South Swedish Rally - 2018-05-11--12
© Detta material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt. Eftertryck eller annan kopiering kan endast göras efter medgivande av Resultatservice.
Preliminärt resultat på SS11
South Swedish Rally 2018-05-11--12
Ramnaberg 2 4460m. Skapad 2018-05-12 19:11:16

Tp Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Totalt Diff Tot Diff Kl Diff fg
1 1 3 33 Martin Berglund
Joakim Gevert
Skoda SMK Gävle
  0 2.33,4 0.00,0 0.00,0 0.00,0
2 2 3 30 Fredrik Åhlin
Joakim Sjöberg
Skoda Karlstad MC
  0 2.34,3 0.00,9 0.00,9 0.00,9
3 3 3 32 Johan Holmberg
Christoffer Bäck
Ford Gotlands MF
  0 2.36,3 0.02,9 0.02,9 0.02,0
4 1 4 46 Per Göthberg
Robert Eriksson
Skoda Eskilstuna MK
  0 2.37,0 0.03,6 0.00,0 0.00,7
5 2 4 41 Tobias Johansson
Bo Holmstrand
Mitsubishi Ludvika MS
  0 2.38,1 0.04,7 0.01,1 0.01,1
6 4 3 34 Thomas Thunström
Jörgen Lindahl
Citroën Ludvika MS
  0 2.38,9 0.05,5 0.05,5 0.00,8
7 5 3 35 Martin Hagman
Jörgen Fornander
Skoda MK Rimo
Riflex Sport
  0 2.41,7 0.08,3 0.08,3 0.02,8
8 6 3 36 Anton Eriksson
Magnus Proos
Skoda SMK Sundsvall
  0 2.43,6 0.10,2 0.10,2 0.01,9
9 1 2 53 Elias Lundberg
David Arhusiander
Volvo ADAC Ostwestfalen-Lippe
HECO Aluminum Trailer AB
  0 2.44,5 0.11,1 0.00,0 0.00,9
10 2 2 56 Daniel Wall
Lina Jonasson
Volvo MSK Kvarnvingarna
  0 2.44,7 0.11,3 0.00,2 0.00,2
11 3 2 61 Stefan Alenmalm
Ida Bood
Volvo SMK Trollhättan
  0 2.45,1 0.11,7 0.00,6 0.00,4
12 4 2 65 Jonas Åkesson
Andreas Martinsson
Toyota Karlskrona AK
Team Nybe
  0 2.45,2 0.11,8 0.00,7 0.00,1
13 3 4 45 Johan Rudengren
Christer Johansson
Skoda Eskilstuna MK
  0 2.45,5 0.12,1 0.08,5 0.00,3
14 4 4 43 Robin Adolfsson
Nicklas Ottosson
Mitsubishi Wäxjö MS
  0 2.45,5 0.12,1 0.08,5 0.00,0
15 1 6 26 Pontus Lönnström
Richard Svensson
Volvo Nora MK
  0 2.46,2 0.12,8 0.00,0 0.00,7
16 5 2 55 Patrik Flodin
Göran Bergsten
BMW Ilsbo MK
Andersérs Mek Verkstad AB
  0 2.46,3 0.12,9 0.01,8 0.00,1
17 5 4 42 Thomas Lahti
Tomas Wikström
Mitsubishi NMS-Boden
  0 2.46,7 0.13,3 0.09,7 0.00,4
18 1 5 5 Albin Nordh
Mattias Erixon
Renault Ydre MK
  0 2.47,0 0.13,6 0.00,0 0.00,3
19 7 3 38 Joachim Carlström
Jörgen Norman
Mitsubishi Gullabo RC
  0 2.47,1 0.13,7 0.13,7 0.00,1
20 2 5 9 Jari Liiten
Mikael Kjellgren
Peugeot Sandvikens MK
  0 2.47,1 0.13,7 0.00,1 0.00,0
21 2 6 23 Simon Karlsson
Tobias Steen
Volvo Gullabo RC
Ns Allservice 072-3198040
  0 2.48,4 0.15,0 0.02,2 0.01,3
22 3 5 6 Victor Karlsson
Jonas Magnér
Ford Vimmerby MS
  0 2.49,1 0.15,7 0.02,1 0.00,7
23 1 1 10 Jonas Bodin
Madelene Buskas
Peugeot Grödinge MK
  0 2.49,9 0.16,5 0.00,0 0.00,8
24 2 1 17 Sean Johnston
Alex Kihurani
