South Swedish Rally - 2018-05-11--12
© Detta material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt. Eftertryck eller annan kopiering kan endast göras efter medgivande av Resultatservice.
Preliminärt resultat på SS4
South Swedish Rally 2018-05-11--12
Rödjan 1 12290m. Skapad 2018-05-12 19:10:54

Tp Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Totalt Diff Tot Diff Kl Diff fg
1 1 3 30 Fredrik Åhlin
Joakim Sjöberg
Skoda Karlstad MC
  0 6.28,9 0.00,0 0.00,0 0.00,0
2 2 3 33 Martin Berglund
Joakim Gevert
Skoda SMK Gävle
  0 6.35,2 0.06,3 0.06,3 0.06,3
3 3 3 32 Johan Holmberg
Christoffer Bäck
Ford Gotlands MF
  0 6.41,7 0.12,8 0.12,8 0.06,5
4 4 3 29 Mattias Adielsson
Andreas Johansson
Skoda Göteborgs MF
0 6.43,3 0.14,4 0.14,4 0.01,6
5 1 4 46 Per Göthberg
Robert Eriksson
Skoda Eskilstuna MK
  0 6.44,4 0.15,5 0.00,0 0.01,1
6 5 3 34 Thomas Thunström
Jörgen Lindahl
Citroën Ludvika MS
  0 6.45,6 0.16,7 0.16,7 0.01,2
7 2 4 41 Tobias Johansson
Bo Holmstrand
Mitsubishi Ludvika MS
  0 6.48,0 0.19,1 0.03,6 0.02,4
8 3 4 45 Johan Rudengren
Christer Johansson
Skoda Eskilstuna MK
  0 6.48,2 0.19,3 0.03,8 0.00,2
9 4 4 42 Thomas Lahti
Tomas Wikström
Mitsubishi NMS-Boden
  0 6.48,6 0.19,7 0.04,2 0.00,4
10 6 3 35 Martin Hagman
Jörgen Fornander
Skoda MK Rimo
Riflex Sport
  0 6.48,7 0.19,8 0.19,8 0.00,1
11 5 4 43 Robin Adolfsson
Nicklas Ottosson
Mitsubishi Wäxjö MS
  0 6.49,0 0.20,1 0.04,6 0.00,3
12 1 2 55 Patrik Flodin
Göran Bergsten
BMW Ilsbo MK
Andersérs Mek Verkstad AB
  0 6.50,7 0.21,8 0.00,0 0.01,7
13 6 4 47 Mats Adielsson
Peter Kurten
Mitsubishi Göteborgs MF
0 6.53,7 0.24,8 0.09,3 0.03,0
14 2 2 61 Stefan Alenmalm
Ida Bood
Volvo SMK Trollhättan
  0 6.58,7 0.29,8 0.08,0 0.05,0
15 7 3 38 Joachim Carlström
Jörgen Norman
Mitsubishi Gullabo RC
  0 6.58,8 0.29,9 0.29,9 0.00,1
16 3 2 56 Daniel Wall
Lina Jonasson
Volvo MSK Kvarnvingarna
  0 7.00,2 0.31,3 0.09,5 0.01,4
17 4 2 52 Kristian Johansson
Fredrik Livh
VW Kinds MK
Johanssons Bilverkstad I Borås
0 7.03,2 0.34,3 0.12,5 0.03,0
18 1 6 25 Daniel Röjsel
Mikael Johansson
Opel SMK Dala Falun
0 7.03,7 0.34,8 0.00,0 0.00,5
19 2 6 28 Pontus Jakobsson
Martin Andersson
Toyota SMK Nyköping
Södertörnsvakuum.se
0 7.08,4 0.39,5 0.04,7 0.04,7
20 5 2 58 Johan Green
Kevin Athley
Toyota Hässleholms MK
  0 7.09,3 0.40,4 0.18,6 0.00,9
21 3 6 26 Pontus Lönnström
Richard Svensson
Volvo Nora MK
