South Swedish Rally - 2018-05-11--12
© Detta material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt. Eftertryck eller annan kopiering kan endast göras efter medgivande av Resultatservice.
Preliminärt resultat efter SS10
South Swedish Rally 2018-05-11--12
Röckla 2 9560m. Skapad 2018-05-12 19:11:13

Tp Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Tot Diff Kl Diff fg
 1  1 3 30 Fredrik Åhlin
Joakim Sjöberg
Skoda Karlstad MC
  0 0 53.58,8 0.00,0 0.00,0 0.00,0
 
2.45,2  2.44,7  6.19,2  6.28,9  6.09,2  6.23,2  5.00,9  2.36,4  10.37,0  4.54,1
 2  2 3 32 Johan Holmberg
Christoffer Bäck
Ford Gotlands MF
  0 10 55.16,4 1.17,6 1.17,6 1.17,6
 
2.47,8  2.48,4  6.31,3  6.41,7  6.19,0  6.31,3  5.04,7  2.38,0  10.41,9  5.02,3
 3  3 3 33 Martin Berglund
Joakim Gevert
Skoda SMK Gävle
  0 0 55.18,9 1.20,1 1.20,1 0.02,5
 
3.04,8  2.52,7  6.25,6  6.35,2  6.18,8  6.29,6  5.11,8  2.39,6  10.37,2  5.03,6
 4  1 4 41 Tobias Johansson
Bo Holmstrand
Mitsubishi Ludvika MS
  0 0 56.02,7 2.03,9 0.00,0 0.43,8
 
2.53,3  2.56,6  6.37,0  6.48,0  6.24,7  6.39,4  5.11,3  2.41,8  10.45,9  5.04,7
 5  4 3 34 Thomas Thunström
Jörgen Lindahl
Citroën Ludvika MS
  10 0 56.17,1 2.18,3 2.18,3 0.14,4
 
2.56,3  2.56,8  6.34,4  6.45,6  6.23,9  6.37,2  5.09,3  2.41,4  10.54,4  5.07,8
 6  5 3 35 Martin Hagman
Jörgen Fornander
Skoda MK Rimo
Riflex Sport
  0 0 56.55,3 2.56,5 2.56,5 0.38,2
 
3.02,3  3.01,5  6.42,2  6.48,7  6.31,6  6.41,4  5.15,1  2.42,7  10.59,2  5.10,6
 7  2 4 45 Johan Rudengren
Christer Johansson
Skoda Eskilstuna MK
  0 0 57.08,3 3.09,5 1.05,6 0.13,0
 
2.57,9  2.59,5  6.43,7  6.48,2  6.27,9  6.41,6  5.19,5  2.47,4  11.06,5  5.16,1
 8  1 2 55 Patrik Flodin
Göran Bergsten
BMW Ilsbo MK
Andersérs Mek Verkstad AB
  0 0 57.30,5 3.31,7 0.00,0 0.22,2
 
3.03,3  3.03,4  6.38,4  6.50,7  6.34,6  6.44,6  5.18,1  2.47,0  11.13,6  5.16,8
10 9  6 3 36 Anton Eriksson
Magnus Proos
Skoda SMK Sundsvall
  0 0 57.41,3 3.42,5 3.42,5 0.10,8
 
2.53,7  2.51,1  6.46,9  7.13,2  6.37,9  6.49,6  5.18,8  2.46,0  11.10,8  5.13,3
9 10  3 4 43 Robin Adolfsson
Nicklas Ottosson
Mitsubishi Wäxjö MS
  0 0 57.46,0 3.47,2 1.43,3 0.04,7
 
2.57,2  2.59,5  6.41,2  6.49,0  6.37,5  6.48,5  5.20,4  2.46,0  11.25,5  5.21,2
 11  4 4 42 Thomas Lahti
Tomas Wikström
Mitsubishi NMS-Boden
  0 0 58.16,1 4.17,3 2.13,4 0.30,1
 
3.03,7  3.04,3  6.37,7  6.48,6  6.39,2  6.54,5  5.20,9  2.50,1  11.31,1  5.26,0
 12  2 2 56 Daniel Wall
Lina Jonasson
Volvo MSK Kvarnvingarna
  0 0 58.21,8 4.23,0 0.51,3 0.05,7
 
3.02,8  3.06,4  6.49,7  7.00,2  6.41,0  6.53,9  5.22,6  2.46,3  11.18,1  5.20,8
 13  7 3 38 Joachim Carlström
Jörgen Norman
Mitsubishi Gullabo RC
  0 0 58.30,1 4.31,3 4.31,3 0.08,3
 
