South Swedish Rally - 2018-05-11--12
© Detta material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt. Eftertryck eller annan kopiering kan endast göras efter medgivande av Resultatservice.
Preliminärt resultat efter SS5
South Swedish Rally 2018-05-11--12
Byabacken 2 11680m. Skapad 2018-05-12 19:10:58

 
1 - SM - Otrimmat 2 WD (R2)
Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Kl Diff fg
2 1 1 11 Emrik Smedberg
Timmy Berntsson
Honda Wäxjö MS
Motorsport AB i Växjö
0 0 27.49,5 0.00,0 0.00,0
 
3.07,7  3.07,9  7.09,9  7.23,0  7.01,0
3 2 1 10 Jonas Bodin
Madelene Buskas
Peugeot Grödinge MK
  0 0 27.59,8 0.10,3 0.10,3
 
3.08,9  3.04,5  7.16,2  7.31,4  6.58,8
4 3 1 15 Samuel Gustavsson
Dennis Norén
Citroën SMK Valdemarsvik
  0 0 28.54,4 1.04,9 0.54,6
 
3.18,7  3.16,0  7.25,9  7.42,8  7.11,0
5 4 1 16 Andreas Andersson
Tommy Andersson
Honda SMK Hörby
  0 0 29.52,9 2.03,4 0.58,5
 
3.18,3  3.26,2  7.42,2  7.51,7  7.34,5
6 5 1 14 Bengt Persson
Tomas Gustavsson
Citroën Simrishamns MK
0 0 31.09,9 3.20,4 1.17,0
 
3.29,6  3.32,2  8.07,0  8.15,0  7.46,1
7 6 1 17 Sean Johnston
Alex Kihurani
Opel ADAC Ostwestfalen-Lippe
AUDEX Motorsport GmbH
300 0 35.18,0 7.28,5 4.08,1
 
3.43,0  4.12,9  7.29,5  7.45,0  7.07,6
 
2 - SM - Trimmat 2 WD (R3)
Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Kl Diff fg
 1 2 55 Patrik Flodin
Göran Bergsten
BMW Ilsbo MK
Andersérs Mek Verkstad AB
  0 0 26.10,4 0.00,0 0.00,0
 
3.03,3  3.03,4  6.38,4  6.50,7  6.34,6
 2 2 52 Kristian Johansson
Fredrik Livh
VW Kinds MK
Johanssons Bilverkstad I Borås
0 0 26.32,8 0.22,4 0.22,4
 
3.00,5  3.02,8  6.46,0  7.03,2  6.40,3
 3 2 56 Daniel Wall
Lina Jonasson
Volvo MSK Kvarnvingarna
  0 0 26.40,1 0.29,7 0.07,3
 
3.02,8  3.06,4  6.49,7  7.00,2  6.41,0
 4 2 61 Stefan Alenmalm
Ida Bood
Volvo SMK Trollhättan
  0 0 26.47,8 0.37,4 0.07,7
 
3.06,6  3.08,2  6.50,2  6.58,7  6.44,1
 5 2 58 Johan Green
Kevin Athley
Toyota Hässleholms MK
  0 0 27.02,0 0.51,6 0.14,2
 
3.02,4  3.05,1  6.58,0  7.09,3  6.47,2
7 6 2 60 Robin Sandberg
Mathias Bengtsson
Toyota Ryds MK
Team Nybe
0 0 27.07,5 0.57,1 0.05,5
 
3.03,1  3.02,4  6.46,2  7.35,8  6.40,0
6 7 2 65 Jonas Åkesson
Andreas Martinsson
Toyota Karlskrona AK
Team Nybe
  0 0 27.21,6 1.11,2 0.14,1
 
3.06,9  3.08,5  6.59,8  7.11,4  6.55,0
9 8 2 53 Elias Lundberg
David Arhusiander
Volvo ADAC Ostwestfalen-Lippe
HECO Aluminum Trailer AB
  0 0 27.24,4 1.14,0 0.02,8
 
3.07,9  3.07,4  6.48,7  7.38,2  6.42,2
8 9 2 69 Per Eriksson
Tobias Gunnarsson
Volvo Emådalens MK
Eriksson taxi kristdala
  0 0 27.34,8 1.24,4 0.10,4
 
