South Swedish Rally - 2018-05-11--12
© Detta material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt. Eftertryck eller annan kopiering kan endast göras efter medgivande av Resultatservice.
Preliminärt resultat på SS3
South Swedish Rally 2018-05-11--12
Byabacken 1 11680m. Skapad 2018-05-12 19:10:50

Tp Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Totalt Diff Tot Diff Kl Diff fg
1 1 3 30 Fredrik Åhlin
Joakim Sjöberg
Skoda Karlstad MC
  0 6.19,2 0.00,0 0.00,0 0.00,0
2 2 3 29 Mattias Adielsson
Andreas Johansson
Skoda Göteborgs MF
0 6.20,9 0.01,7 0.01,7 0.01,7
3 3 3 33 Martin Berglund
Joakim Gevert
Skoda SMK Gävle
  0 6.25,6 0.06,4 0.06,4 0.04,7
4 4 3 32 Johan Holmberg
Christoffer Bäck
Ford Gotlands MF
  0 6.31,3 0.12,1 0.12,1 0.05,7
5 5 3 37 Anders Karlsson
Björn Nilsson
Mitsubishi Säffle MC
Spader Äzz Rally
0 6.31,7 0.12,5 0.12,5 0.00,4
6 6 3 31 Jörgen Jonasson
Nicklas Jonasson
Skoda Vännäs MK
0 6.32,7 0.13,5 0.13,5 0.01,0
7 7 3 34 Thomas Thunström
Jörgen Lindahl
Citroën Ludvika MS
  0 6.34,4 0.15,2 0.15,2 0.01,7
8 1 4 41 Tobias Johansson
Bo Holmstrand
Mitsubishi Ludvika MS
  0 6.37,0 0.17,8 0.00,0 0.02,6
9 2 4 42 Thomas Lahti
Tomas Wikström
Mitsubishi NMS-Boden
  0 6.37,7 0.18,5 0.00,7 0.00,7
10 1 2 55 Patrik Flodin
Göran Bergsten
BMW Ilsbo MK
Andersérs Mek Verkstad AB
  0 6.38,4 0.19,2 0.00,0 0.00,7
11 8 3 39 Bengt Abrahamsson
Peter Fogel
Mitsubishi Kullings MS
0 6.39,3 0.20,1 0.20,1 0.00,9
12 3 4 43 Robin Adolfsson
Nicklas Ottosson
Mitsubishi Wäxjö MS
  0 6.41,2 0.22,0 0.04,2 0.01,9
13 9 3 35 Martin Hagman
Jörgen Fornander
Skoda MK Rimo
Riflex Sport
  0 6.42,2 0.23,0 0.23,0 0.01,0
14 4 4 45 Johan Rudengren
Christer Johansson
Skoda Eskilstuna MK
  0 6.43,7 0.24,5 0.06,7 0.01,5
15 2 2 52 Kristian Johansson
Fredrik Livh
VW Kinds MK
Johanssons Bilverkstad I Borås
0 6.46,0 0.26,8 0.07,6 0.02,3
16 3 2 60 Robin Sandberg
Mathias Bengtsson
Toyota Ryds MK
Team Nybe
0 6.46,2 0.27,0 0.07,8 0.00,2
17 10 3 36 Anton Eriksson
Magnus Proos
Skoda SMK Sundsvall
  0 6.46,9 0.27,7 0.27,7 0.00,7
18 4 2 53 Elias Lundberg
David Arhusiander
Volvo ADAC Ostwestfalen-Lippe
HECO Aluminum Trailer AB
  0 6.48,7 0.29,5 0.10,3 0.01,8
19 5 2 56 Daniel Wall
Lina Jonasson
Volvo MSK Kvarnvingarna
  0 6.49,7 0.30,5 0.11,3 0.01,0
20 6 2 61 Stefan Alenmalm
Ida Bood
Volvo SMK Trollhättan
  0 6.50,2 0.31,0 0.11,8 0.00,5
21 1 6 27 Markus Theorin
Henrik Söderkvist
VW Skillingaryds MK
Bergfors Snickerifabrik
0 6.50,3 0.31,1 0.00,0 0.00,1
22 2 6 26 Pontus Lönnström
Richard Svensson
Volvo Nora MK
  0 6.50,5 0.31,3 0.00,2 0.00,2
23 11 3 38 Joachim Carlström
Jörgen Norman
Mitsubishi Gullabo RC