  0 7.09,4 0.40,5 0.05,7 0.00,1
22 6 2 66 Mikael Ericsson
Ida Hegge
VW SMK Trollhättan
0 7.10,9 0.42,0 0.20,2 0.01,5
23 7 2 65 Jonas Åkesson
Andreas Martinsson
Toyota Karlskrona AK
Team Nybe
  0 7.11,4 0.42,5 0.20,7 0.00,5
24 1 1 12 Tom Kristensson
Henrik Appelskog
Opel SMK Hörby
0 7.11,6 0.42,7 0.00,0 0.00,2
25 8 2 69 Per Eriksson
Tobias Gunnarsson
Volvo Emådalens MK
Eriksson taxi kristdala
  0 7.11,9 0.43,0 0.21,2 0.00,3
26 8 3 36 Anton Eriksson
Magnus Proos
Skoda SMK Sundsvall
  0 7.13,2 0.44,3 0.44,3 0.01,3
27 4 6 23 Simon Karlsson
Tobias Steen
Volvo Gullabo RC
Ns Allservice 072-3198040
  0 7.14,9 0.46,0 0.11,2 0.01,7
28 5 6 24 Simon Andersson
Urban Fröjd
Volvo Bengtsfors MC
  0 7.15,2 0.46,3 0.11,5 0.00,3
29 1 5 9 Jari Liiten
Mikael Kjellgren
Peugeot Sandvikens MK
  0 7.15,2 0.46,3 0.00,0 0.00,0
30 9 2 63 Joacim Kristiansson
Roger Clausson
Toyota SMK Hörby
  0 7.15,3 0.46,4 0.24,6 0.00,1
31 10 2 78 Simon Magnusson
Christoffer Svensson
Opel Älmhults MK
0 7.19,3 0.50,4 0.28,6 0.04,0
32 11 2 64 Hans Johansson
Alexander Harsten
Volvo Olofströms MK
Nybe AB
0 7.19,4 0.50,5 0.28,7 0.00,1
33 2 5 8 Eddie Lundqvist
Olle Erixon
Ford Sandvikens MK
  0 7.21,1 0.52,2 0.05,9 0.01,7
34 9 3 40 Fredrik Alsdal
Lars Andersson
Skoda SMK Arboga
Nilsson Motor i Arboga
  0 7.21,6 0.52,7 0.52,7 0.00,5
35 3 5 4 Petter Palmqvist
Stefan Gustavsson
Peugeot SMK Gävle
  0 7.22,4 0.53,5 0.07,2 0.00,8
36 2 1 11 Emrik Smedberg
Timmy Berntsson
Honda Wäxjö MS
Motorsport AB i Växjö
0 7.23,0 0.54,1 0.11,4 0.00,6
37 12 2 67 Mikael Andersson
Peter Berglund
Volvo Södra Sunnerbo MK
  0 7.24,2 0.55,3 0.33,5 0.01,2
38 13 2 62 Daniel Hellstadius
Peter Svensson
Volvo Kullings MS
  0 7.24,3 0.55,4 0.33,6 0.00,1
39 14 2 73 Janne Kristiansson
Eva Lange
Volvo Wäxjö MS
  0 7.24,5 0.55,6 0.33,8 0.00,2
40 4 5 6 Victor Karlsson
Jonas Magnér
Ford Vimmerby MS
  0 7.25,1 0.56,2 0.09,9 0.00,6
41 15 2 74 Lars Mårtensson
Liselott Hansson
Volvo SMK Hörby
  0 7.25,9 0.57,0 0.35,2 0.00,8
42 16 2 79 Tommy Eliasson
Ove Persson
Volvo Storfors MK
EC Svenska AB
0 7.27,4 0.58,5 0.36,7 0.01,5
43 6 6 22 Anton Claesson
Anton Geijersson
Volvo Grimslövs MS
0 7.27,4 0.58,5 0.23,7 0.00,0
44 7 6 18 Joakim Hansson
Frida Olofsson
Volvo Grimslöv MS
  0 7.28,1 0.59,2 0.24,4 0.00,7
45 8 6 21 Pontus Berglund
Julia Thulin
Volvo SMK Hörby
0 7.31,2 1.02,3 0.27,5 0.03,1
46 3 1 10 Jonas Bodin