3.08,9  3.15,5  6.59,4  7.11,9  6.59,1
 10 2 63 Joacim Kristiansson
Roger Clausson
Toyota SMK Hörby
  0 0 27.45,0 1.34,6 0.10,2
 
3.14,7  3.17,3  7.03,4  7.15,3  6.54,3
 11 2 66 Mikael Ericsson
Ida Hegge
VW SMK Trollhättan
0 0 27.50,9 1.40,5 0.05,9
 
3.10,7  3.29,8  7.00,7  7.10,9  6.58,8
 12 2 78 Simon Magnusson
Christoffer Svensson
Opel Älmhults MK
0 0 27.57,5 1.47,1 0.06,6
 
3.08,9  3.20,6  7.05,3  7.19,3  7.03,4
 13 2 79 Tommy Eliasson
Ove Persson
Volvo Storfors MK
EC Svenska AB
0 0 27.59,1 1.48,7 0.01,6
 
3.14,5  3.21,5  6.56,8  7.27,4  6.58,9
 14 2 64 Hans Johansson
Alexander Harsten
Volvo Olofströms MK
Nybe AB
0 0 28.06,3 1.55,9 0.07,2
 
3.11,3  3.14,4  7.22,6  7.19,4  6.58,6
16 15 2 67 Mikael Andersson
Peter Berglund
Volvo Södra Sunnerbo MK
  0 0 28.26,8 2.16,4 0.20,5
 
3.16,0  3.23,0  7.16,4  7.24,2  7.07,2
17 16 2 73 Janne Kristiansson
Eva Lange
Volvo Wäxjö MS
  0 0 28.30,3 2.19,9 0.03,5
 
3.11,4  3.31,0  7.13,1  7.24,5  7.10,3
18 17 2 62 Daniel Hellstadius
Peter Svensson
Volvo Kullings MS
  0 0 28.31,8 2.21,4 0.01,5
 
3.19,4  3.29,6  7.17,6  7.24,3  7.00,9
19 18 2 76 Ignas Taletavicius
Uldis Briedis
Renault A-Masters
  0 0 28.50,1 2.39,7 0.18,3
 
3.13,3  3.25,2  7.17,0  7.35,8  7.18,8
20 19 2 74 Lars Mårtensson
Liselott Hansson
Volvo SMK Hörby
  0 0 28.56,5 2.46,1 0.06,4
 
3.22,5  3.32,1  7.18,9  7.25,9  7.17,1
21 20 2 81 Andreas Axelsson
Jonas Bergman
VW Grimslöv MS
JERRYS MOTORSPORT
0 0 29.01,5 2.51,1 0.05,0
 
3.15,5  3.26,4  7.21,8  7.41,8  7.16,0
22 21 2 75 Christian Larsson
Cindy Brüggemann
VW Tjust MK
Gamleby Däck & Motorcentrum AB
  0 0 29.10,9 3.00,5 0.09,4
 
3.21,0  3.35,9  7.27,4  7.32,3  7.14,3
24 22 2 82 Hans Bååth
Andreas Sigfridsson
BMW Wäxjö MS
  0 0 30.50,9 4.40,5 1.40,0
 
3.28,5  3.50,4  7.46,9  8.10,2  7.34,9
25 23 2 80 Stefan Schultes
Linus Noll
BMW MSC Gütersloh
  0 0 32.00,2 5.49,8 1.09,3
 
3.37,6  4.03,6  8.04,5  8.15,4  7.59,1
26 24 2 83 Markus Schäfer
Richard Wynands
Ford Igrs2000
  0 0 33.42,2 7.31,8 1.42,0
 
3.51,9  4.34,7  8.20,9  8.39,1  8.15,6
27 25 2 72 David Pettersson
Victor Johansson
Toyota Asarums MS
Lightspeed Motorsport
  300 0 34.35,1 8.24,7 0.52,9
 
