South Swedish Rally - 2018-05-11--12
© Detta material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt. Eftertryck eller annan kopiering kan endast göras efter medgivande av Resultatservice.
Preliminärt resultat på SS5
South Swedish Rally 2018-05-11--12
Byabacken 2 11680m. Skapad 2018-05-12 19:10:58

Tp Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Totalt Diff Tot Diff Kl Diff fg
1 1 3 30 Fredrik Åhlin
Joakim Sjöberg
Skoda Karlstad MC
  0 6.09,2 0.00,0 0.00,0 0.00,0
2 2 3 29 Mattias Adielsson
Andreas Johansson
Skoda Göteborgs MF
0 6.12,6 0.03,4 0.03,4 0.03,4
3 3 3 33 Martin Berglund
Joakim Gevert
Skoda SMK Gävle
  0 6.18,8 0.09,6 0.09,6 0.06,2
4 4 3 32 Johan Holmberg
Christoffer Bäck
Ford Gotlands MF
  0 6.19,0 0.09,8 0.09,8 0.00,2
5 1 4 46 Per Göthberg
Robert Eriksson
Skoda Eskilstuna MK
  0 6.22,4 0.13,2 0.00,0 0.03,4
6 5 3 34 Thomas Thunström
Jörgen Lindahl
Citroën Ludvika MS
  0 6.23,9 0.14,7 0.14,7 0.01,5
7 2 4 41 Tobias Johansson
Bo Holmstrand
Mitsubishi Ludvika MS
  0 6.24,7 0.15,5 0.02,3 0.00,8
8 3 4 45 Johan Rudengren
Christer Johansson
Skoda Eskilstuna MK
  0 6.27,9 0.18,7 0.05,5 0.03,2
9 6 3 35 Martin Hagman
Jörgen Fornander
Skoda MK Rimo
Riflex Sport
  0 6.31,6 0.22,4 0.22,4 0.03,7
10 1 2 55 Patrik Flodin
Göran Bergsten
BMW Ilsbo MK
Andersérs Mek Verkstad AB
  0 6.34,6 0.25,4 0.00,0 0.03,0
11 7 3 39 Bengt Abrahamsson
Peter Fogel
Mitsubishi Kullings MS
0 6.37,1 0.27,9 0.27,9 0.02,5
12 4 4 43 Robin Adolfsson
Nicklas Ottosson
Mitsubishi Wäxjö MS
  0 6.37,5 0.28,3 0.15,1 0.00,4
13 8 3 36 Anton Eriksson
Magnus Proos
Skoda SMK Sundsvall
  0 6.37,9 0.28,7 0.28,7 0.00,4
14 5 4 42 Thomas Lahti
Tomas Wikström
Mitsubishi NMS-Boden
  0 6.39,2 0.30,0 0.16,8 0.01,3
15 2 2 60 Robin Sandberg
Mathias Bengtsson
Toyota Ryds MK
Team Nybe
0 6.40,0 0.30,8 0.05,4 0.00,8
16 1 6 26 Pontus Lönnström
Richard Svensson
Volvo Nora MK
  0 6.40,1 0.30,9 0.00,0 0.00,1
17 3 2 52 Kristian Johansson
Fredrik Livh
VW Kinds MK
Johanssons Bilverkstad I Borås
0 6.40,3 0.31,1 0.05,7 0.00,2
18 4 2 56 Daniel Wall
Lina Jonasson
Volvo MSK Kvarnvingarna
  0 6.41,0 0.31,8 0.06,4 0.00,7
19 6 4 47 Mats Adielsson
Peter Kurten
Mitsubishi Göteborgs MF
0 6.41,3 0.32,1 0.18,9 0.00,3
20 5 2 53 Elias Lundberg
David Arhusiander
Volvo ADAC Ostwestfalen-Lippe
HECO Aluminum Trailer AB
  0 6.42,2 0.33,0 0.07,6 0.00,9
21 9 3 38 Joachim Carlström
Jörgen Norman
Mitsubishi Gullabo RC
  0 6.42,3 0.33,1 0.33,1 0.00,1
22 6 2 61 Stefan Alenmalm
Ida Bood
Volvo SMK Trollhättan
  0 6.44,1 0.34,9 0.09,5 0.01,8
23 7 2 58 Johan Green
Kevin Athley
Toyota Hässleholms MK
  0 6.47,2 0.38,0 0.12,6 0.03,1
24 1 5 9 Jari Liiten
Mikael Kjellgren
Peugeot Sandvikens MK
  0 6.51,3 0.42,1 0.00,0 0.04,1
25 2 5 5 Albin Nordh
Mattias Erixon
Renault Ydre MK
  0 6.52,4 0.43,2 0.01,1 0.01,1
26 2 6 24 Simon Andersson
Urban Fröjd
Volvo Bengtsfors MC
  0 6.53,8 0.44,6 0.13,7 0.01,4
27 8 2 63 Joacim Kristiansson
Roger Clausson
Toyota SMK Hörby
  0 6.54,3 0.45,1 0.19,7 0.00,5
28 9 2 65 Jonas Åkesson
Andreas Martinsson
Toyota Karlskrona AK
Team Nybe
  0 6.55,0 0.45,8 0.20,4 0.00,7
29 3 6 23 Simon Karlsson
Tobias Steen
Volvo Gullabo RC
Ns Allservice 072-3198040
  0 6.56,1 0.46,9 0.16,0 0.01,1
30 3 5 8 Eddie Lundqvist
Olle Erixon
Ford Sandvikens MK
  0 6.57,3 0.48,1 0.06,0 0.01,2
31 4 5 1 Victor Hansen
Ida Lidebjer Granberg
