South Swedish Rally - 2018-05-11--12
© Detta material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt. Eftertryck eller annan kopiering kan endast göras efter medgivande av Resultatservice.
Preliminärt resultat efter SS4
South Swedish Rally 2018-05-11--12
Rödjan 1 12290m. Skapad 2018-05-12 19:10:54

Tp Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Tot Diff Kl Diff fg
 1  1 3 30 Fredrik Åhlin
Joakim Sjöberg
Skoda Karlstad MC
  0 0 18.18,0 0.00,0 0.00,0 0.00,0
 
2.45,2  2.44,7  6.19,2  6.28,9
 2  2 3 29 Mattias Adielsson
Andreas Johansson
Skoda Göteborgs MF
0 0 18.38,6 0.20,6 0.20,6 0.20,6
 
2.48,2  2.46,2  6.20,9  6.43,3
 3  3 3 32 Johan Holmberg
Christoffer Bäck
Ford Gotlands MF
  0 0 18.49,2 0.31,2 0.31,2 0.10,6
 
2.47,8  2.48,4  6.31,3  6.41,7
5 4 5 4 3 33 Martin Berglund
Joakim Gevert
Skoda SMK Gävle
  0 0 18.58,3 0.40,3 0.40,3 0.09,1
 
3.04,8  2.52,7  6.25,6  6.35,2
6 5  1 4 41 Tobias Johansson
Bo Holmstrand
Mitsubishi Ludvika MS
  0 0 19.14,9 0.56,9 0.00,0 0.16,6
 
2.53,3  2.56,6  6.37,0  6.48,0
9 6 8 5 3 34 Thomas Thunström
Jörgen Lindahl
Citroën Ludvika MS
  10 0 19.23,1 1.05,1 1.05,1 0.08,2
 
2.56,3  2.56,8  6.34,4  6.45,6
10 7  2 4 43 Robin Adolfsson
Nicklas Ottosson
Mitsubishi Wäxjö MS
  0 0 19.26,9 1.08,9 0.12,0 0.03,8
 
2.57,2  2.59,5  6.41,2  6.49,0
12 8  3 4 45 Johan Rudengren
Christer Johansson
Skoda Eskilstuna MK
  0 0 19.29,3 1.11,3 0.14,4 0.02,4
 
2.57,9  2.59,5  6.43,7  6.48,2
14 9  4 4 42 Thomas Lahti
Tomas Wikström
Mitsubishi NMS-Boden
  0 0 19.34,3 1.16,3 0.19,4 0.05,0
 
3.03,7  3.04,3  6.37,7  6.48,6
15 10 10 6 3 35 Martin Hagman
Jörgen Fornander
Skoda MK Rimo
Riflex Sport
  0 0 19.34,7 1.16,7 1.16,7 0.00,4
 
3.02,3  3.01,5  6.42,2  6.48,7
13 11  1 2 55 Patrik Flodin
Göran Bergsten
BMW Ilsbo MK
Andersérs Mek Verkstad AB
  0 0 19.35,8 1.17,8 0.00,0 0.01,1
 
3.03,3  3.03,4  6.38,4  6.50,7
7 12 6 7 3 36 Anton Eriksson
Magnus Proos
Skoda SMK Sundsvall
  0 0 19.44,9 1.26,9 1.26,9 0.09,1
 
2.53,7  2.51,1  6.46,9  7.13,2
17 13 11 8 3 38 Joachim Carlström
Jörgen Norman
Mitsubishi Gullabo RC
  0 0 19.50,4 1.32,4 1.32,4 0.05,5
 
3.00,9  3.00,0  6.50,7  6.58,8
16 14  2 2 52 Kristian Johansson
Fredrik Livh
VW Kinds MK
Johanssons Bilverkstad I Borås
0 0 19.52,5 1.34,5 0.16,7 0.02,1
 
3.00,5  3.02,8  6.46,0  7.03,2
21 15  5 4 47 Mats Adielsson
Peter Kurten
Mitsubishi Göteborgs MF
0 0 19.54,5 1.36,5 0.39,6 0.02,0
 
3.03,6  3.03,8  6.53,4  6.53,7
19 16 4 3 2 56 Daniel Wall
Lina Jonasson
Volvo MSK Kvarnvingarna
  0 0 19.59,1 1.41,1 0.23,3 0.04,6
 
3.02,8  3.06,4  6.49,7  7.00,2
26 17 7 4 2 61 Stefan Alenmalm
Ida Bood
Volvo SMK Trollhättan
  0 0 20.03,7 1.45,7 0.27,9 0.04,6
 