  0 6.50,7 0.31,5 0.31,5 0.00,2
24 7 2 57 Mattis Olsson
Marcus Sundh
Toyota Gullabo RC
0 6.52,5 0.33,3 0.14,1 0.01,8
25 5 4 47 Mats Adielsson
Peter Kurten
Mitsubishi Göteborgs MF
0 6.53,4 0.34,2 0.16,4 0.00,9
26 3 6 28 Pontus Jakobsson
Martin Andersson
Toyota SMK Nyköping
Södertörnsvakuum.se
0 6.53,8 0.34,6 0.03,5 0.00,4
27 4 6 25 Daniel Röjsel
Mikael Johansson
Opel SMK Dala Falun
0 6.55,2 0.36,0 0.04,9 0.01,4
28 8 2 79 Tommy Eliasson
Ove Persson
Volvo Storfors MK
EC Svenska AB
0 6.56,8 0.37,6 0.18,4 0.01,6
29 1 1 12 Tom Kristensson
Henrik Appelskog
Opel SMK Hörby
0 6.57,3 0.38,1 0.00,0 0.00,5
30 9 2 58 Johan Green
Kevin Athley
Toyota Hässleholms MK
  0 6.58,0 0.38,8 0.19,6 0.00,7
31 5 6 23 Simon Karlsson
Tobias Steen
Volvo Gullabo RC
Ns Allservice 072-3198040
  0 6.58,3 0.39,1 0.08,0 0.00,3
32 10 2 69 Per Eriksson
Tobias Gunnarsson
Volvo Emådalens MK
Eriksson taxi kristdala
  0 6.59,4 0.40,2 0.21,0 0.01,1
33 11 2 65 Jonas Åkesson
Andreas Martinsson
Toyota Karlskrona AK
Team Nybe
  0 6.59,8 0.40,6 0.21,4 0.00,4
34 12 2 66 Mikael Ericsson
Ida Hegge
VW SMK Trollhättan
0 7.00,7 0.41,5 0.22,3 0.00,9
35 1 5 5 Albin Nordh
Mattias Erixon
Renault Ydre MK
  0 7.01,1 0.41,9 0.00,0 0.00,4
36 6 6 24 Simon Andersson
Urban Fröjd
Volvo Bengtsfors MC
  0 7.01,4 0.42,2 0.11,1 0.00,3
37 2 5 9 Jari Liiten
Mikael Kjellgren
Peugeot Sandvikens MK
  0 7.03,2 0.44,0 0.02,1 0.01,8
38 13 2 63 Joacim Kristiansson
Roger Clausson
Toyota SMK Hörby
  0 7.03,4 0.44,2 0.25,0 0.00,2
39 14 2 59 Jonas Kruse
Håkan Ekholm
Volvo Karlstads MC
Team NYBE
0 7.03,7 0.44,5 0.25,3 0.00,3
40 15 2 78 Simon Magnusson
Christoffer Svensson
Opel Älmhults MK
0 7.05,3 0.46,1 0.26,9 0.01,6
41 12 3 40 Fredrik Alsdal
Lars Andersson
Skoda SMK Arboga
Nilsson Motor i Arboga
  0 7.06,7 0.47,5 0.47,5 0.01,4
42 3 5 8 Eddie Lundqvist
Olle Erixon
Ford Sandvikens MK
  0 7.07,4 0.48,2 0.06,3 0.00,7
43 4 5 4 Petter Palmqvist
Stefan Gustavsson
Peugeot SMK Gävle
  0 7.07,5 0.48,3 0.06,4 0.00,1
44 2 1 11 Emrik Smedberg
Timmy Berntsson
Honda Wäxjö MS
Motorsport AB i Växjö
0 7.09,9 0.50,7 0.12,6 0.02,4
45 7 6 19 Rasmus Thulin Johansson
Robin Rosengren
Volvo Skillingaryds MK
  0 7.11,7 0.52,5 0.21,4 0.01,8
46 5 5 6 Victor Karlsson
Jonas Magnér
Ford Vimmerby MS
  0 7.13,0 0.53,8 0.11,9 0.01,3
47 16 2 73 Janne Kristiansson
Eva Lange
Volvo Wäxjö MS
  0 7.13,1 0.53,9 0.34,7 0.00,1
48 8 6 22 Anton Claesson
Anton Geijersson
Volvo Grimslövs MS
0 7.14,8 0.55,6 0.24,5 0.01,7
49 17 2 70 Erik Bergman
Per Andersson
Opel Skillingaryds MK
Assistancekåren
0 7.16,0 0.56,8 0.37,6 0.01,2
50 3 1 10 Jonas Bodin
Madelene Buskas
Peugeot Grödinge MK
