South Swedish Rally - 2018-05-11--12
© Detta material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt. Eftertryck eller annan kopiering kan endast göras efter medgivande av Resultatservice.
Preliminärt resultat efter SS3
South Swedish Rally 2018-05-11--12
Byabacken 1 11680m. Skapad 2018-05-12 19:10:50

 
1 - SM - Otrimmat 2 WD (R2)
Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Kl Diff fg
 1 1 12 Tom Kristensson
Henrik Appelskog
Opel SMK Hörby
0 0 13.01,1 0.00,0 0.00,0
 
3.03,3  3.00,5  6.57,3
3 2 1 11 Emrik Smedberg
Timmy Berntsson
Honda Wäxjö MS
Motorsport AB i Växjö
0 0 13.25,5 0.24,4 0.24,4
 
3.07,7  3.07,9  7.09,9
2 3 1 10 Jonas Bodin
Madelene Buskas
Peugeot Grödinge MK
  0 0 13.29,6 0.28,5 0.04,1
 
3.08,9  3.04,5  7.16,2
 4 1 15 Samuel Gustavsson
Dennis Norén
Citroën SMK Valdemarsvik
  0 0 14.00,6 0.59,5 0.31,0
 
3.18,7  3.16,0  7.25,9
 5 1 16 Andreas Andersson
Tommy Andersson
Honda SMK Hörby
  0 0 14.26,7 1.25,6 0.26,1
 
3.18,3  3.26,2  7.42,2
 6 1 14 Bengt Persson
Tomas Gustavsson
Citroën Simrishamns MK
0 0 15.08,8 2.07,7 0.42,1
 
3.29,6  3.32,2  8.07,0
 7 1 17 Sean Johnston
Alex Kihurani
Opel ADAC Ostwestfalen-Lippe
AUDEX Motorsport GmbH
300 0 20.25,4 7.24,3 5.16,6
 
3.43,0  4.12,9  7.29,5
 
2 - SM - Trimmat 2 WD (R3)
Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Kl Diff fg
3 1 2 55 Patrik Flodin
Göran Bergsten
BMW Ilsbo MK
Andersérs Mek Verkstad AB
  0 0 12.45,1 0.00,0 0.00,0
 
3.03,3  3.03,4  6.38,4
1 2 2 52 Kristian Johansson
Fredrik Livh
VW Kinds MK
Johanssons Bilverkstad I Borås
0 0 12.49,3 0.04,2 0.04,2
 
3.00,5  3.02,8  6.46,0
2 3 2 60 Robin Sandberg
Mathias Bengtsson
Toyota Ryds MK
Team Nybe
0 0 12.51,7 0.06,6 0.02,4
 
3.03,1  3.02,4  6.46,2
6 4 2 56 Daniel Wall
Lina Jonasson
Volvo MSK Kvarnvingarna
  0 0 12.58,9 0.13,8 0.07,2
 
3.02,8  3.06,4  6.49,7
 5 2 57 Mattis Olsson
Marcus Sundh
Toyota Gullabo RC
0 0 13.01,4 0.16,3 0.02,5
 
3.03,3  3.05,6  6.52,5
8 6 2 53 Elias Lundberg
David Arhusiander
Volvo ADAC Ostwestfalen-Lippe
HECO Aluminum Trailer AB
  0 0 13.04,0 0.18,9 0.02,6
 
3.07,9  3.07,4  6.48,7
 7 2 61 Stefan Alenmalm
Ida Bood
Volvo SMK Trollhättan
  0 0 13.05,0 0.19,9 0.01,0
 
3.06,6  3.08,2  6.50,2
4 8 2 58 Johan Green
Kevin Athley
Toyota Hässleholms MK
  0 0 13.05,5 0.20,4 0.00,5
 
3.02,4  3.05,1  6.58,0
 9 2 65 Jonas Åkesson
Andreas Martinsson
Toyota Karlskrona AK
Team Nybe
  0 0 13.15,2 0.30,1 0.09,7
 
3.06,9  3.08,5  6.59,8
12 10 2 69 Per Eriksson
Tobias Gunnarsson
Volvo Emådalens MK
Eriksson taxi kristdala
  0 0 13.23,8 0.38,7 0.08,6
 