3.22,0  3.33,2  7.23,0  7.46,1  7.30,8
 
3 - SM - Trimmat 4 WD (R5)
Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Kl Diff fg
 1 3 30 Fredrik Åhlin
Joakim Sjöberg
Skoda Karlstad MC
  0 0 24.27,2 0.00,0 0.00,0
 
2.45,2  2.44,7  6.19,2  6.28,9  6.09,2
 2 3 29 Mattias Adielsson
Andreas Johansson
Skoda Göteborgs MF
0 0 24.51,2 0.24,0 0.24,0
 
2.48,2  2.46,2  6.20,9  6.43,3  6.12,6
 3 3 32 Johan Holmberg
Christoffer Bäck
Ford Gotlands MF
  0 0 25.08,2 0.41,0 0.17,0
 
2.47,8  2.48,4  6.31,3  6.41,7  6.19,0
 4 3 33 Martin Berglund
Joakim Gevert
Skoda SMK Gävle
  0 0 25.17,1 0.49,9 0.08,9
 
3.04,8  2.52,7  6.25,6  6.35,2  6.18,8
 5 3 34 Thomas Thunström
Jörgen Lindahl
Citroën Ludvika MS
  10 0 25.47,0 1.19,8 0.29,9
 
2.56,3  2.56,8  6.34,4  6.45,6  6.23,9
 6 3 35 Martin Hagman
Jörgen Fornander
Skoda MK Rimo
Riflex Sport
  0 0 26.06,3 1.39,1 0.19,3
 
3.02,3  3.01,5  6.42,2  6.48,7  6.31,6
 7 3 36 Anton Eriksson
Magnus Proos
Skoda SMK Sundsvall
  0 0 26.22,8 1.55,6 0.16,5
 
2.53,7  2.51,1  6.46,9  7.13,2  6.37,9
 8 3 38 Joachim Carlström
Jörgen Norman
Mitsubishi Gullabo RC
  0 0 26.32,7 2.05,5 0.09,9
 
3.00,9  3.00,0  6.50,7  6.58,8  6.42,3
 9 3 39 Bengt Abrahamsson
Peter Fogel
Mitsubishi Kullings MS
0 0 27.16,0 2.48,8 0.43,3
 
2.59,3  3.00,0  6.39,3  8.00,3  6.37,1
 10 3 40 Fredrik Alsdal
Lars Andersson
Skoda SMK Arboga
Nilsson Motor i Arboga
  0 0 27.55,5 3.28,3 0.39,5
 
3.13,9  3.12,8  7.06,7  7.21,6  7.00,5
 11 3 50 Ulf Backlund
Ola Persson
Mitsubishi MK Rimo
  0 0 29.20,2 4.53,0 1.24,7
 
3.18,1  3.20,5  7.26,1  7.49,9  7.25,6
 12 3 51 Sofia Sörensson
Erika Ledin
Mitsubishi SMK Hörby
0 0 29.33,2 5.06,0 0.13,0
 
3.21,2  3.31,3  7.33,1  7.41,4  7.26,2
 
4 - SM - 4 WD övriga
Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Kl Diff fg
 1 4 41 Tobias Johansson
Bo Holmstrand
Mitsubishi Ludvika MS
  0 0 25.39,6 0.00,0 0.00,0
 
2.53,3  2.56,6  6.37,0  6.48,0  6.24,7
3 2 4 45 Johan Rudengren
Christer Johansson
Skoda Eskilstuna MK
  0 0 25.57,2 0.17,6 0.17,6
 
2.57,9  2.59,5  6.43,7  6.48,2  6.27,9
2 3 4 43 Robin Adolfsson
Nicklas Ottosson
Mitsubishi Wäxjö MS
  0 0 26.04,4 0.24,8 0.07,2
 
2.57,2  2.59,5  6.41,2  6.49,0  6.37,5
 4 4 42 Thomas Lahti
Tomas Wikström
Mitsubishi NMS-Boden
  0 0 26.13,5 0.33,9 0.09,1
 
3.03,7  3.04,3  6.37,7  6.48,6  6.39,2
 5 4 47 Mats Adielsson
Peter Kurten
Mitsubishi Göteborgs MF
0 0 26.35,8 0.56,2 0.22,3
 
