South Swedish Rally - 2018-05-11--12
© Detta material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt. Eftertryck eller annan kopiering kan endast göras efter medgivande av Resultatservice.
Preliminärt resultat på SS2
South Swedish Rally 2018-05-11--12
Millebygden Arena 2 4000m. Skapad 2018-05-12 19:10:46

Tp Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Totalt Diff Tot Diff Kl Diff fg
1 1 3 30 Fredrik Åhlin
Joakim Sjöberg
Skoda Karlstad MC
  0 2.44,7 0.00,0 0.00,0 0.00,0
2 2 3 29 Mattias Adielsson
Andreas Johansson
Skoda Göteborgs MF
0 2.46,2 0.01,5 0.01,5 0.01,5
3 3 3 32 Johan Holmberg
Christoffer Bäck
Ford Gotlands MF
  0 2.48,4 0.03,7 0.03,7 0.02,2
4 4 3 36 Anton Eriksson
Magnus Proos
Skoda SMK Sundsvall
  0 2.51,1 0.06,4 0.06,4 0.02,7
5 5 3 33 Martin Berglund
Joakim Gevert
Skoda SMK Gävle
  0 2.52,7 0.08,0 0.08,0 0.01,6
6 6 3 31 Jörgen Jonasson
Nicklas Jonasson
Skoda Vännäs MK
0 2.52,7 0.08,0 0.08,0 0.00,0
7 1 4 41 Tobias Johansson
Bo Holmstrand
Mitsubishi Ludvika MS
  0 2.56,6 0.11,9 0.00,0 0.03,9
8 7 3 34 Thomas Thunström
Jörgen Lindahl
Citroën Ludvika MS
  10 2.56,8 0.12,1 0.12,1 0.00,2
9 8 3 37 Anders Karlsson
Björn Nilsson
Mitsubishi Säffle MC
Spader Äzz Rally
0 2.57,2 0.12,5 0.12,5 0.00,4
10 2 4 45 Johan Rudengren
Christer Johansson
Skoda Eskilstuna MK
  0 2.59,5 0.14,8 0.02,9 0.02,3
11 3 4 43 Robin Adolfsson
Nicklas Ottosson
Mitsubishi Wäxjö MS
  0 2.59,5 0.14,8 0.02,9 0.00,0
12 9 3 39 Bengt Abrahamsson
Peter Fogel
Mitsubishi Kullings MS
0 3.00,0 0.15,3 0.15,3 0.00,5
13 10 3 38 Joachim Carlström
Jörgen Norman
Mitsubishi Gullabo RC
  0 3.00,0 0.15,3 0.15,3 0.00,0
14 1 1 12 Tom Kristensson
Henrik Appelskog
Opel SMK Hörby
0 3.00,5 0.15,8 0.00,0 0.00,5
15 4 4 46 Per Göthberg
Robert Eriksson
Skoda Eskilstuna MK
  0 3.00,8 0.16,1 0.04,2 0.00,3
16 11 3 35 Martin Hagman
Jörgen Fornander
Skoda MK Rimo
Riflex Sport
  0 3.01,5 0.16,8 0.16,8 0.00,7
17 1 2 60 Robin Sandberg
Mathias Bengtsson
Toyota Ryds MK
Team Nybe
0 3.02,4 0.17,7 0.00,0 0.00,9
18 1 6 28 Pontus Jakobsson
Martin Andersson
Toyota SMK Nyköping
Södertörnsvakuum.se
0 3.02,5 0.17,8 0.00,0 0.00,1
19 2 2 52 Kristian Johansson
Fredrik Livh
VW Kinds MK
Johanssons Bilverkstad I Borås
0 3.02,8 0.18,1 0.00,4 0.00,3
20 1 5 9 Jari Liiten
Mikael Kjellgren
Peugeot Sandvikens MK
  0 3.03,2 0.18,5 0.00,0 0.00,4
21 3 2 55 Patrik Flodin
Göran Bergsten
BMW Ilsbo MK
Andersérs Mek Verkstad AB
  0 3.03,4 0.18,7 0.01,0 0.00,2
22 2 5 5 Albin Nordh
Mattias Erixon
Renault Ydre MK
  0 3.03,4 0.18,7 0.00,2 0.00,0
23 5 4 47 Mats Adielsson
Peter Kurten
Mitsubishi Göteborgs MF
0 3.03,8 0.19,1 0.07,2 0.00,4
24 6 4 42 Thomas Lahti
Tomas Wikström
Mitsubishi NMS-Boden
  0 3.04,3 0.19,6 0.07,7 0.00,5
