South Swedish Rally - 2018-05-11--12
© Detta material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt. Eftertryck eller annan kopiering kan endast göras efter medgivande av Resultatservice.
Preliminärt resultat efter SS7
South Swedish Rally 2018-05-11--12
Röckla 1 9560m. Skapad 2018-05-12 19:11:04

Tp Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Tot Diff Kl Diff fg
 1  1 3 30 Fredrik Åhlin
Joakim Sjöberg
Skoda Karlstad MC
  0 0 35.51,3 0.00,0 0.00,0 0.00,0
 
2.45,2  2.44,7  6.19,2  6.28,9  6.09,2  6.23,2  5.00,9
 2  2 3 29 Mattias Adielsson
Andreas Johansson
Skoda Göteborgs MF
0 0 36.20,4 0.29,1 0.29,1 0.29,1
 
2.48,2  2.46,2  6.20,9  6.43,3  6.12,6  6.26,7  5.02,5
 3  3 3 32 Johan Holmberg
Christoffer Bäck
Ford Gotlands MF
  0 0 36.44,2 0.52,9 0.52,9 0.23,8
 
2.47,8  2.48,4  6.31,3  6.41,7  6.19,0  6.31,3  5.04,7
 4  4 3 33 Martin Berglund
Joakim Gevert
Skoda SMK Gävle
  0 0 36.58,5 1.07,2 1.07,2 0.14,3
 
3.04,8  2.52,7  6.25,6  6.35,2  6.18,8  6.29,6  5.11,8
 5  1 4 41 Tobias Johansson
Bo Holmstrand
Mitsubishi Ludvika MS
  0 0 37.30,3 1.39,0 0.00,0 0.31,8
 
2.53,3  2.56,6  6.37,0  6.48,0  6.24,7  6.39,4  5.11,3
 6  5 3 34 Thomas Thunström
Jörgen Lindahl
Citroën Ludvika MS
  10 0 37.33,5 1.42,2 1.42,2 0.03,2
 
2.56,3  2.56,8  6.34,4  6.45,6  6.23,9  6.37,2  5.09,3
 7  2 4 45 Johan Rudengren
Christer Johansson
Skoda Eskilstuna MK
  0 0 37.58,3 2.07,0 0.28,0 0.24,8
 
2.57,9  2.59,5  6.43,7  6.48,2  6.27,9  6.41,6  5.19,5
 8  6 3 35 Martin Hagman
Jörgen Fornander
Skoda MK Rimo
Riflex Sport
  0 0 38.02,8 2.11,5 2.11,5 0.04,5
 
3.02,3  3.01,5  6.42,2  6.48,7  6.31,6  6.41,4  5.15,1
10 9  1 2 55 Patrik Flodin
Göran Bergsten
BMW Ilsbo MK
Andersérs Mek Verkstad AB
  0 0 38.13,1 2.21,8 0.00,0 0.10,3
 
3.03,3  3.03,4  6.38,4  6.50,7  6.34,6  6.44,6  5.18,1
9 10  3 4 43 Robin Adolfsson
Nicklas Ottosson
Mitsubishi Wäxjö MS
  0 0 38.13,3 2.22,0 0.43,0 0.00,2
 
2.57,2  2.59,5  6.41,2  6.49,0  6.37,5  6.48,5  5.20,4
 11  4 4 42 Thomas Lahti
Tomas Wikström
Mitsubishi NMS-Boden
  0 0 38.28,9 2.37,6 0.58,6 0.15,6
 
3.03,7  3.04,3  6.37,7  6.48,6  6.39,2  6.54,5  5.20,9
 12  7 3 36 Anton Eriksson
Magnus Proos
Skoda SMK Sundsvall
  0 0 38.31,2 2.39,9 2.39,9 0.02,3
 
2.53,7  2.51,1  6.46,9  7.13,2  6.37,9  6.49,6  5.18,8
15 13 3 2 2 56 Daniel Wall
Lina Jonasson
Volvo MSK Kvarnvingarna
  0 0 38.56,6 3.05,3 0.43,5 0.25,4
 
3.02,8  3.06,4  6.49,7  7.00,2  6.41,0  6.53,9  5.22,6
16 14  8 3 38 Joachim Carlström
Jörgen Norman
Mitsubishi Gullabo RC
  0 0 39.00,1 3.08,8 3.08,8 0.03,5
 