3.06,6  3.08,2  6.50,2  6.58,7
22 18 2 1 6 28 Pontus Jakobsson
Martin Andersson
Toyota SMK Nyköping
Södertörnsvakuum.se
0 0 20.09,3 1.51,3 0.00,0 0.05,6
 
3.04,6  3.02,5  6.53,8  7.08,4
20 19 1 2 6 26 Pontus Lönnström
Richard Svensson
Volvo Nora MK
  0 0 20.09,4 1.51,4 0.00,1 0.00,1
 
3.05,2  3.04,3  6.50,5  7.09,4
23 20  1 1 12 Tom Kristensson
Henrik Appelskog
Opel SMK Hörby
0 0 20.12,7 1.54,7 0.00,0 0.03,3
 
3.03,3  3.00,5  6.57,3  7.11,6
27 21 8 5 2 58 Johan Green
Kevin Athley
Toyota Hässleholms MK
  0 0 20.14,8 1.56,8 0.39,0 0.02,1
 
3.02,4  3.05,1  6.58,0  7.09,3
30 22 4 3 6 23 Simon Karlsson
Tobias Steen
Volvo Gullabo RC
Ns Allservice 072-3198040
  0 0 20.24,7 2.06,7 0.15,4 0.09,9
 
3.05,6  3.05,9  6.58,3  7.14,9
31 23 2 1 5 9 Jari Liiten
Mikael Kjellgren
Peugeot Sandvikens MK
  0 0 20.25,6 2.07,6 0.00,0 0.00,9
 
3.04,0  3.03,2  7.03,2  7.15,2
33 24 9 6 2 65 Jonas Åkesson
Andreas Martinsson
Toyota Karlskrona AK
Team Nybe
  0 0 20.26,6 2.08,6 0.50,8 0.01,0
 
3.06,9  3.08,5  6.59,8  7.11,4
18 25 3 7 2 60 Robin Sandberg
Mathias Bengtsson
Toyota Ryds MK
Team Nybe
0 0 20.27,5 2.09,5 0.51,7 0.00,9
 
3.03,1  3.02,4  6.46,2  7.35,8
35 26 10 8 2 69 Per Eriksson
Tobias Gunnarsson
Volvo Emådalens MK
Eriksson taxi kristdala
  0 0 20.35,7 2.17,7 0.59,9 0.08,2
 
3.08,9  3.15,5  6.59,4  7.11,9
11 27  9 3 39 Bengt Abrahamsson
Peter Fogel
Mitsubishi Kullings MS
0 0 20.38,9 2.20,9 2.20,9 0.03,2
 
2.59,3  3.00,0  6.39,3  8.00,3
36 28 6 4 6 24 Simon Andersson
Urban Fröjd
Volvo Bengtsfors MC
  0 0 20.39,7 2.21,7 0.30,4 0.00,8
 
3.11,1  3.12,0  7.01,4  7.15,2
25 29 6 9 2 53 Elias Lundberg
David Arhusiander
Volvo ADAC Ostwestfalen-Lippe
HECO Aluminum Trailer AB
  0 0 20.42,2 2.24,2 1.06,4 0.02,5
 
3.07,9  3.07,4  6.48,7  7.38,2
34 30 3 2 5 4 Petter Palmqvist
Stefan Gustavsson
Peugeot SMK Gävle
  0 0 20.43,5 2.25,5 0.17,9 0.01,3
 
3.07,8  3.05,8  7.07,5  7.22,4
38 31 4 3 5 8 Eddie Lundqvist
Olle Erixon
Ford Sandvikens MK
  0 0 20.47,5 2.29,5 0.21,9 0.04,0
 
3.10,8  3.08,2  7.07,4  7.21,1
37 32  2 1 11 Emrik Smedberg
Timmy Berntsson
Honda Wäxjö MS
Motorsport AB i Växjö
0 0 20.48,5 2.30,5 0.35,8 0.01,0
 
3.07,7  3.07,9  7.09,9  7.23,0
45 33 14 10 2 63 Joacim Kristiansson
Roger Clausson
Toyota SMK Hörby
  0 0 20.50,7 2.32,7 1.14,9 0.02,2
 
3.14,7  3.17,3  7.03,4  7.15,3
48 34 15 11 2 66 Mikael Ericsson
Ida Hegge
VW SMK Trollhättan
0 0 20.52,1 2.34,1 1.16,3 0.01,4
 