3.08,9  3.15,5  6.59,4
10 11 2 59 Jonas Kruse
Håkan Ekholm
Volvo Karlstads MC
Team NYBE
0 0 13.27,0 0.41,9 0.03,2
 
3.11,8  3.11,5  7.03,7
16 12 2 79 Tommy Eliasson
Ove Persson
Volvo Storfors MK
EC Svenska AB
0 0 13.32,8 0.47,7 0.05,8
 
3.14,5  3.21,5  6.56,8
14 13 2 78 Simon Magnusson
Christoffer Svensson
Opel Älmhults MK
0 0 13.34,8 0.49,7 0.02,0
 
3.08,9  3.20,6  7.05,3
15 14 2 63 Joacim Kristiansson
Roger Clausson
Toyota SMK Hörby
  0 0 13.35,4 0.50,3 0.00,6
 
3.14,7  3.17,3  7.03,4
19 15 2 66 Mikael Ericsson
Ida Hegge
VW SMK Trollhättan
0 0 13.41,2 0.56,1 0.05,8
 
3.10,7  3.29,8  7.00,7
13 16 2 64 Hans Johansson
Alexander Harsten
Volvo Olofströms MK
Nybe AB
0 0 13.48,3 1.03,2 0.07,1
 
3.11,3  3.14,4  7.22,6
18 17 2 67 Mikael Andersson
Peter Berglund
Volvo Södra Sunnerbo MK
  0 0 13.55,4 1.10,3 0.07,1
 
3.16,0  3.23,0  7.16,4
21 18 2 73 Janne Kristiansson
Eva Lange
Volvo Wäxjö MS
  0 0 13.55,5 1.10,4 0.00,1
 
3.11,4  3.31,0  7.13,1
17 19 2 76 Ignas Taletavicius
Uldis Briedis
Renault A-Masters
  0 0 13.55,5 1.10,4 0.00,0
 
3.13,3  3.25,2  7.17,0
 20 2 81 Andreas Axelsson
Jonas Bergman
VW Grimslöv MS
JERRYS MOTORSPORT
0 0 14.03,7 1.18,6 0.08,2
 
3.15,5  3.26,4  7.21,8
22 21 2 70 Erik Bergman
Per Andersson
Opel Skillingaryds MK
Assistancekåren
0 0 14.03,9 1.18,8 0.00,2
 
3.18,2  3.29,7  7.16,0
23 22 2 62 Daniel Hellstadius
Peter Svensson
Volvo Kullings MS
  0 0 14.06,6 1.21,5 0.02,7
 
3.19,4  3.29,6  7.17,6
25 23 2 74 Lars Mårtensson
Liselott Hansson
Volvo SMK Hörby
  0 0 14.13,5 1.28,4 0.06,9
 
3.22,5  3.32,1  7.18,9
26 24 2 75 Christian Larsson
Cindy Brüggemann
VW Tjust MK
Gamleby Däck & Motorcentrum AB
  0 0 14.24,3 1.39,2 0.10,8
 
3.21,0  3.35,9  7.27,4
24 25 2 84 Mikael Andersson
Ola Sandberg
Toytota Hässleholms MK
0 0 14.54,1 2.09,0 0.29,8
 
3.19,4  3.31,8  8.02,9
27 26 2 82 Hans Bååth
Andreas Sigfridsson
BMW Wäxjö MS
  0 0 15.05,8 2.20,7 0.11,7
 
3.28,5  3.50,4  7.46,9
28 27 2 80 Stefan Schultes
Linus Noll
BMW MSC Gütersloh
  0 0 15.45,7 3.00,6 0.39,9
 
3.37,6  4.03,6  8.04,5
29 28 2 83 Markus Schäfer
Richard Wynands
Ford Igrs2000
  0 0 16.47,5 4.02,4 1.01,8
 
3.51,9  4.34,7  8.20,9
11 29 2 68 Kristoffer Thörjesson
Mikael Jönsson
Opel Ryds MK
Fridafors Bilservice AB - F-Racing
0 0 17.50,1 5.05,0 1.02,6
 
3.06,6  3.17,6  11.25,9
 30 2 72 David Pettersson
Victor Johansson
Toyota Asarums MS
Lightspeed Motorsport
  300 0 19.18,2 6.33,1 1.28,1
 
