South Swedish Rally - 2018-05-11--12
© Detta material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt. Eftertryck eller annan kopiering kan endast göras efter medgivande av Resultatservice.
Preliminärt resultat efter SS2
South Swedish Rally 2018-05-11--12
Millebygden Arena 2 4000m. Skapad 2018-05-12 19:10:46

 
1 - SM - Otrimmat 2 WD (R2)
Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Kl Diff fg
 1 1 12 Tom Kristensson
Henrik Appelskog
Opel SMK Hörby
  0 0 6.03,8 0.00,0 0.00,0
 
3.03,3  3.00,5
3 2 1 10 Jonas Bodin
Madelene Buskas
Peugeot Grödinge MK
  0 0 6.13,4 0.09,6 0.09,6
 
3.08,9  3.04,5
2 3 1 11 Emrik Smedberg
Timmy Berntsson
Honda Wäxjö MS
Motorsport AB i Växjö
  0 0 6.15,6 0.11,8 0.02,2
 
3.07,7  3.07,9
5 4 1 15 Samuel Gustavsson
Dennis Norén
Citroën SMK Valdemarsvik
  0 0 6.34,7 0.30,9 0.19,1
 
3.18,7  3.16,0
4 5 1 16 Andreas Andersson
Tommy Andersson
Honda SMK Hörby
  0 0 6.44,5 0.40,7 0.09,8
 
3.18,3  3.26,2
 6 1 14 Bengt Persson
Tomas Gustavsson
Citroën Simrishamns MK
  0 0 7.01,8 0.58,0 0.17,3
 
3.29,6  3.32,2
 7 1 17 Sean Johnston
Alex Kihurani
Opel ADAC Ostwestfalen-Lippe
AUDEX Motorsport GmbH
  300 0 12.55,9 6.52,1 5.54,1
 
3.43,0  4.12,9
 
2 - SM - Trimmat 2 WD (R3)
Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Kl Diff fg
 1 2 52 Kristian Johansson
Fredrik Livh
VW Kinds MK
Johanssons Bilverkstad I Borås
  0 0 6.03,3 0.00,0 0.00,0
 
3.00,5  3.02,8
4 2 2 60 Robin Sandberg
Mathias Bengtsson
Toyota Ryds MK
Team Nybe
  0 0 6.05,5 0.02,2 0.02,2
 
3.03,1  3.02,4
5 3 2 55 Patrik Flodin
Göran Bergsten
BMW Ilsbo MK
Andersérs Mek Verkstad AB
  0 0 6.06,7 0.03,4 0.01,2
 
3.03,3  3.03,4
2 4 2 58 Johan Green
Kevin Athley
Toyota Hässleholms MK
  0 0 6.07,5 0.04,2 0.00,8
 
3.02,4  3.05,1
6 5 2 57 Mattis Olsson
Marcus Sundh
Toyota Gullabo RC
  0 0 6.08,9 0.05,6 0.01,4
 
3.03,3  3.05,6
3 6 2 56 Daniel Wall
Lina Jonasson
Volvo MSK Kvarnvingarna
  0 0 6.09,2 0.05,9 0.00,3
 
3.02,8  3.06,4
 7 2 61 Stefan Alenmalm
Ida Bood
Volvo SMK Trollhättan
  0 0 6.14,8 0.11,5 0.05,6
 
3.06,6  3.08,2
10 8 2 53 Elias Lundberg
David Arhusiander
Volvo ADAC Ostwestfalen-Lippe
HECO Aluminum Trailer AB
  0 0 6.15,3 0.12,0 0.00,5
 
3.07,9  3.07,4
 9 2 65 Jonas Åkesson
Andreas Martinsson
Toyota Karlskrona AK
Team Nybe
  0 0 6.15,4 0.12,1 0.00,1
 
3.06,9  3.08,5
16 10 2 59 Jonas Kruse
Håkan Ekholm
Volvo Karlstads MC
Team NYBE
  0 0 6.23,3 0.20,0 0.07,9
 