3.10,7  3.29,8  7.00,7  7.10,9
44 35 13 12 2 78 Simon Magnusson
Christoffer Svensson
Opel Älmhults MK
0 0 20.54,1 2.36,1 1.18,3 0.02,0
 
3.08,9  3.20,6  7.05,3  7.19,3
41 36 5 4 5 6 Victor Karlsson
Jonas Magnér
Ford Vimmerby MS
  0 0 20.54,8 2.36,8 0.29,2 0.00,7
 
3.08,2  3.08,5  7.13,0  7.25,1
43 37 12 10 3 40 Fredrik Alsdal
Lars Andersson
Skoda SMK Arboga
Nilsson Motor i Arboga
  0 0 20.55,0 2.37,0 2.37,0 0.00,2
 
3.13,9  3.12,8  7.06,7  7.21,6
42 38 12 13 2 79 Tommy Eliasson
Ove Persson
Volvo Storfors MK
EC Svenska AB
0 0 21.00,2 2.42,2 1.24,4 0.05,2
 
3.14,5  3.21,5  6.56,8  7.27,4
40 39  3 1 10 Jonas Bodin
Madelene Buskas
Peugeot Grödinge MK
  0 0 21.01,0 2.43,0 0.48,3 0.00,8
 
3.08,9  3.04,5  7.16,2  7.31,4
47 40 8 5 6 22 Anton Claesson
Anton Geijersson
Volvo Grimslövs MS
0 0 21.03,0 2.45,0 0.53,7 0.02,0
 
3.10,2  3.10,6  7.14,8  7.27,4
46 41 7 6 6 21 Pontus Berglund
Julia Thulin
Volvo SMK Hörby
0 0 21.06,8 2.48,8 0.57,5 0.03,8
 
3.08,8  3.08,5  7.18,3  7.31,2
51 42 16 14 2 64 Hans Johansson
Alexander Harsten
Volvo Olofströms MK
Nybe AB
0 0 21.07,7 2.49,7 1.31,9 0.00,9
 
3.11,3  3.14,4  7.22,6  7.19,4
39 43 11 15 2 59 Jonas Kruse
Håkan Ekholm
Volvo Karlstads MC
Team NYBE
0 0 21.15,6 2.57,6 1.39,8 0.07,9
 
3.11,8  3.11,5  7.03,7  7.48,6
52 44 10 7 6 18 Joakim Hansson
Frida Olofsson
Volvo Grimslöv MS
  0 0 21.19,1 3.01,1 1.09,8 0.03,5
 
3.14,7  3.15,5  7.20,8  7.28,1
53 45 17 16 2 67 Mikael Andersson
Peter Berglund
Volvo Södra Sunnerbo MK
  0 0 21.19,6 3.01,6 1.43,8 0.00,5
 
3.16,0  3.23,0  7.16,4  7.24,2
54 46 18 17 2 73 Janne Kristiansson
Eva Lange
Volvo Wäxjö MS
  0 0 21.20,0 3.02,0 1.44,2 0.00,4
 
3.11,4  3.31,0  7.13,1  7.24,5
62 47 22 18 2 62 Daniel Hellstadius
Peter Svensson
Volvo Kullings MS
  0 0 21.30,9 3.12,9 1.55,1 0.10,9
 
3.19,4  3.29,6  7.17,6  7.24,3
55 48  19 2 76 Ignas Taletavicius
Uldis Briedis
Renault A-Masters
  0 0 21.31,3 3.13,3 1.55,5 0.00,4
 
3.13,3  3.25,2  7.17,0  7.35,8
50 49 9 8 6 19 Rasmus Thulin Johansson
Robin Rosengren
Volvo Skillingaryds MK
  0 0 21.35,2 3.17,2 1.25,9 0.03,9
 
3.14,9  3.19,3  7.11,7  7.49,3
63 50 23 20 2 74 Lars Mårtensson
Liselott Hansson
Volvo SMK Hörby
  0 0 21.39,4 3.21,4 2.03,6 0.04,2
 
3.22,5  3.32,1  7.18,9  7.25,9
29 51 1 5 5 5 Albin Nordh
Mattias Erixon
Renault Ydre MK
  0 0 21.39,7 3.21,7 1.14,1 0.00,3
 
3.05,0  3.03,4  7.01,1  8.30,2
56 52 7 6 5 2 Hampus Larsson
Mikael Holmgren
Honda Kristianstads MK
LarssonRally
  0 0 21.40,4 3.22,4 1.14,8 0.00,7
 
