South Swedish Rally - 2018-05-11--12
© Detta material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt. Eftertryck eller annan kopiering kan endast göras efter medgivande av Resultatservice.
Preliminärt resultat på SS8
South Swedish Rally 2018-05-11--12
Ramnaberg 1 4460m. Skapad 2018-05-12 19:11:07

Tp Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Totalt Diff Tot Diff Kl Diff fg
1 1 3 30 Fredrik Åhlin
Joakim Sjöberg
Skoda Karlstad MC
  0 2.36,4 0.00,0 0.00,0 0.00,0
2 2 3 32 Johan Holmberg
Christoffer Bäck
Ford Gotlands MF
  0 2.38,0 0.01,6 0.01,6 0.01,6
3 1 4 46 Per Göthberg
Robert Eriksson
Skoda Eskilstuna MK
  0 2.39,2 0.02,8 0.00,0 0.01,2
4 3 3 33 Martin Berglund
Joakim Gevert
Skoda SMK Gävle
  0 2.39,6 0.03,2 0.03,2 0.00,4
5 4 3 34 Thomas Thunström
Jörgen Lindahl
Citroën Ludvika MS
  0 2.41,4 0.05,0 0.05,0 0.01,8
6 2 4 41 Tobias Johansson
Bo Holmstrand
Mitsubishi Ludvika MS
  0 2.41,8 0.05,4 0.02,6 0.00,4
7 5 3 35 Martin Hagman
Jörgen Fornander
Skoda MK Rimo
Riflex Sport
  0 2.42,7 0.06,3 0.06,3 0.00,9
8 6 3 36 Anton Eriksson
Magnus Proos
Skoda SMK Sundsvall
  0 2.46,0 0.09,6 0.09,6 0.03,3
9 3 4 43 Robin Adolfsson
Nicklas Ottosson
Mitsubishi Wäxjö MS
  0 2.46,0 0.09,6 0.06,8 0.00,0
10 1 2 56 Daniel Wall
Lina Jonasson
Volvo MSK Kvarnvingarna
  0 2.46,3 0.09,9 0.00,0 0.00,3
11 2 2 61 Stefan Alenmalm
Ida Bood
Volvo SMK Trollhättan
  0 2.46,6 0.10,2 0.00,3 0.00,3
12 3 2 55 Patrik Flodin
Göran Bergsten
BMW Ilsbo MK
Andersérs Mek Verkstad AB
  0 2.47,0 0.10,6 0.00,7 0.00,4
13 4 4 45 Johan Rudengren
Christer Johansson
Skoda Eskilstuna MK
  0 2.47,4 0.11,0 0.08,2 0.00,4
14 4 2 53 Elias Lundberg
David Arhusiander
Volvo ADAC Ostwestfalen-Lippe
HECO Aluminum Trailer AB
  0 2.48,6 0.12,2 0.02,3 0.01,2
15 7 3 38 Joachim Carlström
Jörgen Norman
Mitsubishi Gullabo RC
  0 2.48,7 0.12,3 0.12,3 0.00,1
16 1 6 26 Pontus Lönnström
Richard Svensson
Volvo Nora MK
  0 2.49,0 0.12,6 0.00,0 0.00,3
17 5 2 65 Jonas Åkesson
Andreas Martinsson
Toyota Karlskrona AK
Team Nybe
  0 2.49,6 0.13,2 0.03,3 0.00,6
18 5 4 42 Thomas Lahti
Tomas Wikström
Mitsubishi NMS-Boden
  0 2.50,1 0.13,7 0.10,9 0.00,5
19 1 1 11 Emrik Smedberg
Timmy Berntsson
Honda Wäxjö MS
Motorsport AB i Växjö
0 2.50,9 0.14,5 0.00,0 0.00,8
20 1 5 9 Jari Liiten
Mikael Kjellgren
Peugeot Sandvikens MK
  0 2.50,9 0.14,5 0.00,0 0.00,0
21 6 2 60 Robin Sandberg
Mathias Bengtsson
Toyota Ryds MK
Team Nybe
0 2.51,4 0.15,0 0.05,1 0.00,5
22 7 2 69 Per Eriksson
Tobias Gunnarsson
Volvo Emådalens MK
Eriksson taxi kristdala
  0 2.51,7 0.15,3 0.05,4 0.00,3
23 2 1 10 Jonas Bodin
Madelene Buskas
Peugeot Grödinge MK
  0 2.51,7 0.15,3 0.00,8 0.00,0
24 2 5 8 Eddie Lundqvist
Olle Erixon
Ford Sandvikens MK
  0 2.52,1 0.15,7 0.01,2 0.00,4
25 2 6 23 Simon Karlsson
Tobias Steen
Volvo Gullabo RC
Ns Allservice 072-3198040
  0 2.52,9 0.16,5 0.03,9 0.00,8