3.00,9  3.00,0  6.50,7  6.58,8  6.42,3  7.01,8  5.25,6  2.48,7  11.22,4  5.18,9
 14  3 2 61 Stefan Alenmalm
Ida Bood
Volvo SMK Trollhättan
  0 0 58.36,8 4.38,0 1.06,3 0.06,7
 
3.06,6  3.08,2  6.50,2  6.58,7  6.44,1  6.58,4  5.20,2  2.46,6  11.18,9  5.24,9
 15  1 6 26 Pontus Lönnström
Richard Svensson
Volvo Nora MK
  0 0 58.51,5 4.52,7 0.00,0 0.14,7
 
3.05,2  3.04,3  6.50,5  7.09,4  6.40,1  7.00,1  5.26,8  2.49,0  11.23,9  5.22,2
 16  4 2 60 Robin Sandberg
Mathias Bengtsson
Toyota Ryds MK
Team Nybe
0 0 59.01,7 5.02,9 1.31,2 0.10,2
 
3.03,1  3.02,4  6.46,2  7.35,8  6.40,0  6.56,2  5.25,0  2.51,4  11.22,5  5.19,1
 17  5 2 53 Elias Lundberg
David Arhusiander
Volvo ADAC Ostwestfalen-Lippe
HECO Aluminum Trailer AB
  0 0 59.07,6 5.08,8 1.37,1 0.05,9
 
3.07,9  3.07,4  6.48,7  7.38,2  6.42,2  6.54,4  5.22,6  2.48,6  11.19,3  5.18,3
 18  6 2 58 Johan Green
Kevin Athley
Toyota Hässleholms MK
  0 0 59.30,4 5.31,6 1.59,9 0.22,8
 
3.02,4  3.05,1  6.58,0  7.09,3  6.47,2  7.07,6  5.34,1  2.53,2  11.27,4  5.26,1
 19  7 2 65 Jonas Åkesson
Andreas Martinsson
Toyota Karlskrona AK
Team Nybe
  0 0 59.45,1 5.46,3 2.14,6 0.14,7
 
3.06,9  3.08,5  6.59,8  7.11,4  6.55,0  7.07,7  5.29,7  2.49,6  11.32,6  5.23,9
 20  1 5 9 Jari Liiten
Mikael Kjellgren
Peugeot Sandvikens MK
  0 0 59.52,7 5.53,9 0.00,0 0.07,6
 
3.04,0  3.03,2  7.03,2  7.15,2  6.51,3  7.06,0  5.36,5  2.50,9  11.34,2  5.28,2
 21  8 2 69 Per Eriksson
Tobias Gunnarsson
Volvo Emådalens MK
Eriksson taxi kristdala
  0 0 1.00.15,7 6.16,9 2.45,2 0.23,0
 
3.08,9  3.15,5  6.59,4  7.11,9  6.59,1  7.16,9  5.32,7  2.51,7  11.29,5  5.30,1
 22  2 5 8 Eddie Lundqvist
Olle Erixon
Ford Sandvikens MK
  0 0 1.00.33,0 6.34,2 0.40,3 0.17,3
 
3.10,8  3.08,2  7.07,4  7.21,1  6.57,3  7.12,8  5.36,2  2.52,1  11.34,9  5.32,2
 23  1 1 11 Emrik Smedberg
Timmy Berntsson
Honda Wäxjö MS
Motorsport AB i Växjö
0 0 1.00.49,0 6.50,2 0.00,0 0.16,0
 
3.07,7  3.07,9  7.09,9  7.23,0  7.01,0  7.14,9  5.41,0  2.50,9  11.44,6  5.28,1
 24  2 1 10 Jonas Bodin
Madelene Buskas
Peugeot Grödinge MK
  0 0 1.01.00,3 7.01,5 0.11,3 0.11,3
 
3.08,9  3.04,5  7.16,2  7.31,4  6.58,8  7.17,1  5.36,9  2.51,7  11.41,8  5.33,0
 25  3 5 6 Victor Karlsson
Jonas Magnér
Ford Vimmerby MS
  0 0 1.01.02,6 7.03,8 1.09,9 0.02,3
 
3.08,2  3.08,5  7.13,0  7.25,1  7.02,3  7.15,9  5.40,2  2.54,7  11.44,4  5.30,3
27 26  4 5 5 Albin Nordh
Mattias Erixon
Renault Ydre MK
  0 0 1.01.12,6 7.13,8 1.19,9 0.10,0
 
