South Swedish Rally - 2018-05-11--12
© Detta material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt. Eftertryck eller annan kopiering kan endast göras efter medgivande av Resultatservice.
Preliminärt resultat på SS1
South Swedish Rally 2018-05-11--12
Millebygden Arena 1 4000m. Skapad 2018-05-12 19:10:42

Tp Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Totalt Diff Tot Diff Kl Diff fg
1 1 3 30 Fredrik Åhlin
Joakim Sjöberg
Skoda Karlstad MC
  0 2.45,2 0.00,0 0.00,0 0.00,0
2 2 3 32 Johan Holmberg
Christoffer Bäck
Ford Gotlands MF
  0 2.47,8 0.02,6 0.02,6 0.02,6
3 3 3 29 Mattias Adielsson
Andreas Johansson
Skoda Göteborgs MF
0 2.48,2 0.03,0 0.03,0 0.00,4
4 4 3 31 Jörgen Jonasson
Nicklas Jonasson
Skoda Vännäs MK
0 2.51,6 0.06,4 0.06,4 0.03,4
5 1 4 41 Tobias Johansson
Bo Holmstrand
Mitsubishi Ludvika MS
  0 2.53,3 0.08,1 0.00,0 0.01,7
6 5 3 36 Anton Eriksson
Magnus Proos
Skoda SMK Sundsvall
  0 2.53,7 0.08,5 0.08,5 0.00,4
7 6 3 37 Anders Karlsson
Björn Nilsson
Mitsubishi Säffle MC
Spader Äzz Rally
10 2.54,3 0.09,1 0.09,1 0.00,6
8 7 3 34 Thomas Thunström
Jörgen Lindahl
Citroën Ludvika MS
  0 2.56,3 0.11,1 0.11,1 0.02,0
9 2 4 43 Robin Adolfsson
Nicklas Ottosson
Mitsubishi Wäxjö MS
  0 2.57,2 0.12,0 0.03,9 0.00,9
10 3 4 45 Johan Rudengren
Christer Johansson
Skoda Eskilstuna MK
  0 2.57,9 0.12,7 0.04,6 0.00,7
11 8 3 39 Bengt Abrahamsson
Peter Fogel
Mitsubishi Kullings MS
0 2.59,3 0.14,1 0.14,1 0.01,4
12 4 4 46 Per Göthberg
Robert Eriksson
Skoda Eskilstuna MK
  0 3.00,1 0.14,9 0.06,8 0.00,8
13 1 2 52 Kristian Johansson
Fredrik Livh
VW Kinds MK
Johanssons Bilverkstad I Borås
0 3.00,5 0.15,3 0.00,0 0.00,4
14 9 3 38 Joachim Carlström
Jörgen Norman
Mitsubishi Gullabo RC
  0 3.00,9 0.15,7 0.15,7 0.00,4
15 10 3 35 Martin Hagman
Jörgen Fornander
Skoda MK Rimo
Riflex Sport
  0 3.02,3 0.17,1 0.17,1 0.01,4
16 2 2 58 Johan Green
Kevin Athley
Toyota Hässleholms MK
  0 3.02,4 0.17,2 0.01,9 0.00,1
17 3 2 56 Daniel Wall
Lina Jonasson
Volvo MSK Kvarnvingarna
  0 3.02,8 0.17,6 0.02,3 0.00,4
18 4 2 60 Robin Sandberg
Mathias Bengtsson
Toyota Ryds MK
Team Nybe
0 3.03,1 0.17,9 0.02,6 0.00,3
19 5 2 57 Mattis Olsson
Marcus Sundh
Toyota Gullabo RC
0 3.03,3 0.18,1 0.02,8 0.00,2
20 1 1 12 Tom Kristensson
Henrik Appelskog
Opel SMK Hörby
0 3.03,3 0.18,1 0.00,0 0.00,0
21 6 2 55 Patrik Flodin
Göran Bergsten
BMW Ilsbo MK
Andersérs Mek Verkstad AB
  0 3.03,3 0.18,1 0.02,8 0.00,0
22 5 4 47 Mats Adielsson
Peter Kurten
Mitsubishi Göteborgs MF
0 3.03,6 0.18,4 0.10,3 0.00,3
23 6 4 42 Thomas Lahti
Tomas Wikström
Mitsubishi NMS-Boden
  0 3.03,7 0.18,5 0.10,4 0.00,1
24 1 5 9 Jari Liiten
Mikael Kjellgren
Peugeot Sandvikens MK
  0 3.04,0 0.18,8 0.00,0 0.00,3
25 1 6 28 Pontus Jakobsson