Opel ADAC Ostwestfalen-Lippe
AUDEX Motorsport GmbH
0 2.50,2 0.16,8 0.00,3 0.00,3
25 4 5 8 Eddie Lundqvist
Olle Erixon
Ford Sandvikens MK
  0 2.50,2 0.16,8 0.03,2 0.00,0
26 3 1 11 Emrik Smedberg
Timmy Berntsson
Honda Wäxjö MS
Motorsport AB i Växjö
0 2.50,4 0.17,0 0.00,5 0.00,2
27 3 6 18 Joakim Hansson
Frida Olofsson
Volvo Grimslöv MS
  0 2.50,5 0.17,1 0.04,3 0.00,1
28 6 2 58 Johan Green
Kevin Athley
Toyota Hässleholms MK
  0 2.50,6 0.17,2 0.06,1 0.00,1
29 5 5 1 Victor Hansen
Ida Lidebjer Granberg
Peugeot SMK Hörby
  0 2.51,3 0.17,9 0.04,3 0.00,7
30 7 2 63 Joacim Kristiansson
Roger Clausson
Toyota SMK Hörby
  0 2.52,4 0.19,0 0.07,9 0.01,1
31 8 2 69 Per Eriksson
Tobias Gunnarsson
Volvo Emådalens MK
Eriksson taxi kristdala
  0 2.52,6 0.19,2 0.08,1 0.00,2
32 8 3 40 Fredrik Alsdal
Lars Andersson
Skoda SMK Arboga
Nilsson Motor i Arboga
  0 2.52,6 0.19,2 0.19,2 0.00,0
33 6 5 4 Petter Palmqvist
Stefan Gustavsson
Peugeot SMK Gävle
  0 2.52,8 0.19,4 0.05,8 0.00,2
34 9 2 76 Ignas Taletavicius
Uldis Briedis
Renault A-Masters
  0 2.55,0 0.21,6 0.10,5 0.02,2
35 10 2 67 Mikael Andersson
Peter Berglund
Volvo Södra Sunnerbo MK
  0 2.55,8 0.22,4 0.11,3 0.00,8
36 4 6 24 Simon Andersson
Urban Fröjd
Volvo Bengtsfors MC
  0 2.57,0 0.23,6 0.10,8 0.01,2
37 11 2 73 Janne Kristiansson
Eva Lange
Volvo Wäxjö MS
  0 2.58,1 0.24,7 0.13,6 0.01,1
38 12 2 62 Daniel Hellstadius
Peter Svensson
Volvo Kullings MS
  0 2.58,5 0.25,1 0.14,0 0.00,4
39 13 2 72 David Pettersson
Victor Johansson
Toyota Asarums MS
Lightspeed Motorsport
  0 2.59,9 0.26,5 0.15,4 0.01,4
40 5 6 20 Oscar Ljung
Steinar Bakkland
Volvo Simrishamns MK
  0 3.00,3 0.26,9 0.14,1 0.00,4
41 6 6 19 Rasmus Thulin Johansson
Robin Rosengren
Volvo Skillingaryds MK
  0 3.01,9 0.28,5 0.15,7 0.01,6
42 14 2 75 Christian Larsson
Cindy Brüggemann
VW Tjust MK
Gamleby Däck & Motorcentrum AB
  0 3.02,2 0.28,8 0.17,7 0.00,3
43 7 5 2 Hampus Larsson
Mikael Holmgren
Honda Kristianstads MK
LarssonRally
  0 3.03,4 0.30,0 0.16,4 0.01,2
44 15 2 74 Lars Mårtensson
Liselott Hansson
Volvo SMK Hörby
  0 3.04,3 0.30,9 0.19,8 0.00,9
45 9 3 50 Ulf Backlund
Ola Persson
Mitsubishi MK Rimo
  0 3.04,9 0.31,5 0.31,5 0.00,6
46 4 1 15 Samuel Gustavsson
Dennis Norén
Citroën SMK Valdemarsvik
  0 3.06,1 0.32,7 0.16,2 0.01,2
47 5 1 16 Andreas Andersson
Tommy Andersson
Honda SMK Hörby
  0 3.09,3 0.35,9 0.19,4 0.03,2
48 16 2 80 Stefan Schultes
Linus Noll
BMW MSC Gütersloh
  0 3.11,0 0.37,6 0.26,5 0.01,7
49 17 2 83 Markus Schäfer
Richard Wynands
Ford Igrs2000
  0 3.15,3 0.41,9 0.30,8 0.04,3
50 18 2 82 Hans Bååth
Andreas Sigfridsson
BMW Wäxjö MS
  0 3.17,9 0.44,5 0.33,4 0.02,6

Resultatservice