3.05,0  3.03,4  7.01,1  8.30,2  6.52,4  7.07,8  5.33,6  2.54,6  11.41,1  5.23,4
29 27  5 4 46 Per Göthberg
Robert Eriksson
Skoda Eskilstuna MK
  0 0 1.01.27,3 7.28,5 5.24,6 0.14,7
 
3.00,1  3.00,8  11.57,1  6.44,4  6.22,4  6.35,1  5.09,9  2.39,2  10.48,9  5.09,4
26 28  8 3 40 Fredrik Alsdal
Lars Andersson
Skoda SMK Arboga
Nilsson Motor i Arboga
  0 0 1.01.27,4 7.28,6 7.28,6 0.00,1
 
3.13,9  3.12,8  7.06,7  7.21,6  7.00,5  7.16,2  5.45,8  2.57,8  11.51,9  5.40,2
28 29  2 6 24 Simon Andersson
Urban Fröjd
Volvo Bengtsfors MC
  0 0 1.01.33,1 7.34,3 2.41,6 0.05,7
 
3.11,1  3.12,0  7.01,4  7.15,2  6.53,8  7.14,7  5.45,2  3.03,5  12.19,4  5.36,8
32 30  3 6 23 Simon Karlsson
Tobias Steen
Volvo Gullabo RC
Ns Allservice 072-3198040
  0 120 1.01.55,4 7.56,6 3.03,9 0.22,3
 
3.05,6  3.05,9  6.58,3  7.14,9  6.56,1  7.13,5  5.30,0  2.52,9  11.32,1  5.26,1
30 31  9 2 67 Mikael Andersson
Peter Berglund
Volvo Södra Sunnerbo MK
  0 0 1.02.02,0 8.03,2 4.31,5 0.06,6
 
3.16,0  3.23,0  7.16,4  7.24,2  7.07,2  7.25,0  5.39,6  2.56,5  11.52,4  5.41,7
31 32  10 2 73 Janne Kristiansson
Eva Lange
Volvo Wäxjö MS
  0 0 1.02.05,2 8.06,4 4.34,7 0.03,2
 
3.11,4  3.31,0  7.13,1  7.24,5  7.10,3  7.22,3  5.44,1  2.58,1  11.51,2  5.39,2
 33  11 2 62 Daniel Hellstadius
Peter Svensson
Volvo Kullings MS
  0 0 1.02.09,0 8.10,2 4.38,5 0.03,8
 
3.19,4  3.29,6  7.17,6  7.24,3  7.00,9  7.13,9  5.44,2  3.00,6  12.01,9  5.36,6
 34  4 6 18 Joakim Hansson
Frida Olofsson
Volvo Grimslöv MS
  0 0 1.02.12,2 8.13,4 3.20,7 0.03,2
 
3.14,7  3.15,5  7.20,8  7.28,1  7.03,6  7.28,4  5.45,3  2.57,5  12.00,1  5.38,2
 35  5 5 4 Petter Palmqvist
Stefan Gustavsson
Peugeot SMK Gävle
  0 0 1.02.13,7 8.14,9 2.21,0 0.01,5
 
3.07,8  3.05,8  7.07,5  7.22,4  7.48,8  7.21,2  5.42,1  2.56,9  12.06,5  5.34,7
 36  12 2 76 Ignas Taletavicius
Uldis Briedis
Renault A-Masters
  0 0 1.02.47,8 8.49,0 5.17,3 0.34,1
 
3.13,3  3.25,2  7.17,0  7.35,8  7.18,8  7.31,2  5.47,7  2.55,7  11.59,4  5.43,7
 37  6 5 1 Victor Hansen
Ida Lidebjer Granberg
Peugeot SMK Hörby
  0 0 1.02.50,3 8.51,5 2.57,6 0.02,5
 
3.12,4  3.05,7  7.23,2  8.35,1  6.57,8  7.17,3  5.46,7  2.57,7  12.02,6  5.31,8
39 38  5 6 19 Rasmus Thulin Johansson
Robin Rosengren
Volvo Skillingaryds MK
  0 0 1.03.26,8 9.28,0 4.35,3 0.36,5
 
3.14,9  3.19,3  7.11,7  7.49,3  7.14,9  7.33,3  5.55,6  3.04,8  12.12,1  5.50,9
38 39  13 2 74 Lars Mårtensson
Liselott Hansson
Volvo SMK Hörby
  0 0 1.03.27,5 9.28,7 5.57,0 0.00,7
 