Martin Andersson
Toyota SMK Nyköping
Södertörnsvakuum.se
0 3.04,6 0.19,4 0.00,0 0.00,6
26 11 3 33 Martin Berglund
Joakim Gevert
Skoda SMK Gävle
  0 3.04,8 0.19,6 0.19,6 0.00,2
27 2 5 5 Albin Nordh
Mattias Erixon
Renault Ydre MK
  0 3.05,0 0.19,8 0.01,0 0.00,2
28 2 6 26 Pontus Lönnström
Richard Svensson
Volvo Nora MK
  0 3.05,2 0.20,0 0.00,6 0.00,2
29 3 6 23 Simon Karlsson
Tobias Steen
Volvo Gullabo RC
Ns Allservice 072-3198040
  0 3.05,6 0.20,4 0.01,0 0.00,4
30 4 6 25 Daniel Röjsel
Mikael Johansson
Opel SMK Dala Falun
0 3.06,5 0.21,3 0.01,9 0.00,9
31 7 2 61 Stefan Alenmalm
Ida Bood
Volvo SMK Trollhättan
  0 3.06,6 0.21,4 0.06,1 0.00,1
32 8 2 68 Kristoffer Thörjesson
Mikael Jönsson
Opel Ryds MK
Fridafors Bilservice AB - F-Racing
0 3.06,6 0.21,4 0.06,1 0.00,0
33 9 2 65 Jonas Åkesson
Andreas Martinsson
Toyota Karlskrona AK
Team Nybe
  0 3.06,9 0.21,7 0.06,4 0.00,3
34 2 1 11 Emrik Smedberg
Timmy Berntsson
Honda Wäxjö MS
Motorsport AB i Växjö
0 3.07,7 0.22,5 0.04,4 0.00,8
35 3 5 4 Petter Palmqvist
Stefan Gustavsson
Peugeot SMK Gävle
  0 3.07,8 0.22,6 0.03,8 0.00,1
36 10 2 53 Elias Lundberg
David Arhusiander
Volvo ADAC Ostwestfalen-Lippe
HECO Aluminum Trailer AB
  0 3.07,9 0.22,7 0.07,4 0.00,1
37 4 5 7 Hampus Jakobsson
Jens Jakobsson
Peugeot SMK Nyköping
0 3.08,0 0.22,8 0.04,0 0.00,1
38 5 5 6 Victor Karlsson
Jonas Magnér
Ford Vimmerby MS
  0 3.08,2 0.23,0 0.04,2 0.00,2
39 5 6 21 Pontus Berglund
Julia Thulin
Volvo SMK Hörby
0 3.08,8 0.23,6 0.04,2 0.00,6
40 11 2 78 Simon Magnusson
Christoffer Svensson
Opel Älmhults MK
0 3.08,9 0.23,7 0.08,4 0.00,1
41 12 2 69 Per Eriksson
Tobias Gunnarsson
Volvo Emådalens MK
Eriksson taxi kristdala
  0 3.08,9 0.23,7 0.08,4 0.00,0
42 3 1 10 Jonas Bodin
Madelene Buskas
Peugeot Grödinge MK
  0 3.08,9 0.23,7 0.05,6 0.00,0
43 6 6 22 Anton Claesson
Anton Geijersson
Volvo Grimslövs MS
0 3.10,2 0.25,0 0.05,6 0.01,3
44 13 2 66 Mikael Ericsson
Ida Hegge
VW SMK Trollhättan
0 3.10,7 0.25,5 0.10,2 0.00,5
45 6 5 8 Eddie Lundqvist
Olle Erixon
Ford Sandvikens MK
  0 3.10,8 0.25,6 0.06,8 0.00,1
46 7 6 24 Simon Andersson
Urban Fröjd
Volvo Bengtsfors MC
  0 3.11,1 0.25,9 0.06,5 0.00,3
47 14 2 64 Hans Johansson
Alexander Harsten
Volvo Olofströms MK
Nybe AB
0 3.11,3 0.26,1 0.10,8 0.00,2
48 15 2 73 Janne Kristiansson
Eva Lange
Volvo Wäxjö MS
  0 3.11,4 0.26,2 0.10,9 0.00,1
49 16 2 59 Jonas Kruse
Håkan Ekholm
Volvo Karlstads MC
Team NYBE
0 3.11,8 0.26,6 0.11,3 0.00,4
50 7 5 2 Hampus Larsson
Mikael Holmgren
Honda Kristianstads MK
LarssonRally
  0 3.12,4 0.27,2 0.08,4 0.00,6
51 8 5 1 Victor Hansen
Ida Lidebjer Granberg
Peugeot SMK Hörby
  0 3.12,4 0.27,2 0.08,4 0.00,0
52 17 2 77 Johannes Haraldsson
Danny Holgersson
Peugeot Hässleholms MK