3.00,9  3.00,0  6.50,7  6.58,8  6.42,3  7.01,8  5.25,6
13 15  5 4 47 Mats Adielsson
Peter Kurten
Mitsubishi Göteborgs MF
0 0 39.01,3 3.10,0 1.31,0 0.01,2
 
3.03,6  3.03,8  6.53,4  6.53,7  6.41,3  6.53,1  5.32,4
17 16 4 3 2 61 Stefan Alenmalm
Ida Bood
Volvo SMK Trollhättan
  0 0 39.06,4 3.15,1 0.53,3 0.05,1
 
3.06,6  3.08,2  6.50,2  6.58,7  6.44,1  6.58,4  5.20,2
14 17 2 4 2 52 Kristian Johansson
Fredrik Livh
VW Kinds MK
Johanssons Bilverkstad I Borås
0 0 39.13,3 3.22,0 1.00,2 0.06,9
 
3.00,5  3.02,8  6.46,0  7.03,2  6.40,3  6.58,6  5.41,9
 18  1 6 26 Pontus Lönnström
Richard Svensson
Volvo Nora MK
  0 0 39.16,4 3.25,1 0.00,0 0.03,1
 
3.05,2  3.04,3  6.50,5  7.09,4  6.40,1  7.00,1  5.26,8
 19  5 2 60 Robin Sandberg
Mathias Bengtsson
Toyota Ryds MK
Team Nybe
0 0 39.28,7 3.37,4 1.15,6 0.12,3
 
3.03,1  3.02,4  6.46,2  7.35,8  6.40,0  6.56,2  5.25,0
22 20 7 6 2 53 Elias Lundberg
David Arhusiander
Volvo ADAC Ostwestfalen-Lippe
HECO Aluminum Trailer AB
  0 0 39.41,4 3.50,1 1.28,3 0.12,7
 
3.07,9  3.07,4  6.48,7  7.38,2  6.42,2  6.54,4  5.22,6
20 21 6 7 2 58 Johan Green
Kevin Athley
Toyota Hässleholms MK
  0 0 39.43,7 3.52,4 1.30,6 0.02,3
 
3.02,4  3.05,1  6.58,0  7.09,3  6.47,2  7.07,6  5.34,1
24 22  8 2 65 Jonas Åkesson
Andreas Martinsson
Toyota Karlskrona AK
Team Nybe
  0 0 39.59,0 4.07,7 1.45,9 0.15,3
 
3.06,9  3.08,5  6.59,8  7.11,4  6.55,0  7.07,7  5.29,7
 23  1 5 9 Jari Liiten
Mikael Kjellgren
Peugeot Sandvikens MK
  0 0 39.59,4 4.08,1 0.00,0 0.00,4
 
3.04,0  3.03,2  7.03,2  7.15,2  6.51,3  7.06,0  5.36,5
26 24  9 2 69 Per Eriksson
Tobias Gunnarsson
Volvo Emådalens MK
Eriksson taxi kristdala
  0 0 40.24,4 4.33,1 2.11,3 0.25,0
 
3.08,9  3.15,5  6.59,4  7.11,9  6.59,1  7.16,9  5.32,7
 25  2 6 24 Simon Andersson
Urban Fröjd
Volvo Bengtsfors MC
  0 0 40.33,4 4.42,1 1.17,0 0.09,0
 
3.11,1  3.12,0  7.01,4  7.15,2  6.53,8  7.14,7  5.45,2
27 26  2 5 8 Eddie Lundqvist
Olle Erixon
Ford Sandvikens MK
  0 0 40.33,8 4.42,5 0.34,4 0.00,4
 
3.10,8  3.08,2  7.07,4  7.21,1  6.57,3  7.12,8  5.36,2
30 27 11 10 2 66 Mikael Ericsson
Ida Hegge
VW SMK Trollhättan
0 0 40.36,5 4.45,2 2.23,4 0.02,7
 
3.10,7  3.29,8  7.00,7  7.10,9  6.58,8  7.14,0  5.31,6
 28 10 11 2 63 Joacim Kristiansson
Roger Clausson
Toyota SMK Hörby
  0 0 40.40,4 4.49,1 2.27,3 0.03,9
 