3.22,5  3.32,1  7.18,9  7.25,9  7.17,1  7.26,3  6.00,3  3.03,2  12.05,5  5.55,7
 40  7 5 2 Hampus Larsson
Mikael Holmgren
Honda Kristianstads MK
LarssonRally
  0 0 1.03.38,4 9.39,6 3.45,7 0.10,9
 
3.12,4  3.13,5  7.30,9  7.43,6  7.17,6  7.31,2  5.58,8  3.04,7  12.17,8  5.47,9
 41  14 2 75 Christian Larsson
Cindy Brüggemann
VW Tjust MK
Gamleby Däck & Motorcentrum AB
  0 0 1.03.40,7 9.41,9 6.10,2 0.02,3
 
3.21,0  3.35,9  7.27,4  7.32,3  7.14,3  7.40,8  5.55,1  3.02,6  12.06,0  5.45,3
 42  3 1 15 Samuel Gustavsson
Dennis Norén
Citroën SMK Valdemarsvik
  0 0 1.03.59,2 10.00,4 3.10,2 0.18,5
 
3.18,7  3.16,0  7.25,9  7.42,8  7.11,0  7.30,7  5.54,9  3.00,8  12.42,5  5.55,9
 43  9 3 50 Ulf Backlund
Ola Persson
Mitsubishi MK Rimo
  0 0 1.04.35,2 10.36,4 10.36,4 0.36,0
 
3.18,1  3.20,5  7.26,1  7.49,9  7.25,6  7.38,9  5.58,8  3.07,6  12.31,7  5.58,0
 44  4 1 16 Andreas Andersson
Tommy Andersson
Honda SMK Hörby
  0 0 1.05.48,5 11.49,7 4.59,5 1.13,3
 
3.18,3  3.26,2  7.42,2  7.51,7  7.34,5  7.44,2  6.04,6  3.08,4  12.54,1  6.04,3
 45  15 2 82 Hans Bååth
Andreas Sigfridsson
BMW Wäxjö MS
  0 0 1.06.58,5 12.59,7 9.28,0 1.10,0
 
3.28,5  3.50,4  7.46,9  8.10,2  7.34,9  7.48,6  6.06,0  3.13,3  12.49,5  6.10,2
 46  5 1 14 Bengt Persson
Tomas Gustavsson
Citroën Simrishamns MK
0 0 1.08.24,4 14.25,6 7.35,4 1.25,9
 
3.29,6  3.32,2  8.07,0  8.15,0  7.46,1  8.05,1  6.21,9  3.15,4  13.10,7  6.21,4
 47  16 2 80 Stefan Schultes
Linus Noll
BMW MSC Gütersloh
  0 0 1.08.44,0 14.45,2 11.13,5 0.19,6
 
3.37,6  4.03,6  8.04,5  8.15,4  7.59,1  8.14,5  6.14,3  3.12,1  12.53,6  6.09,3
 48  6 1 17 Sean Johnston
Alex Kihurani
Opel ADAC Ostwestfalen-Lippe
AUDEX Motorsport GmbH
300 0 1.09.14,3 15.15,5 8.25,3 0.30,3
 
3.43,0  4.12,9  7.29,5  7.45,0  7.07,6  7.28,3  5.41,8  3.04,3  12.06,8  5.35,1
 49  17 2 63 Joacim Kristiansson
Roger Clausson
Toyota SMK Hörby
  0 0 1.09.22,6 15.23,8 11.52,1 0.08,3
 
3.14,7  3.17,3  7.03,4  7.15,3  6.54,3  7.16,2  5.39,2  2.53,6  20.12,5  5.36,1
 50  18 2 72 David Pettersson
Victor Johansson
Toyota Asarums MS
Lightspeed Motorsport
  300 40 1.10.44,8 16.46,0 13.14,3 1.22,2
 
3.22,0  3.33,2  7.23,0  7.46,1  7.30,8  7.37,8  5.56,1  3.06,1  13.01,3  5.48,4
 51  19 2 83 Markus Schäfer
Richard Wynands
Ford Igrs2000
  0 0 1.11.44,6 17.45,8 14.14,1 0.59,8
 
3.51,9  4.34,7  8.20,9  8.39,1  8.15,6  8.29,3  6.25,7  3.18,8  13.24,1  6.24,5
 52  6 6 20 Oscar Ljung
Steinar Bakkland
Volvo Simrishamns MK
  0 20 1.13.45,7 19.46,9 14.54,2 2.01,1
 
3.17,9  3.18,8  7.27,6  16.45,0  7.21,8  7.50,8  6.01,8  3.05,7  12.30,3  5.46,0

Resultatservice