0 3.12,5 0.27,3 0.12,0 0.00,1
53 18 2 76 Ignas Taletavicius
Uldis Briedis
Renault A-Masters
  0 3.13,3 0.28,1 0.12,8 0.00,8
54 12 3 40 Fredrik Alsdal
Lars Andersson
Skoda SMK Arboga
Nilsson Motor i Arboga
  0 3.13,9 0.28,7 0.28,7 0.00,6
55 19 2 79 Tommy Eliasson
Ove Persson
Volvo Storfors MK
EC Svenska AB
0 3.14,5 0.29,3 0.14,0 0.00,6
56 8 6 18 Joakim Hansson
Frida Olofsson
Volvo Grimslöv MS
  0 3.14,7 0.29,5 0.10,1 0.00,2
57 20 2 63 Joacim Kristiansson
Roger Clausson
Toyota SMK Hörby
  0 3.14,7 0.29,5 0.14,2 0.00,0
58 9 6 19 Rasmus Thulin Johansson
Robin Rosengren
Volvo Skillingaryds MK
  0 3.14,9 0.29,7 0.10,3 0.00,2
59 21 2 81 Andreas Axelsson
Jonas Bergman
VW Grimslöv MS
JERRYS MOTORSPORT
0 3.15,5 0.30,3 0.15,0 0.00,6
60 7 4 49 Daniel Dahlström
Jörgen Johansson
Mitsubishi Säffle MC
0 3.15,5 0.30,3 0.22,2 0.00,0
61 10 6 27 Markus Theorin
Henrik Söderkvist
VW Skillingaryds MK
Bergfors Snickerifabrik
0 3.15,7 0.30,5 0.11,1 0.00,2
62 22 2 67 Mikael Andersson
Peter Berglund
Volvo Södra Sunnerbo MK
  0 3.16,0 0.30,8 0.15,5 0.00,3
63 11 6 20 Oscar Ljung
Steinar Bakkland
Volvo Simrishamns MK
  0 3.17,9 0.32,7 0.13,3 0.01,9
64 13 3 50 Ulf Backlund
Ola Persson
Mitsubishi MK Rimo
  0 3.18,1 0.32,9 0.32,9 0.00,2
65 23 2 70 Erik Bergman
Per Andersson
Opel Skillingaryds MK
Assistancekåren
0 3.18,2 0.33,0 0.17,7 0.00,1
66 4 1 16 Andreas Andersson
Tommy Andersson
Honda SMK Hörby
  0 3.18,3 0.33,1 0.15,0 0.00,1
67 5 1 15 Samuel Gustavsson
Dennis Norén
Citroën SMK Valdemarsvik
  0 3.18,7 0.33,5 0.15,4 0.00,4
68 24 2 84 Mikael Andersson
Ola Sandberg
Toytota Hässleholms MK
0 3.19,4 0.34,2 0.18,9 0.00,7
69 25 2 62 Daniel Hellstadius
Peter Svensson
Volvo Kullings MS
  0 3.19,4 0.34,2 0.18,9 0.00,0
70 26 2 75 Christian Larsson
Cindy Brüggemann
VW Tjust MK
Gamleby Däck & Motorcentrum AB
  0 3.21,0 0.35,8 0.20,5 0.01,6
71 14 3 51 Sofia Sörensson
Erika Ledin
Mitsubishi SMK Hörby
0 3.21,2 0.36,0 0.36,0 0.00,2
72 27 2 72 David Pettersson
Victor Johansson
Toyota Asarums MS
Lightspeed Motorsport
  0 3.22,0 0.36,8 0.21,5 0.00,8
73 8 4 48 Bengt Bengtsson
Thomas Hallen
Mitsubishi SMK Hörby
0 3.22,5 0.37,3 0.29,2 0.00,5
74 28 2 74 Lars Mårtensson
Liselott Hansson
Volvo SMK Hörby
  0 3.22,5 0.37,3 0.22,0 0.00,0
75 29 2 82 Hans Bååth
Andreas Sigfridsson
BMW Wäxjö MS
  0 3.28,5 0.43,3 0.28,0 0.06,0
76 6 1 14 Bengt Persson
Tomas Gustavsson
Citroën Simrishamns MK
0 3.29,6 0.44,4 0.26,3 0.01,1
77 30 2 80 Stefan Schultes
Linus Noll
BMW MSC Gütersloh
  0 3.37,6 0.52,4 0.37,1 0.08,0
78 7 1 17 Sean Johnston
Alex Kihurani
Opel ADAC Ostwestfalen-Lippe
AUDEX Motorsport GmbH
0 3.43,0 0.57,8 0.39,7 0.05,4
79 31 2 83 Markus Schäfer
Richard Wynands
Ford Igrs2000
  0 3.51,9 1.06,7 0.51,4 0.08,9

Resultatservice