3.11,8  3.11,5
8 11 2 68 Kristoffer Thörjesson
Mikael Jönsson
Opel Ryds MK
Fridafors Bilservice AB - F-Racing
  0 0 6.24,2 0.20,9 0.00,9
 
3.06,6  3.17,6
11 12 2 69 Per Eriksson
Tobias Gunnarsson
Volvo Emådalens MK
Eriksson taxi kristdala
  0 0 6.24,4 0.21,1 0.00,2
 
3.08,9  3.15,5
14 13 2 64 Hans Johansson
Alexander Harsten
Volvo Olofströms MK
Nybe AB
  0 0 6.25,7 0.22,4 0.01,3
 
3.11,3  3.14,4
12 14 2 78 Simon Magnusson
Christoffer Svensson
Opel Älmhults MK
  0 0 6.29,5 0.26,2 0.03,8
 
3.08,9  3.20,6
20 15 2 63 Joacim Kristiansson
Roger Clausson
Toyota SMK Hörby
  0 0 6.32,0 0.28,7 0.02,5
 
3.14,7  3.17,3
19 16 2 79 Tommy Eliasson
Ove Persson
Volvo Storfors MK
EC Svenska AB
  0 0 6.36,0 0.32,7 0.04,0
 
3.14,5  3.21,5
18 17 2 76 Ignas Taletavicius
Uldis Briedis
Renault A-Masters
  0 0 6.38,5 0.35,2 0.02,5
 
3.13,3  3.25,2
22 18 2 67 Mikael Andersson
Peter Berglund
Volvo Södra Sunnerbo MK
  0 0 6.39,0 0.35,7 0.00,5
 
3.16,0  3.23,0
13 19 2 66 Mikael Ericsson
Ida Hegge
VW SMK Trollhättan
  0 0 6.40,5 0.37,2 0.01,5
 
3.10,7  3.29,8
21 20 2 81 Andreas Axelsson
Jonas Bergman
VW Grimslöv MS
JERRYS MOTORSPORT
  0 0 6.41,9 0.38,6 0.01,4
 
3.15,5  3.26,4
15 21 2 73 Janne Kristiansson
Eva Lange
Volvo Wäxjö MS
  0 0 6.42,4 0.39,1 0.00,5
 
3.11,4  3.31,0
23 22 2 70 Erik Bergman
Per Andersson
Opel Skillingaryds MK
Assistancekåren
  0 0 6.47,9 0.44,6 0.05,5
 
3.18,2  3.29,7
25 23 2 62 Daniel Hellstadius
Peter Svensson
Volvo Kullings MS
  0 0 6.49,0 0.45,7 0.01,1
 
3.19,4  3.29,6
 24 2 84 Mikael Andersson
Ola Sandberg
Toytota Hässleholms MK
  0 0 6.51,2 0.47,9 0.02,2
 
3.19,4  3.31,8
28 25 2 74 Lars Mårtensson
Liselott Hansson
Volvo SMK Hörby
  0 0 6.54,6 0.51,3 0.03,4
 
3.22,5  3.32,1
 26 2 75 Christian Larsson
Cindy Brüggemann
VW Tjust MK
Gamleby Däck & Motorcentrum AB
  0 0 6.56,9 0.53,6 0.02,3
 
3.21,0  3.35,9
29 27 2 82 Hans Bååth
Andreas Sigfridsson
BMW Wäxjö MS
  0 0 7.18,9 1.15,6 0.22,0
 
3.28,5  3.50,4
30 28 2 80 Stefan Schultes
Linus Noll
BMW MSC Gütersloh
  0 0 7.41,2 1.37,9 0.22,3
 
3.37,6  4.03,6
31 29 2 83 Markus Schäfer
Richard Wynands
Ford Igrs2000
  0 0 8.26,6 2.23,3 0.45,4
 
3.51,9  4.34,7
27 30 2 72 David Pettersson
Victor Johansson
Toyota Asarums MS
Lightspeed Motorsport
  300 0 11.55,2 5.51,9 3.28,6
 