3.22,0  3.33,2  7.23,0
 
3 - SM - Trimmat 4 WD (R5)
Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Kl Diff fg
 1 3 30 Fredrik Åhlin
Joakim Sjöberg
Skoda Karlstad MC
  0 0 11.49,1 0.00,0 0.00,0
 
2.45,2  2.44,7  6.19,2
 2 3 29 Mattias Adielsson
Andreas Johansson
Skoda Göteborgs MF
0 0 11.55,3 0.06,2 0.06,2
 
2.48,2  2.46,2  6.20,9
 3 3 32 Johan Holmberg
Christoffer Bäck
Ford Gotlands MF
  0 0 12.07,5 0.18,4 0.12,2
 
2.47,8  2.48,4  6.31,3
 4 3 31 Jörgen Jonasson
Nicklas Jonasson
Skoda Vännäs MK
0 0 12.17,0 0.27,9 0.09,5
 
2.51,6  2.52,7  6.32,7
6 5 3 33 Martin Berglund
Joakim Gevert
Skoda SMK Gävle
  0 0 12.23,1 0.34,0 0.06,1
 
3.04,8  2.52,7  6.25,6
5 6 3 36 Anton Eriksson
Magnus Proos
Skoda SMK Sundsvall
  0 0 12.31,7 0.42,6 0.08,6
 
2.53,7  2.51,1  6.46,9
9 7 3 37 Anders Karlsson
Björn Nilsson
Mitsubishi Säffle MC
Spader Äzz Rally
10 0 12.33,2 0.44,1 0.01,5
 
2.54,3  2.57,2  6.31,7
10 8 3 34 Thomas Thunström
Jörgen Lindahl
Citroën Ludvika MS
  10 0 12.37,5 0.48,4 0.04,3
 
2.56,3  2.56,8  6.34,4
7 9 3 39 Bengt Abrahamsson
Peter Fogel
Mitsubishi Kullings MS
0 0 12.38,6 0.49,5 0.01,1
 
2.59,3  3.00,0  6.39,3
11 10 3 35 Martin Hagman
Jörgen Fornander
Skoda MK Rimo
Riflex Sport
  0 0 12.46,0 0.56,9 0.07,4
 
3.02,3  3.01,5  6.42,2
8 11 3 38 Joachim Carlström
Jörgen Norman
Mitsubishi Gullabo RC
  0 0 12.51,6 1.02,5 0.05,6
 
3.00,9  3.00,0  6.50,7
 12 3 40 Fredrik Alsdal
Lars Andersson
Skoda SMK Arboga
Nilsson Motor i Arboga
  0 0 13.33,4 1.44,3 0.41,8
 
3.13,9  3.12,8  7.06,7
 13 3 50 Ulf Backlund
Ola Persson
Mitsubishi MK Rimo
  0 0 14.04,7 2.15,6 0.31,3
 
3.18,1  3.20,5  7.26,1
 14 3 51 Sofia Sörensson
Erika Ledin
Mitsubishi SMK Hörby
0 0 14.25,6 2.36,5 0.20,9
 
3.21,2  3.31,3  7.33,1
 
4 - SM - 4 WD övriga
Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Kl Diff fg
 1 4 41 Tobias Johansson
Bo Holmstrand
Mitsubishi Ludvika MS
  0 0 12.26,9 0.00,0 0.00,0
 
2.53,3  2.56,6  6.37,0
 2 4 43 Robin Adolfsson
Nicklas Ottosson
Mitsubishi Wäxjö MS
  0 0 12.37,9 0.11,0 0.11,0
 
2.57,2  2.59,5  6.41,2
 3 4 45 Johan Rudengren
Christer Johansson
Skoda Eskilstuna MK
  0 0 12.41,1 0.14,2 0.03,2
 
2.57,9  2.59,5  6.43,7
6 4 4 42 Thomas Lahti
Tomas Wikström
Mitsubishi NMS-Boden
  0 0 12.45,7 0.18,8 0.04,6
 
3.03,7  3.04,3  6.37,7
 5 4 47 Mats Adielsson
Peter Kurten
Mitsubishi Göteborgs MF
0 0 13.00,8 0.33,9 0.15,1
 
3.03,6  3.03,8  6.53,4
7 6 4 48 Bengt Bengtsson
Thomas Hallen
Mitsubishi SMK Hörby
0 0 14.34,5 2.07,6 1.33,7
 