Madelene Buskas
Peugeot Grödinge MK
  0 7.31,4 1.02,5 0.19,8 0.00,2
47 17 2 75 Christian Larsson
Cindy Brüggemann
VW Tjust MK
Gamleby Däck & Motorcentrum AB
  0 7.32,3 1.03,4 0.41,6 0.00,9
48 18 2 60 Robin Sandberg
Mathias Bengtsson
Toyota Ryds MK
Team Nybe
0 7.35,8 1.06,9 0.45,1 0.03,5
49 19 2 76 Ignas Taletavicius
Uldis Briedis
Renault A-Masters
  0 7.35,8 1.06,9 0.45,1 0.00,0
50 20 2 53 Elias Lundberg
David Arhusiander
Volvo ADAC Ostwestfalen-Lippe
HECO Aluminum Trailer AB
  0 7.38,2 1.09,3 0.47,5 0.02,4
51 10 3 51 Sofia Sörensson
Erika Ledin
Mitsubishi SMK Hörby
0 7.41,4 1.12,5 1.12,5 0.03,2
52 21 2 81 Andreas Axelsson
Jonas Bergman
VW Grimslöv MS
JERRYS MOTORSPORT
0 7.41,8 1.12,9 0.51,1 0.00,4
53 4 1 15 Samuel Gustavsson
Dennis Norén
Citroën SMK Valdemarsvik
  0 7.42,8 1.13,9 0.31,2 0.01,0
54 5 5 2 Hampus Larsson
Mikael Holmgren
Honda Kristianstads MK
LarssonRally
  0 7.43,6 1.14,7 0.28,4 0.00,8
55 5 1 17 Sean Johnston
Alex Kihurani
Opel ADAC Ostwestfalen-Lippe
AUDEX Motorsport GmbH
0 7.45,0 1.16,1 0.33,4 0.01,4
56 22 2 72 David Pettersson
Victor Johansson
Toyota Asarums MS
Lightspeed Motorsport
  0 7.46,1 1.17,2 0.55,4 0.01,1
57 23 2 59 Jonas Kruse
Håkan Ekholm
Volvo Karlstads MC
Team NYBE
0 7.48,6 1.19,7 0.57,9 0.02,5
58 9 6 19 Rasmus Thulin Johansson
Robin Rosengren
Volvo Skillingaryds MK
  0 7.49,3 1.20,4 0.45,6 0.00,7
59 11 3 50 Ulf Backlund
Ola Persson
Mitsubishi MK Rimo
  0 7.49,9 1.21,0 1.21,0 0.00,6
60 6 1 16 Andreas Andersson
Tommy Andersson
Honda SMK Hörby
  0 7.51,7 1.22,8 0.40,1 0.01,8
61 24 2 84 Mikael Andersson
Ola Sandberg
Toytota Hässleholms MK
0 7.53,7 1.24,8 1.03,0 0.02,0
62 12 3 39 Bengt Abrahamsson
Peter Fogel
Mitsubishi Kullings MS
0 8.00,3 1.31,4 1.31,4 0.06,6
63 25 2 82 Hans Bååth
Andreas Sigfridsson
BMW Wäxjö MS
  0 8.10,2 1.41,3 1.19,5 0.09,9
64 7 1 14 Bengt Persson
Tomas Gustavsson
Citroën Simrishamns MK
0 8.15,0 1.46,1 1.03,4 0.04,8
65 26 2 80 Stefan Schultes
Linus Noll
BMW MSC Gütersloh
  0 8.15,4 1.46,5 1.24,7 0.00,4
66 6 5 5 Albin Nordh
Mattias Erixon
Renault Ydre MK
  0 8.30,2 2.01,3 1.15,0 0.14,8
67 7 5 1 Victor Hansen
Ida Lidebjer Granberg
Peugeot SMK Hörby
  0 8.35,1 2.06,2 1.19,9 0.04,9
68 27 2 83 Markus Schäfer
Richard Wynands
Ford Igrs2000
  0 8.39,1 2.10,2 1.48,4 0.04,0
69 10 6 20 Oscar Ljung
Steinar Bakkland
Volvo Simrishamns MK
  0 16.45,0 10.16,1 9.41,3 8.05,9

Resultatservice