3.12,4  3.13,5  7.30,9  7.43,6
57 53  4 1 15 Samuel Gustavsson
Dennis Norén
Citroën SMK Valdemarsvik
  0 0 21.43,4 3.25,4 1.30,7 0.03,0
 
3.18,7  3.16,0  7.25,9  7.42,8
58 54 20 21 2 81 Andreas Axelsson
Jonas Bergman
VW Grimslöv MS
JERRYS MOTORSPORT
0 0 21.45,5 3.27,5 2.09,7 0.02,1
 
3.15,5  3.26,4  7.21,8  7.41,8
61 55 13 11 3 50 Ulf Backlund
Ola Persson
Mitsubishi MK Rimo
  0 0 21.54,6 3.36,6 3.36,6 0.09,1
 
3.18,1  3.20,5  7.26,1  7.49,9
64 56 24 22 2 75 Christian Larsson
Cindy Brüggemann
VW Tjust MK
Gamleby Däck & Motorcentrum AB
  0 0 21.56,6 3.38,6 2.20,8 0.02,0
 
3.21,0  3.35,9  7.27,4  7.32,3
65 57 14 12 3 51 Sofia Sörensson
Erika Ledin
Mitsubishi SMK Hörby
0 0 22.07,0 3.49,0 3.49,0 0.10,4
 
3.21,2  3.31,3  7.33,1  7.41,4
49 58 6 7 5 1 Victor Hansen
Ida Lidebjer Granberg
Peugeot SMK Hörby
  0 0 22.16,4 3.58,4 1.50,8 0.09,4
 
3.12,4  3.05,7  7.23,2  8.35,1
66 59  5 1 16 Andreas Andersson
Tommy Andersson
Honda SMK Hörby
  0 0 22.18,4 4.00,4 2.05,7 0.02,0
 
3.18,3  3.26,2  7.42,2  7.51,7
28 60 3 9 6 25 Daniel Röjsel
Mikael Johansson
Opel SMK Dala Falun
0 150 22.42,3 4.24,3 2.33,0 0.23,9
 
3.06,5  3.06,9  6.55,2  7.03,7
68 61 25 23 2 84 Mikael Andersson
Ola Sandberg
Toytota Hässleholms MK
0 0 22.47,8 4.29,8 3.12,0 0.05,5
 
3.19,4  3.31,8  8.02,9  7.53,7
69 62 26 24 2 82 Hans Bååth
Andreas Sigfridsson
BMW Wäxjö MS
  0 0 23.16,0 4.58,0 3.40,2 0.28,2
 
3.28,5  3.50,4  7.46,9  8.10,2
70 63  6 1 14 Bengt Persson
Tomas Gustavsson
Citroën Simrishamns MK
0 0 23.23,8 5.05,8 3.11,1 0.07,8
 
3.29,6  3.32,2  8.07,0  8.15,0
71 64 27 25 2 80 Stefan Schultes
Linus Noll
BMW MSC Gütersloh
  0 0 24.01,1 5.43,1 4.25,3 0.37,3
 
3.37,6  4.03,6  8.04,5  8.15,4
74 65 7 6 4 46 Per Göthberg
Robert Eriksson
Skoda Eskilstuna MK
  0 0 24.42,4 6.24,4 5.27,5 0.41,3
 
3.00,1  3.00,8  11.57,1  6.44,4
72 66 28 26 2 83 Markus Schäfer
Richard Wynands
Ford Igrs2000
  0 0 25.26,6 7.08,6 5.50,8 0.44,2
 
3.51,9  4.34,7  8.20,9  8.39,1
75 67 30 27 2 72 David Pettersson
Victor Johansson
Toyota Asarums MS
Lightspeed Motorsport
  300 0 27.04,3 8.46,3 7.28,5 1.37,7
 
3.22,0  3.33,2  7.23,0  7.46,1
76 68  7 1 17 Sean Johnston
Alex Kihurani
Opel ADAC Ostwestfalen-Lippe
AUDEX Motorsport GmbH
300 0 28.10,4 9.52,4 7.57,7 1.06,1
 
3.43,0  4.12,9  7.29,5  7.45,0
60 69 11 10 6 20 Oscar Ljung
Steinar Bakkland
Volvo Simrishamns MK
  0 0 30.49,3 12.31,3 10.40,0 2.38,9
 
3.17,9  3.18,8  7.27,6  16.45,0

Resultatservice