3.22,5  3.32,6  7.39,4
4 7 4 46 Per Göthberg
Robert Eriksson
Skoda Eskilstuna MK
  0 0 17.58,0 5.31,1 3.23,5
 
3.00,1  3.00,8  11.57,1
 
5 - JSM - Otrimmat 2WD (R2)
Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Kl Diff fg
2 1 5 5 Albin Nordh
Mattias Erixon
Renault Ydre MK
  0 0 13.09,5 0.00,0 0.00,0
 
3.05,0  3.03,4  7.01,1
1 2 5 9 Jari Liiten
Mikael Kjellgren
Peugeot Sandvikens MK
  0 0 13.10,4 0.00,9 0.00,9
 
3.04,0  3.03,2  7.03,2
 3 5 4 Petter Palmqvist
Stefan Gustavsson
Peugeot SMK Gävle
  0 0 13.21,1 0.11,6 0.10,7
 
3.07,8  3.05,8  7.07,5
6 4 5 8 Eddie Lundqvist
Olle Erixon
Ford Sandvikens MK
  0 0 13.26,4 0.16,9 0.05,3
 
3.10,8  3.08,2  7.07,4
4 5 5 6 Victor Karlsson
Jonas Magnér
Ford Vimmerby MS
  0 0 13.29,7 0.20,2 0.03,3
 
3.08,2  3.08,5  7.13,0
5 6 5 1 Victor Hansen
Ida Lidebjer Granberg
Peugeot SMK Hörby
  0 0 13.41,3 0.31,8 0.11,6
 
3.12,4  3.05,7  7.23,2
 7 5 2 Hampus Larsson
Mikael Holmgren
Honda Kristianstads MK
LarssonRally
  0 0 13.56,8 0.47,3 0.15,5
 
3.12,4  3.13,5  7.30,9
 
6 - JSM - Trimmat 2 WD (R3)
Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Kl Diff fg
2 1 6 26 Pontus Lönnström
Richard Svensson
Volvo Nora MK
  0 0 13.00,0 0.00,0 0.00,0
 
3.05,2  3.04,3  6.50,5
1 2 6 28 Pontus Jakobsson
Martin Andersson
Toyota SMK Nyköping
Södertörnsvakuum.se
0 0 13.00,9 0.00,9 0.00,9
 
3.04,6  3.02,5  6.53,8
4 3 6 25 Daniel Röjsel
Mikael Johansson
Opel SMK Dala Falun
0 0 13.08,6 0.08,6 0.07,7
 
3.06,5  3.06,9  6.55,2
3 4 6 23 Simon Karlsson
Tobias Steen
Volvo Gullabo RC
Ns Allservice 072-3198040
  0 0 13.09,8 0.09,8 0.01,2
 
3.05,6  3.05,9  6.58,3
8 5 6 27 Markus Theorin
Henrik Söderkvist
VW Skillingaryds MK
Bergfors Snickerifabrik
0 0 13.13,7 0.13,7 0.03,9
 
3.15,7  3.07,7  6.50,3
7 6 6 24 Simon Andersson
Urban Fröjd
Volvo Bengtsfors MC
  0 0 13.24,5 0.24,5 0.10,8
 
3.11,1  3.12,0  7.01,4
5 7 6 21 Pontus Berglund
Julia Thulin
Volvo SMK Hörby
0 0 13.35,6 0.35,6 0.11,1
 
3.08,8  3.08,5  7.18,3
6 8 6 22 Anton Claesson
Anton Geijersson
Volvo Grimslövs MS
0 0 13.35,6 0.35,6 0.00,0
 
3.10,2  3.10,6  7.14,8
10 9 6 19 Rasmus Thulin Johansson
Robin Rosengren
Volvo Skillingaryds MK
  0 0 13.45,9 0.45,9 0.10,3
 
3.14,9  3.19,3  7.11,7
9 10 6 18 Joakim Hansson
Frida Olofsson
Volvo Grimslöv MS
  0 0 13.51,0 0.51,0 0.05,1
 
3.14,7  3.15,5  7.20,8
 11 6 20 Oscar Ljung
Steinar Bakkland
Volvo Simrishamns MK
  0 0 14.04,3 1.04,3 0.13,3
 
3.17,9  3.18,8  7.27,6

Resultatservice