25 2 6 26 Pontus Lönnström
Richard Svensson
Volvo Nora MK
  0 3.04,3 0.19,6 0.01,8 0.00,0
26 2 1 10 Jonas Bodin
Madelene Buskas
Peugeot Grödinge MK
  0 3.04,5 0.19,8 0.04,0 0.00,2
27 4 2 58 Johan Green
Kevin Athley
Toyota Hässleholms MK
  0 3.05,1 0.20,4 0.02,7 0.00,6
28 5 2 57 Mattis Olsson
Marcus Sundh
Toyota Gullabo RC
0 3.05,6 0.20,9 0.03,2 0.00,5
29 3 5 1 Victor Hansen
Ida Lidebjer Granberg
Peugeot SMK Hörby
  0 3.05,7 0.21,0 0.02,5 0.00,1
30 4 5 4 Petter Palmqvist
Stefan Gustavsson
Peugeot SMK Gävle
  0 3.05,8 0.21,1 0.02,6 0.00,1
31 3 6 23 Simon Karlsson
Tobias Steen
Volvo Gullabo RC
Ns Allservice 072-3198040
  0 3.05,9 0.21,2 0.03,4 0.00,1
32 6 2 56 Daniel Wall
Lina Jonasson
Volvo MSK Kvarnvingarna
  0 3.06,4 0.21,7 0.04,0 0.00,5
33 4 6 25 Daniel Röjsel
Mikael Johansson
Opel SMK Dala Falun
0 3.06,9 0.22,2 0.04,4 0.00,5
34 7 2 53 Elias Lundberg
David Arhusiander
Volvo ADAC Ostwestfalen-Lippe
HECO Aluminum Trailer AB
  0 3.07,4 0.22,7 0.05,0 0.00,5
35 5 6 27 Markus Theorin
Henrik Söderkvist
VW Skillingaryds MK
Bergfors Snickerifabrik
0 3.07,7 0.23,0 0.05,2 0.00,3
36 3 1 11 Emrik Smedberg
Timmy Berntsson
Honda Wäxjö MS
Motorsport AB i Växjö
0 3.07,9 0.23,2 0.07,4 0.00,2
37 5 5 8 Eddie Lundqvist
Olle Erixon
Ford Sandvikens MK
  0 3.08,2 0.23,5 0.05,0 0.00,3
38 8 2 61 Stefan Alenmalm
Ida Bood
Volvo SMK Trollhättan
  0 3.08,2 0.23,5 0.05,8 0.00,0
39 6 6 21 Pontus Berglund
Julia Thulin
Volvo SMK Hörby
0 3.08,5 0.23,8 0.06,0 0.00,3
40 6 5 6 Victor Karlsson
Jonas Magnér
Ford Vimmerby MS
  0 3.08,5 0.23,8 0.05,3 0.00,0
41 9 2 65 Jonas Åkesson
Andreas Martinsson
Toyota Karlskrona AK
Team Nybe
  0 3.08,5 0.23,8 0.06,1 0.00,0
42 7 6 22 Anton Claesson
Anton Geijersson
Volvo Grimslövs MS
0 3.10,6 0.25,9 0.08,1 0.02,1
43 10 2 59 Jonas Kruse
Håkan Ekholm
Volvo Karlstads MC
Team NYBE
0 3.11,5 0.26,8 0.09,1 0.00,9
44 8 6 24 Simon Andersson
Urban Fröjd
Volvo Bengtsfors MC
  0 3.12,0 0.27,3 0.09,5 0.00,5
45 12 3 40 Fredrik Alsdal
Lars Andersson
Skoda SMK Arboga
Nilsson Motor i Arboga
  0 3.12,8 0.28,1 0.28,1 0.00,8
46 7 5 2 Hampus Larsson
Mikael Holmgren
Honda Kristianstads MK
LarssonRally
  0 3.13,5 0.28,8 0.10,3 0.00,7
47 11 2 64 Hans Johansson
Alexander Harsten
Volvo Olofströms MK
Nybe AB
0 3.14,4 0.29,7 0.12,0 0.00,9
48 9 6 18 Joakim Hansson
Frida Olofsson
Volvo Grimslöv MS
  0 3.15,5 0.30,8 0.13,0 0.01,1
49 12 2 69 Per Eriksson
Tobias Gunnarsson
Volvo Emådalens MK
Eriksson taxi kristdala
  0 3.15,5 0.30,8 0.13,1 0.00,0
50 4 1 15 Samuel Gustavsson
Dennis Norén
Citroën SMK Valdemarsvik
  0 3.16,0 0.31,3 0.15,5 0.00,5
51 13 2 63 Joacim Kristiansson
Roger Clausson
Toyota SMK Hörby
  0 3.17,3 0.32,6 0.14,9 0.01,3
52 14 2 68 Kristoffer Thörjesson
Mikael Jönsson
Opel Ryds MK
