 9.58,7 6.15,0 0.03,1
 
3.22,5  3.32,1  7.18,9  7.25,9  7.17,1  7.26,3  6.00,3  3.03,2  12.05,5  5.55,7
3.04,3
40 38  7 5 2 Hampus Larsson
Mikael Holmgren
Honda Kristianstads MK
LarssonRally
  0 0 1.06.41,8 10.08,7 4.02,0 0.10,0
 
3.12,4  3.13,5  7.30,9  7.43,6  7.17,6  7.31,2  5.58,8  3.04,7  12.17,8  5.47,9
3.03,4
41 39 14 13 2 75 Christian Larsson
Cindy Brüggemann
VW Tjust MK
Gamleby Däck & Motorcentrum AB
  0 0 1.06.42,9 10.09,8 6.26,1 0.01,1
 
3.21,0  3.35,9  7.27,4  7.32,3  7.14,3  7.40,8  5.55,1  3.02,6  12.06,0  5.45,3
3.02,2
42 40 3 2 1 15 Samuel Gustavsson
Dennis Norén
Citroën SMK Valdemarsvik
  0 0 1.07.05,3 10.32,2 3.15,1 0.22,4
 
3.18,7  3.16,0  7.25,9  7.42,8  7.11,0  7.30,7  5.54,9  3.00,8  12.42,5  5.55,9
3.06,1
43 41  9 3 50 Ulf Backlund
Ola Persson
Mitsubishi MK Rimo
  0 0 1.07.40,1 11.07,0 11.07,0 0.34,8
 
3.18,1  3.20,5  7.26,1  7.49,9  7.25,6  7.38,9  5.58,8  3.07,6  12.31,7  5.58,0
3.04,9
44 42 4 3 1 16 Andreas Andersson
Tommy Andersson
Honda SMK Hörby
  0 0 1.08.57,8 12.24,7 5.07,6 1.17,7
 
3.18,3  3.26,2  7.42,2  7.51,7  7.34,5  7.44,2  6.04,6  3.08,4  12.54,1  6.04,3
3.09,3
45 43 15 14 2 82 Hans Bååth
Andreas Sigfridsson
BMW Wäxjö MS
  0 0 1.10.16,4 13.43,3 9.59,6 1.18,6
 
3.28,5  3.50,4  7.46,9  8.10,2  7.34,9  7.48,6  6.06,0  3.13,3  12.49,5  6.10,2
3.17,9
47 44 16 15 2 80 Stefan Schultes
Linus Noll
BMW MSC Gütersloh
  0 0 1.11.55,0 15.21,9 11.38,2 1.38,6
 
3.37,6  4.03,6  8.04,5  8.15,4  7.59,1  8.14,5  6.14,3  3.12,1  12.53,6  6.09,3
3.11,0
49 45 17 16 2 63 Joacim Kristiansson
Roger Clausson
Toyota SMK Hörby
  0 0 1.12.15,0 15.41,9 11.58,2 0.20,0
 
3.14,7  3.17,3  7.03,4  7.15,3  6.54,3  7.16,2  5.39,2  2.53,6  20.12,5  5.36,1
2.52,4
50 46 18 17 2 72 David Pettersson
Victor Johansson
Toyota Asarums MS
Lightspeed Motorsport
  300 40 1.13.44,7 17.11,6 13.27,9 1.29,7
 
3.22,0  3.33,2  7.23,0  7.46,1  7.30,8  7.37,8  5.56,1  3.06,1  13.01,3  5.48,4
2.59,9
51 47 19 18 2 83 Markus Schäfer
Richard Wynands
Ford Igrs2000
  0 0 1.14.59,9 18.26,8 14.43,1 1.15,2
 
3.51,9  4.34,7  8.20,9  8.39,1  8.15,6  8.29,3  6.25,7  3.18,8  13.24,1  6.24,5
3.15,3
52 48  6 6 20 Oscar Ljung
Steinar Bakkland
Volvo Simrishamns MK
  0 20 1.16.46,0 20.12,9 15.08,3 1.46,1
 
3.17,9  3.18,8  7.27,6  16.45,0  7.21,8  7.50,8  6.01,8  3.05,7  12.30,3  5.46,0
3.00,3

Resultatservice