3.22,0  3.33,2
 
3 - SM - Trimmat 4 WD (R5)
Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Kl Diff fg
 1 3 30 Fredrik Åhlin
Joakim Sjöberg
Skoda Karlstad MC
  0 0 5.29,9 0.00,0 0.00,0
 
2.45,2  2.44,7
3 2 3 29 Mattias Adielsson
Andreas Johansson
Skoda Göteborgs MF
  0 0 5.34,4 0.04,5 0.04,5
 
2.48,2  2.46,2
2 3 3 32 Johan Holmberg
Christoffer Bäck
Ford Gotlands MF
  0 0 5.36,2 0.06,3 0.01,8
 
2.47,8  2.48,4
 4 3 31 Jörgen Jonasson
Nicklas Jonasson
Skoda Vännäs MK
  0 0 5.44,3 0.14,4 0.08,1
 
2.51,6  2.52,7
 5 3 36 Anton Eriksson
Magnus Proos
Skoda SMK Sundsvall
  0 0 5.44,8 0.14,9 0.00,5
 
2.53,7  2.51,1
11 6 3 33 Martin Berglund
Joakim Gevert
Skoda SMK Gävle
  0 0 5.57,5 0.27,6 0.12,7
 
3.04,8  2.52,7
 7 3 39 Bengt Abrahamsson
Peter Fogel
Mitsubishi Kullings MS
  0 0 5.59,3 0.29,4 0.01,8
 
2.59,3  3.00,0
 8 3 38 Joachim Carlström
Jörgen Norman
Mitsubishi Gullabo RC
  0 0 6.00,9 0.31,0 0.01,6
 
3.00,9  3.00,0
10 9 3 37 Anders Karlsson
Björn Nilsson
Mitsubishi Säffle MC
Spader Äzz Rally
  10 0 6.01,5 0.31,6 0.00,6
 
2.54,3  2.57,2
6 10 3 34 Thomas Thunström
Jörgen Lindahl
Citroën Ludvika MS
  10 0 6.03,1 0.33,2 0.01,6
 
2.56,3  2.56,8
9 11 3 35 Martin Hagman
Jörgen Fornander
Skoda MK Rimo
Riflex Sport
  0 0 6.03,8 0.33,9 0.00,7
 
3.02,3  3.01,5
 12 3 40 Fredrik Alsdal
Lars Andersson
Skoda SMK Arboga
Nilsson Motor i Arboga
  0 0 6.26,7 0.56,8 0.22,9
 
3.13,9  3.12,8
 13 3 50 Ulf Backlund
Ola Persson
Mitsubishi MK Rimo
  0 0 6.38,6 1.08,7 0.11,9
 
3.18,1  3.20,5
 14 3 51 Sofia Sörensson
Erika Ledin
Mitsubishi SMK Hörby
  0 0 6.52,5 1.22,6 0.13,9
 
3.21,2  3.31,3
 
4 - SM - 4 WD övriga
Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Kl Diff fg
 1 4 41 Tobias Johansson
Bo Holmstrand
Mitsubishi Ludvika MS
  0 0 5.49,9 0.00,0 0.00,0
 
2.53,3  2.56,6
 2 4 43 Robin Adolfsson
Nicklas Ottosson
Mitsubishi Wäxjö MS
  0 0 5.56,7 0.06,8 0.06,8
 
2.57,2  2.59,5
 3 4 45 Johan Rudengren
Christer Johansson
Skoda Eskilstuna MK
  0 0 5.57,4 0.07,5 0.00,7
 
2.57,9  2.59,5
 4 4 46 Per Göthberg
Robert Eriksson
Skoda Eskilstuna MK
  0 0 6.00,9 0.11,0 0.03,5
 
3.00,1  3.00,8
 5 4 47 Mats Adielsson
Peter Kurten
Mitsubishi Göteborgs MF
  0 0 6.07,4 0.17,5 0.06,5
 
3.03,6  3.03,8
 6 4 42 Thomas Lahti
Tomas Wikström
Mitsubishi NMS-Boden
  0 0 6.08,0 0.18,1 0.00,6
 
3.03,7  3.04,3
8 7 4 48 Bengt Bengtsson
Thomas Hallen
Mitsubishi SMK Hörby
  0 0 6.55,1 1.05,2 0.47,1
 