Fridafors Bilservice AB - F-Racing
0 3.17,6 0.32,9 0.15,2 0.00,3
53 10 6 20 Oscar Ljung
Steinar Bakkland
Volvo Simrishamns MK
  0 3.18,8 0.34,1 0.16,3 0.01,2
54 11 6 19 Rasmus Thulin Johansson
Robin Rosengren
Volvo Skillingaryds MK
  0 3.19,3 0.34,6 0.16,8 0.00,5
55 15 2 77 Johannes Haraldsson
Danny Holgersson
Peugeot Hässleholms MK
0 3.20,0 0.35,3 0.17,6 0.00,7
56 13 3 50 Ulf Backlund
Ola Persson
Mitsubishi MK Rimo
  0 3.20,5 0.35,8 0.35,8 0.00,5
57 16 2 78 Simon Magnusson
Christoffer Svensson
Opel Älmhults MK
0 3.20,6 0.35,9 0.18,2 0.00,1
58 17 2 79 Tommy Eliasson
Ove Persson
Volvo Storfors MK
EC Svenska AB
0 3.21,5 0.36,8 0.19,1 0.00,9
59 18 2 67 Mikael Andersson
Peter Berglund
Volvo Södra Sunnerbo MK
  0 3.23,0 0.38,3 0.20,6 0.01,5
60 19 2 76 Ignas Taletavicius
Uldis Briedis
Renault A-Masters
  0 3.25,2 0.40,5 0.22,8 0.02,2
61 7 4 49 Daniel Dahlström
Jörgen Johansson
Mitsubishi Säffle MC
0 3.25,8 0.41,1 0.29,2 0.00,6
62 5 1 16 Andreas Andersson
Tommy Andersson
Honda SMK Hörby
  0 3.26,2 0.41,5 0.25,7 0.00,4
63 20 2 81 Andreas Axelsson
Jonas Bergman
VW Grimslöv MS
JERRYS MOTORSPORT
0 3.26,4 0.41,7 0.24,0 0.00,2
64 21 2 62 Daniel Hellstadius
Peter Svensson
Volvo Kullings MS
  0 3.29,6 0.44,9 0.27,2 0.03,2
65 22 2 70 Erik Bergman
Per Andersson
Opel Skillingaryds MK
Assistancekåren
0 3.29,7 0.45,0 0.27,3 0.00,1
66 23 2 66 Mikael Ericsson
Ida Hegge
VW SMK Trollhättan
0 3.29,8 0.45,1 0.27,4 0.00,1
67 8 5 7 Hampus Jakobsson
Jens Jakobsson
Peugeot SMK Nyköping
0 3.30,8 0.46,1 0.27,6 0.01,0
68 24 2 73 Janne Kristiansson
Eva Lange
Volvo Wäxjö MS
  0 3.31,0 0.46,3 0.28,6 0.00,2
69 14 3 51 Sofia Sörensson
Erika Ledin
Mitsubishi SMK Hörby
0 3.31,3 0.46,6 0.46,6 0.00,3
70 25 2 84 Mikael Andersson
Ola Sandberg
Toytota Hässleholms MK
0 3.31,8 0.47,1 0.29,4 0.00,5
71 26 2 74 Lars Mårtensson
Liselott Hansson
Volvo SMK Hörby
  0 3.32,1 0.47,4 0.29,7 0.00,3
72 6 1 14 Bengt Persson
Tomas Gustavsson
Citroën Simrishamns MK
0 3.32,2 0.47,5 0.31,7 0.00,1
73 8 4 48 Bengt Bengtsson
Thomas Hallen
Mitsubishi SMK Hörby
0 3.32,6 0.47,9 0.36,0 0.00,4
74 27 2 72 David Pettersson
Victor Johansson
Toyota Asarums MS
Lightspeed Motorsport
  300 3.33,2 0.48,5 0.30,8 0.00,6
75 28 2 75 Christian Larsson
Cindy Brüggemann
VW Tjust MK
Gamleby Däck & Motorcentrum AB
  0 3.35,9 0.51,2 0.33,5 0.02,7
76 29 2 82 Hans Bååth
Andreas Sigfridsson
BMW Wäxjö MS
  0 3.50,4 1.05,7 0.48,0 0.14,5
77 30 2 80 Stefan Schultes
Linus Noll
BMW MSC Gütersloh
  0 4.03,6 1.18,9 1.01,2 0.13,2
78 7 1 17 Sean Johnston
Alex Kihurani
Opel ADAC Ostwestfalen-Lippe
AUDEX Motorsport GmbH
300 4.12,9 1.28,2 1.12,4 0.09,3
79 31 2 83 Markus Schäfer
Richard Wynands
Ford Igrs2000
  0 4.34,7 1.50,0 1.32,3 0.21,8

Resultatservice