26 8 2 58 Johan Green
Kevin Athley
Toyota Hässleholms MK
  0 2.53,2 0.16,8 0.06,9 0.00,3
27 9 2 63 Joacim Kristiansson
Roger Clausson
Toyota SMK Hörby
  0 2.53,6 0.17,2 0.07,3 0.00,4
28 3 5 5 Albin Nordh
Mattias Erixon
Renault Ydre MK
  0 2.54,6 0.18,2 0.03,7 0.01,0
29 4 5 6 Victor Karlsson
Jonas Magnér
Ford Vimmerby MS
  0 2.54,7 0.18,3 0.03,8 0.00,1
30 10 2 76 Ignas Taletavicius
Uldis Briedis
Renault A-Masters
  0 2.55,7 0.19,3 0.09,4 0.01,0
31 11 2 81 Andreas Axelsson
Jonas Bergman
VW Grimslöv MS
JERRYS MOTORSPORT
0 2.56,3 0.19,9 0.10,0 0.00,6
32 12 2 67 Mikael Andersson
Peter Berglund
Volvo Södra Sunnerbo MK
  0 2.56,5 0.20,1 0.10,2 0.00,2
33 5 5 4 Petter Palmqvist
Stefan Gustavsson
Peugeot SMK Gävle
  0 2.56,9 0.20,5 0.06,0 0.00,4
34 3 6 18 Joakim Hansson
Frida Olofsson
Volvo Grimslöv MS
  0 2.57,5 0.21,1 0.08,5 0.00,6
35 6 5 1 Victor Hansen
Ida Lidebjer Granberg
Peugeot SMK Hörby
  0 2.57,7 0.21,3 0.06,8 0.00,2
36 8 3 40 Fredrik Alsdal
Lars Andersson
Skoda SMK Arboga
Nilsson Motor i Arboga
  0 2.57,8 0.21,4 0.21,4 0.00,1
37 13 2 73 Janne Kristiansson
Eva Lange
Volvo Wäxjö MS
  0 2.58,1 0.21,7 0.11,8 0.00,3
38 14 2 62 Daniel Hellstadius
Peter Svensson
Volvo Kullings MS
  0 3.00,6 0.24,2 0.14,3 0.02,5
39 3 1 15 Samuel Gustavsson
Dennis Norén
Citroën SMK Valdemarsvik
  0 3.00,8 0.24,4 0.09,9 0.00,2
40 15 2 75 Christian Larsson
Cindy Brüggemann
VW Tjust MK
Gamleby Däck & Motorcentrum AB
  0 3.02,6 0.26,2 0.16,3 0.01,8
41 16 2 74 Lars Mårtensson
Liselott Hansson
Volvo SMK Hörby
  0 3.03,2 0.26,8 0.16,9 0.00,6
42 4 6 24 Simon Andersson
Urban Fröjd
Volvo Bengtsfors MC
  0 3.03,5 0.27,1 0.14,5 0.00,3
43 4 1 17 Sean Johnston
Alex Kihurani
Opel ADAC Ostwestfalen-Lippe
AUDEX Motorsport GmbH
0 3.04,3 0.27,9 0.13,4 0.00,8
44 7 5 2 Hampus Larsson
Mikael Holmgren
Honda Kristianstads MK
LarssonRally
  0 3.04,7 0.28,3 0.13,8 0.00,4
45 5 6 19 Rasmus Thulin Johansson
Robin Rosengren
Volvo Skillingaryds MK
  0 3.04,8 0.28,4 0.15,8 0.00,1
46 6 6 20 Oscar Ljung
Steinar Bakkland
Volvo Simrishamns MK
  0 3.05,7 0.29,3 0.16,7 0.00,9
47 17 2 72 David Pettersson
Victor Johansson
Toyota Asarums MS
Lightspeed Motorsport
  0 3.06,1 0.29,7 0.19,8 0.00,4
48 9 3 50 Ulf Backlund
Ola Persson
Mitsubishi MK Rimo
  0 3.07,6 0.31,2 0.31,2 0.01,5
49 5 1 16 Andreas Andersson
Tommy Andersson
Honda SMK Hörby
  0 3.08,4 0.32,0 0.17,5 0.00,8
50 18 2 80 Stefan Schultes
Linus Noll
BMW MSC Gütersloh
  0 3.12,1 0.35,7 0.25,8 0.03,7
51 19 2 82 Hans Bååth
Andreas Sigfridsson
BMW Wäxjö MS
  0 3.13,3 0.36,9 0.27,0 0.01,2
52 6 4 47 Mats Adielsson
Peter Kurten
Mitsubishi Göteborgs MF
0 3.14,7 0.38,3 0.35,5 0.01,4
53 6 1 14 Bengt Persson
Tomas Gustavsson
Citroën Simrishamns MK
0 3.15,4 0.39,0 0.24,5 0.00,7
54 20 2 83 Markus Schäfer
Richard Wynands
Ford Igrs2000
  0 3.18,8 0.42,4 0.32,5 0.03,4

Resultatservice