3.22,5  3.32,6
 
5 - JSM - Otrimmat 2WD (R2)
Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Kl Diff fg
 1 5 9 Jari Liiten
Mikael Kjellgren
Peugeot Sandvikens MK
  0 0 6.07,2 0.00,0 0.00,0
 
3.04,0  3.03,2
 2 5 5 Albin Nordh
Mattias Erixon
Renault Ydre MK
  0 0 6.08,4 0.01,2 0.01,2
 
3.05,0  3.03,4
 3 5 4 Petter Palmqvist
Stefan Gustavsson
Peugeot SMK Gävle
  0 0 6.13,6 0.06,4 0.05,2
 
3.07,8  3.05,8
5 4 5 6 Victor Karlsson
Jonas Magnér
Ford Vimmerby MS
  0 0 6.16,7 0.09,5 0.03,1
 
3.08,2  3.08,5
8 5 5 1 Victor Hansen
Ida Lidebjer Granberg
Peugeot SMK Hörby
  0 0 6.18,1 0.10,9 0.01,4
 
3.12,4  3.05,7
 6 5 8 Eddie Lundqvist
Olle Erixon
Ford Sandvikens MK
  0 0 6.19,0 0.11,8 0.00,9
 
3.10,8  3.08,2
 7 5 2 Hampus Larsson
Mikael Holmgren
Honda Kristianstads MK
LarssonRally
  0 0 6.25,9 0.18,7 0.06,9
 
3.12,4  3.13,5
4 8 5 7 Hampus Jakobsson
Jens Jakobsson
Peugeot SMK Nyköping
  0 0 6.38,8 0.31,6 0.12,9
 
3.08,0  3.30,8
 
6 - JSM - Trimmat 2 WD (R3)
Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Kl Diff fg
 1 6 28 Pontus Jakobsson
Martin Andersson
Toyota SMK Nyköping
Södertörnsvakuum.se
  0 0 6.07,1 0.00,0 0.00,0
 
3.04,6  3.02,5
 2 6 26 Pontus Lönnström
Richard Svensson
Volvo Nora MK
  0 0 6.09,5 0.02,4 0.02,4
 
3.05,2  3.04,3
 3 6 23 Simon Karlsson
Tobias Steen
Volvo Gullabo RC
Ns Allservice 072-3198040
  0 0 6.11,5 0.04,4 0.02,0
 
3.05,6  3.05,9
 4 6 25 Daniel Röjsel
Mikael Johansson
Opel SMK Dala Falun
  0 0 6.13,4 0.06,3 0.01,9
 
3.06,5  3.06,9
 5 6 21 Pontus Berglund
Julia Thulin
Volvo SMK Hörby
  0 0 6.17,3 0.10,2 0.03,9
 
3.08,8  3.08,5
 6 6 22 Anton Claesson
Anton Geijersson
Volvo Grimslövs MS
  0 0 6.20,8 0.13,7 0.03,5
 
3.10,2  3.10,6
 7 6 24 Simon Andersson
Urban Fröjd
Volvo Bengtsfors MC
  0 0 6.23,1 0.16,0 0.02,3
 
3.11,1  3.12,0
10 8 6 27 Markus Theorin
Henrik Söderkvist
VW Skillingaryds MK
Bergfors Snickerifabrik
  0 0 6.23,4 0.16,3 0.00,3
 
3.15,7  3.07,7
8 9 6 18 Joakim Hansson
Frida Olofsson
Volvo Grimslöv MS
  0 0 6.30,2 0.23,1 0.06,8
 
3.14,7  3.15,5
9 10 6 19 Rasmus Thulin Johansson
Robin Rosengren
Volvo Skillingaryds MK
  0 0 6.34,2 0.27,1 0.04,0
 
3.14,9  3.19,3
 11 6 20 Oscar Ljung
Steinar Bakkland
Volvo Simrishamns MK
  0 0 6.36,7 0.29,6 0.02,5
 
3.17,9  3.18,8

Resultatservice