3.14,7  3.17,3  7.03,4  7.15,3  6.54,3  7.16,2  5.39,2
 29  1 1 11 Emrik Smedberg
Timmy Berntsson
Honda Wäxjö MS
Motorsport AB i Växjö
0 0 40.45,4 4.54,1 0.00,0 0.05,0
 
3.07,7  3.07,9  7.09,9  7.23,0  7.01,0  7.14,9  5.41,0
32 30  3 5 6 Victor Karlsson
Jonas Magnér
Ford Vimmerby MS
  0 0 40.53,2 5.01,9 0.53,8 0.07,8
 
3.08,2  3.08,5  7.13,0  7.25,1  7.02,3  7.15,9  5.40,2
33 31  2 1 10 Jonas Bodin
Madelene Buskas
Peugeot Grödinge MK
  0 0 40.53,8 5.02,5 0.08,4 0.00,6
 
3.08,9  3.04,5  7.16,2  7.31,4  6.58,8  7.17,1  5.36,9
31 32 10 9 3 40 Fredrik Alsdal
Lars Andersson
Skoda SMK Arboga
Nilsson Motor i Arboga
  0 0 40.57,5 5.06,2 5.06,2 0.03,7
 
3.13,9  3.12,8  7.06,7  7.21,6  7.00,5  7.16,2  5.45,8
37 33  4 5 5 Albin Nordh
Mattias Erixon
Renault Ydre MK
  0 0 41.13,5 5.22,2 1.14,1 0.16,0
 
3.05,0  3.03,4  7.01,1  8.30,2  6.52,4  7.07,8  5.33,6
38 34 15 12 2 62 Daniel Hellstadius
Peter Svensson
Volvo Kullings MS
  0 0 41.29,9 5.38,6 3.16,8 0.16,4
 
3.19,4  3.29,6  7.17,6  7.24,3  7.00,9  7.13,9  5.44,2
40 35 16 13 2 67 Mikael Andersson
Peter Berglund
Volvo Södra Sunnerbo MK
  0 0 41.31,4 5.40,1 3.18,3 0.01,5
 
3.16,0  3.23,0  7.16,4  7.24,2  7.07,2  7.25,0  5.39,6
42 36  5 5 4 Petter Palmqvist
Stefan Gustavsson
Peugeot SMK Gävle
  0 0 41.35,6 5.44,3 1.36,2 0.04,2
 
3.07,8  3.05,8  7.07,5  7.22,4  7.48,8  7.21,2  5.42,1
39 37  3 6 18 Joakim Hansson
Frida Olofsson
Volvo Grimslöv MS
  0 0 41.36,4 5.45,1 2.20,0 0.00,8
 
3.14,7  3.15,5  7.20,8  7.28,1  7.03,6  7.28,4  5.45,3
41 38 17 14 2 73 Janne Kristiansson
Eva Lange
Volvo Wäxjö MS
  0 0 41.36,7 5.45,4 3.23,6 0.00,3
 
3.11,4  3.31,0  7.13,1  7.24,5  7.10,3  7.22,3  5.44,1
49 39 5 4 6 23 Simon Karlsson
Tobias Steen
Volvo Gullabo RC
Ns Allservice 072-3198040
  0 120 42.04,3 6.13,0 2.47,9 0.27,6
 
3.05,6  3.05,9  6.58,3  7.14,9  6.56,1  7.13,5  5.30,0
43 40 18 15 2 76 Ignas Taletavicius
Uldis Briedis
Renault A-Masters
  0 0 42.09,0 6.17,7 3.55,9 0.04,7
 
3.13,3  3.25,2  7.17,0  7.35,8  7.18,8  7.31,2  5.47,7
48 41 7 6 5 1 Victor Hansen
Ida Lidebjer Granberg
Peugeot SMK Hörby
  0 0 42.18,2 6.26,9 2.18,8 0.09,2
 
3.12,4  3.05,7  7.23,2  8.35,1  6.57,8  7.17,3  5.46,7
45 42 4 5 6 19 Rasmus Thulin Johansson
Robin Rosengren
Volvo Skillingaryds MK
  0 0 42.19,0 6.27,7 3.02,6 0.00,8
 
3.14,9  3.19,3  7.11,7  7.49,3  7.14,9  7.33,3  5.55,6
50 43 20 16 2 81 Andreas Axelsson
Jonas Bergman
VW Grimslöv MS
JERRYS MOTORSPORT
0 0 42.19,2 6.27,9 4.06,1 0.00,2
 