  0 7.16,2 0.57,0 0.18,9 0.00,2
51 18 2 67 Mikael Andersson
Peter Berglund
Volvo Södra Sunnerbo MK
  0 7.16,4 0.57,2 0.38,0 0.00,2
52 19 2 76 Ignas Taletavicius
Uldis Briedis
Renault A-Masters
  0 7.17,0 0.57,8 0.38,6 0.00,6
53 20 2 62 Daniel Hellstadius
Peter Svensson
Volvo Kullings MS
  0 7.17,6 0.58,4 0.39,2 0.00,6
54 9 6 21 Pontus Berglund
Julia Thulin
Volvo SMK Hörby
0 7.18,3 0.59,1 0.28,0 0.00,7
55 21 2 74 Lars Mårtensson
Liselott Hansson
Volvo SMK Hörby
  0 7.18,9 0.59,7 0.40,5 0.00,6
56 10 6 18 Joakim Hansson
Frida Olofsson
Volvo Grimslöv MS
  0 7.20,8 1.01,6 0.30,5 0.01,9
57 22 2 81 Andreas Axelsson
Jonas Bergman
VW Grimslöv MS
JERRYS MOTORSPORT
0 7.21,8 1.02,6 0.43,4 0.01,0
58 23 2 64 Hans Johansson
Alexander Harsten
Volvo Olofströms MK
Nybe AB
0 7.22,6 1.03,4 0.44,2 0.00,8
59 24 2 72 David Pettersson
Victor Johansson
Toyota Asarums MS
Lightspeed Motorsport
  0 7.23,0 1.03,8 0.44,6 0.00,4
60 6 5 1 Victor Hansen
Ida Lidebjer Granberg
Peugeot SMK Hörby
  0 7.23,2 1.04,0 0.22,1 0.00,2
61 4 1 15 Samuel Gustavsson
Dennis Norén
Citroën SMK Valdemarsvik
  0 7.25,9 1.06,7 0.28,6 0.02,7
62 13 3 50 Ulf Backlund
Ola Persson
Mitsubishi MK Rimo
  0 7.26,1 1.06,9 1.06,9 0.00,2
63 25 2 75 Christian Larsson
Cindy Brüggemann
VW Tjust MK
Gamleby Däck & Motorcentrum AB
  0 7.27,4 1.08,2 0.49,0 0.01,3
64 11 6 20 Oscar Ljung
Steinar Bakkland
Volvo Simrishamns MK
  0 7.27,6 1.08,4 0.37,3 0.00,2
65 5 1 17 Sean Johnston
Alex Kihurani
Opel ADAC Ostwestfalen-Lippe
AUDEX Motorsport GmbH
0 7.29,5 1.10,3 0.32,2 0.01,9
66 7 5 2 Hampus Larsson
Mikael Holmgren
Honda Kristianstads MK
LarssonRally
  0 7.30,9 1.11,7 0.29,8 0.01,4
67 14 3 51 Sofia Sörensson
Erika Ledin
Mitsubishi SMK Hörby
0 7.33,1 1.13,9 1.13,9 0.02,2
68 6 4 48 Bengt Bengtsson
Thomas Hallen
Mitsubishi SMK Hörby
0 7.39,4 1.20,2 1.02,4 0.06,3
69 6 1 16 Andreas Andersson
Tommy Andersson
Honda SMK Hörby
  0 7.42,2 1.23,0 0.44,9 0.02,8
70 26 2 82 Hans Bååth
Andreas Sigfridsson
BMW Wäxjö MS
  0 7.46,9 1.27,7 1.08,5 0.04,7
71 27 2 84 Mikael Andersson
Ola Sandberg
Toytota Hässleholms MK
0 8.02,9 1.43,7 1.24,5 0.16,0
72 28 2 80 Stefan Schultes
Linus Noll
BMW MSC Gütersloh
  0 8.04,5 1.45,3 1.26,1 0.01,6
73 7 1 14 Bengt Persson
Tomas Gustavsson
Citroën Simrishamns MK
0 8.07,0 1.47,8 1.09,7 0.02,5
74 29 2 83 Markus Schäfer
Richard Wynands
Ford Igrs2000
  0 8.20,9 2.01,7 1.42,5 0.13,9
75 30 2 68 Kristoffer Thörjesson
Mikael Jönsson
Opel Ryds MK
Fridafors Bilservice AB - F-Racing
0 11.25,9 5.06,7 4.47,5 3.05,0
76 7 4 46 Per Göthberg
Robert Eriksson
Skoda Eskilstuna MK
  0 11.57,1 5.37,9 5.20,1 0.31,2

Resultatservice