3.03,6  3.03,8  6.53,4  6.53,7  6.41,3
 6 4 46 Per Göthberg
Robert Eriksson
Skoda Eskilstuna MK
  0 0 31.04,8 5.25,2 4.29,0
 
3.00,1  3.00,8  11.57,1  6.44,4  6.22,4
 
5 - JSM - Otrimmat 2WD (R2)
Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Kl Diff fg
 1 5 9 Jari Liiten
Mikael Kjellgren
Peugeot Sandvikens MK
  0 0 27.16,9 0.00,0 0.00,0
 
3.04,0  3.03,2  7.03,2  7.15,2  6.51,3
3 2 5 8 Eddie Lundqvist
Olle Erixon
Ford Sandvikens MK
  0 0 27.44,8 0.27,9 0.27,9
 
3.10,8  3.08,2  7.07,4  7.21,1  6.57,3
4 3 5 6 Victor Karlsson
Jonas Magnér
Ford Vimmerby MS
  0 0 27.57,1 0.40,2 0.12,3
 
3.08,2  3.08,5  7.13,0  7.25,1  7.02,3
5 4 5 5 Albin Nordh
Mattias Erixon
Renault Ydre MK
  0 0 28.32,1 1.15,2 0.35,0
 
3.05,0  3.03,4  7.01,1  8.30,2  6.52,4
2 5 5 4 Petter Palmqvist
Stefan Gustavsson
Peugeot SMK Gävle
  0 0 28.32,3 1.15,4 0.00,2
 
3.07,8  3.05,8  7.07,5  7.22,4  7.48,8
 6 5 2 Hampus Larsson
Mikael Holmgren
Honda Kristianstads MK
LarssonRally
  0 0 28.58,0 1.41,1 0.25,7
 
3.12,4  3.13,5  7.30,9  7.43,6  7.17,6
 7 5 1 Victor Hansen
Ida Lidebjer Granberg
Peugeot SMK Hörby
  0 0 29.14,2 1.57,3 0.16,2
 
3.12,4  3.05,7  7.23,2  8.35,1  6.57,8
 
6 - JSM - Trimmat 2 WD (R3)
Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Kl Diff fg
2 1 6 26 Pontus Lönnström
Richard Svensson
Volvo Nora MK
  0 0 26.49,5 0.00,0 0.00,0
 
3.05,2  3.04,3  6.50,5  7.09,4  6.40,1
3 2 6 23 Simon Karlsson
Tobias Steen
Volvo Gullabo RC
Ns Allservice 072-3198040
  0 0 27.20,8 0.31,3 0.31,3
 
3.05,6  3.05,9  6.58,3  7.14,9  6.56,1
4 3 6 24 Simon Andersson
Urban Fröjd
Volvo Bengtsfors MC
  0 0 27.33,5 0.44,0 0.12,7
 
3.11,1  3.12,0  7.01,4  7.15,2  6.53,8
7 4 6 18 Joakim Hansson
Frida Olofsson
Volvo Grimslöv MS
  0 0 28.22,7 1.33,2 0.49,2
 
3.14,7  3.15,5  7.20,8  7.28,1  7.03,6
 5 6 22 Anton Claesson
Anton Geijersson
Volvo Grimslövs MS
0 0 28.28,7 1.39,2 0.06,0
 
3.10,2  3.10,6  7.14,8  7.27,4  7.25,7
1 6 6 28 Pontus Jakobsson
Martin Andersson
Toyota SMK Nyköping
Södertörnsvakuum.se
0 0 28.35,6 1.46,1 0.06,9
 
3.04,6  3.02,5  6.53,8  7.08,4  8.26,3
8 7 6 19 Rasmus Thulin Johansson
Robin Rosengren
Volvo Skillingaryds MK
  0 0 28.50,1 2.00,6 0.14,5
 
3.14,9  3.19,3  7.11,7  7.49,3  7.14,9
10 8 6 20 Oscar Ljung
Steinar Bakkland
Volvo Simrishamns MK
  0 0 38.11,1 11.21,6 9.21,0
 
3.17,9  3.18,8  7.27,6  16.45,0  7.21,8

Resultatservice