Peugeot SMK Hörby
  0 6.57,8 0.48,6 0.06,5 0.00,5
32 10 2 64 Hans Johansson
Alexander Harsten
Volvo Olofströms MK
Nybe AB
0 6.58,6 0.49,4 0.24,0 0.00,8
33 11 2 66 Mikael Ericsson
Ida Hegge
VW SMK Trollhättan
0 6.58,8 0.49,6 0.24,2 0.00,2
34 1 1 10 Jonas Bodin
Madelene Buskas
Peugeot Grödinge MK
  0 6.58,8 0.49,6 0.00,0 0.00,0
35 12 2 79 Tommy Eliasson
Ove Persson
Volvo Storfors MK
EC Svenska AB
0 6.58,9 0.49,7 0.24,3 0.00,1
36 13 2 69 Per Eriksson
Tobias Gunnarsson
Volvo Emådalens MK
Eriksson taxi kristdala
  0 6.59,1 0.49,9 0.24,5 0.00,2
37 10 3 40 Fredrik Alsdal
Lars Andersson
Skoda SMK Arboga
Nilsson Motor i Arboga
  0 7.00,5 0.51,3 0.51,3 0.01,4
38 14 2 62 Daniel Hellstadius
Peter Svensson
Volvo Kullings MS
  0 7.00,9 0.51,7 0.26,3 0.00,4
39 2 1 11 Emrik Smedberg
Timmy Berntsson
Honda Wäxjö MS
Motorsport AB i Växjö
0 7.01,0 0.51,8 0.02,2 0.00,1
40 5 5 6 Victor Karlsson
Jonas Magnér
Ford Vimmerby MS
  0 7.02,3 0.53,1 0.11,0 0.01,3
41 15 2 78 Simon Magnusson
Christoffer Svensson
Opel Älmhults MK
0 7.03,4 0.54,2 0.28,8 0.01,1
42 4 6 18 Joakim Hansson
Frida Olofsson
Volvo Grimslöv MS
  0 7.03,6 0.54,4 0.23,5 0.00,2
43 16 2 67 Mikael Andersson
Peter Berglund
Volvo Södra Sunnerbo MK
  0 7.07,2 0.58,0 0.32,6 0.03,6
44 3 1 17 Sean Johnston
Alex Kihurani
Opel ADAC Ostwestfalen-Lippe
AUDEX Motorsport GmbH
0 7.07,6 0.58,4 0.08,8 0.00,4
45 17 2 73 Janne Kristiansson
Eva Lange
Volvo Wäxjö MS
  0 7.10,3 1.01,1 0.35,7 0.02,7
46 4 1 15 Samuel Gustavsson
Dennis Norén
Citroën SMK Valdemarsvik
  0 7.11,0 1.01,8 0.12,2 0.00,7
47 18 2 75 Christian Larsson
Cindy Brüggemann
VW Tjust MK
Gamleby Däck & Motorcentrum AB
  0 7.14,3 1.05,1 0.39,7 0.03,3
48 5 6 19 Rasmus Thulin Johansson
Robin Rosengren
Volvo Skillingaryds MK
  0 7.14,9 1.05,7 0.34,8 0.00,6
49 19 2 81 Andreas Axelsson
Jonas Bergman
VW Grimslöv MS
JERRYS MOTORSPORT
0 7.16,0 1.06,8 0.41,4 0.01,1
50 20 2 74 Lars Mårtensson
Liselott Hansson
Volvo SMK Hörby
  0 7.17,1 1.07,9 0.42,5 0.01,1
51 6 5 2 Hampus Larsson
Mikael Holmgren
Honda Kristianstads MK
LarssonRally
  0 7.17,6 1.08,4 0.26,3 0.00,5
52 21 2 76 Ignas Taletavicius
Uldis Briedis
Renault A-Masters
  0 7.18,8 1.09,6 0.44,2 0.01,2
53 6 6 20 Oscar Ljung
Steinar Bakkland
Volvo Simrishamns MK
  0 7.21,8 1.12,6 0.41,7 0.03,0
54 11 3 50 Ulf Backlund
Ola Persson
Mitsubishi MK Rimo
  0 7.25,6 1.16,4 1.16,4 0.03,8
55 7 6 22 Anton Claesson
Anton Geijersson
Volvo Grimslövs MS
0 7.25,7 1.16,5 0.45,6 0.00,1
56 12 3 51 Sofia Sörensson
Erika Ledin
Mitsubishi SMK Hörby
0 7.26,2 1.17,0 1.17,0 0.00,5
57 22 2 72 David Pettersson
Victor Johansson
Toyota Asarums MS
Lightspeed Motorsport
  0 7.30,8 1.21,6 0.56,2 0.04,6
58 5 1 16 Andreas Andersson
Tommy Andersson
Honda SMK Hörby
  0 7.34,5 1.25,3 0.35,7 0.03,7
59 23 2 82 Hans Bååth
Andreas Sigfridsson
BMW Wäxjö MS
  0 7.34,9 1.25,7 1.00,3 0.00,4
60 6 1 14 Bengt Persson
Tomas Gustavsson
Citroën Simrishamns MK
0 7.46,1 1.36,9 0.47,3 0.11,2
61 7 5 4 Petter Palmqvist
Stefan Gustavsson
Peugeot SMK Gävle
  0 7.48,8 1.39,6 0.57,5 0.02,7
62 24 2 80 Stefan Schultes
Linus Noll
BMW MSC Gütersloh
  0 7.59,1 1.49,9 1.24,5 0.10,3
63 25 2 83 Markus Schäfer
Richard Wynands
Ford Igrs2000
  0 8.15,6 2.06,4 1.41,0 0.16,5
64 8 6 28 Pontus Jakobsson
Martin Andersson
Toyota SMK Nyköping
Södertörnsvakuum.se
0 8.26,3 2.17,1 1.46,2 0.10,7

Resultatservice