3.15,5  3.26,4  7.21,8  7.41,8  7.16,0  7.34,7  5.43,0
46 44  3 1 15 Samuel Gustavsson
Dennis Norén
Citroën SMK Valdemarsvik
  0 0 42.20,0 6.28,7 1.34,6 0.00,8
 
3.18,7  3.16,0  7.25,9  7.42,8  7.11,0  7.30,7  5.54,9
44 45 19 17 2 74 Lars Mårtensson
Liselott Hansson
Volvo SMK Hörby
  0 0 42.23,1 6.31,8 4.10,0 0.03,1
 
3.22,5  3.32,1  7.18,9  7.25,9  7.17,1  7.26,3  6.00,3
47 46 6 7 5 2 Hampus Larsson
Mikael Holmgren
Honda Kristianstads MK
LarssonRally
  0 0 42.28,0 6.36,7 2.28,6 0.04,9
 
3.12,4  3.13,5  7.30,9  7.43,6  7.17,6  7.31,2  5.58,8
51 47 21 18 2 75 Christian Larsson
Cindy Brüggemann
VW Tjust MK
Gamleby Däck & Motorcentrum AB
  0 0 42.46,8 6.55,5 4.33,7 0.18,8
 
3.21,0  3.35,9  7.27,4  7.32,3  7.14,3  7.40,8  5.55,1
54 48  6 4 46 Per Göthberg
Robert Eriksson
Skoda Eskilstuna MK
  0 0 42.49,8 6.58,5 5.19,5 0.03,0
 
3.00,1  3.00,8  11.57,1  6.44,4  6.22,4  6.35,1  5.09,9
52 49 11 10 3 50 Ulf Backlund
Ola Persson
Mitsubishi MK Rimo
  0 0 42.57,9 7.06,6 7.06,6 0.08,1
 
3.18,1  3.20,5  7.26,1  7.49,9  7.25,6  7.38,9  5.58,8
53 50  4 1 16 Andreas Andersson
Tommy Andersson
Honda SMK Hörby
  0 0 43.41,7 7.50,4 2.56,3 0.43,8
 
3.18,3  3.26,2  7.42,2  7.51,7  7.34,5  7.44,2  6.04,6
55 51 22 19 2 82 Hans Bååth
Andreas Sigfridsson
BMW Wäxjö MS
  0 0 44.45,5 8.54,2 6.32,4 1.03,8
 
3.28,5  3.50,4  7.46,9  8.10,2  7.34,9  7.48,6  6.06,0
56 52  5 1 14 Bengt Persson
Tomas Gustavsson
Citroën Simrishamns MK
0 0 45.36,9 9.45,6 4.51,5 0.51,4
 
3.29,6  3.32,2  8.07,0  8.15,0  7.46,1  8.05,1  6.21,9
57 53 23 20 2 80 Stefan Schultes
Linus Noll
BMW MSC Gütersloh
  0 0 46.29,0 10.37,7 8.15,9 0.52,1
 
3.37,6  4.03,6  8.04,5  8.15,4  7.59,1  8.14,5  6.14,3
60 54  6 1 17 Sean Johnston
Alex Kihurani
Opel ADAC Ostwestfalen-Lippe
AUDEX Motorsport GmbH
300 0 48.28,1 12.36,8 7.42,7 1.59,1
 
3.43,0  4.12,9  7.29,5  7.45,0  7.07,6  7.28,3  5.41,8
58 55 24 21 2 83 Markus Schäfer
Richard Wynands
Ford Igrs2000
  0 0 48.37,2 12.45,9 10.24,1 0.09,1
 
3.51,9  4.34,7  8.20,9  8.39,1  8.15,6  8.29,3  6.25,7
59 56 25 22 2 72 David Pettersson
Victor Johansson
Toyota Asarums MS
Lightspeed Motorsport
  300 40 48.49,0 12.57,7 10.35,9 0.11,8
 
3.22,0  3.33,2  7.23,0  7.46,1  7.30,8  7.37,8  5.56,1
61 57  6 6 20 Oscar Ljung
Steinar Bakkland
Volvo Simrishamns MK
  0 20 52.23,7 16.32,4 13.07,3 3.34,7
 
3.17,9  3.18,8  7.27,6  16.45,0  7.21,8  7.50,8  6.01,8

Resultatservice