South Swedish Rally - 2018-05-11--12
© Detta material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt. Eftertryck eller annan kopiering kan endast göras efter medgivande av Resultatservice.
Preliminärt resultat på SS7
South Swedish Rally 2018-05-11--12
Röckla 1 9560m. Skapad 2018-05-12 19:11:04

Tp Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Totalt Diff Tot Diff Kl Diff fg
1 1 3 30 Fredrik Åhlin
Joakim Sjöberg
Skoda Karlstad MC
  0 5.00,9 0.00,0 0.00,0 0.00,0
2 2 3 29 Mattias Adielsson
Andreas Johansson
Skoda Göteborgs MF
0 5.02,5 0.01,6 0.01,6 0.01,6
3 3 3 32 Johan Holmberg
Christoffer Bäck
Ford Gotlands MF
  0 5.04,7 0.03,8 0.03,8 0.02,2
4 4 3 34 Thomas Thunström
Jörgen Lindahl
Citroën Ludvika MS
  0 5.09,3 0.08,4 0.08,4 0.04,6
5 1 4 46 Per Göthberg
Robert Eriksson
Skoda Eskilstuna MK
  0 5.09,9 0.09,0 0.00,0 0.00,6
6 2 4 41 Tobias Johansson
Bo Holmstrand
Mitsubishi Ludvika MS
  0 5.11,3 0.10,4 0.01,4 0.01,4
7 5 3 33 Martin Berglund
Joakim Gevert
Skoda SMK Gävle
  0 5.11,8 0.10,9 0.10,9 0.00,5
8 6 3 35 Martin Hagman
Jörgen Fornander
Skoda MK Rimo
Riflex Sport
  0 5.15,1 0.14,2 0.14,2 0.03,3
9 1 2 55 Patrik Flodin
Göran Bergsten
BMW Ilsbo MK
Andersérs Mek Verkstad AB
  0 5.18,1 0.17,2 0.00,0 0.03,0
10 7 3 36 Anton Eriksson
Magnus Proos
Skoda SMK Sundsvall
  0 5.18,8 0.17,9 0.17,9 0.00,7
11 3 4 45 Johan Rudengren
Christer Johansson
Skoda Eskilstuna MK
  0 5.19,5 0.18,6 0.09,6 0.00,7
12 2 2 61 Stefan Alenmalm
Ida Bood
Volvo SMK Trollhättan
  0 5.20,2 0.19,3 0.02,1 0.00,7
13 4 4 43 Robin Adolfsson
Nicklas Ottosson
Mitsubishi Wäxjö MS
  0 5.20,4 0.19,5 0.10,5 0.00,2
14 5 4 42 Thomas Lahti
Tomas Wikström
Mitsubishi NMS-Boden
  0 5.20,9 0.20,0 0.11,0 0.00,5
15 3 2 53 Elias Lundberg
David Arhusiander
Volvo ADAC Ostwestfalen-Lippe
HECO Aluminum Trailer AB
  0 5.22,6 0.21,7 0.04,5 0.01,7
16 4 2 56 Daniel Wall
Lina Jonasson
Volvo MSK Kvarnvingarna
  0 5.22,6 0.21,7 0.04,5 0.00,0
17 5 2 60 Robin Sandberg
Mathias Bengtsson
Toyota Ryds MK
Team Nybe
0 5.25,0 0.24,1 0.06,9 0.02,4
18 8 3 38 Joachim Carlström
Jörgen Norman
Mitsubishi Gullabo RC
  0 5.25,6 0.24,7 0.24,7 0.00,6
19 1 6 26 Pontus Lönnström
Richard Svensson
Volvo Nora MK
  0 5.26,8 0.25,9 0.00,0 0.01,2
20 6 2 65 Jonas Åkesson
Andreas Martinsson
Toyota Karlskrona AK
Team Nybe
  0 5.29,7 0.28,8 0.11,6 0.02,9
21 2 6 23 Simon Karlsson
Tobias Steen
Volvo Gullabo RC
Ns Allservice 072-3198040
  0 5.30,0 0.29,1 0.03,2 0.00,3
22 7 2 66 Mikael Ericsson
Ida Hegge
VW SMK Trollhättan
0 5.31,6 0.30,7 0.13,5 0.01,6
23 6 4 47 Mats Adielsson
Peter Kurten
Mitsubishi Göteborgs MF
0 5.32,4 0.31,5 0.22,5 0.00,8
24 8 2 69 Per Eriksson
Tobias Gunnarsson
Volvo Emådalens MK
Eriksson taxi kristdala
  0 5.32,7 0.31,8 0.14,6 0.00,3
25 1 5 5 Albin Nordh
Mattias Erixon
Renault Ydre MK
  0 5.33,6 0.32,7 0.00,0 0.00,9
26 9 2 58 Johan Green
Kevin Athley
Toyota Hässleholms MK
  0 5.34,1 0.33,2 0.16,0 0.00,5
27 2 5 8 Eddie Lundqvist
Olle Erixon
Ford Sandvikens MK
  0 5.36,2 0.35,3 0.02,6 0.02,1
28 3 5 9 Jari Liiten
Mikael Kjellgren
Peugeot Sandvikens MK
  0 5.36,5 0.35,6 0.02,9 0.00,3
29 1 1 10 Jonas Bodin
Madelene Buskas
Peugeot Grödinge MK
  0 5.36,9 0.36,0 0.00,0 0.00,4
30 10 2 63 Joacim Kristiansson
Roger Clausson
Toyota SMK Hörby
  0 5.39,2 0.38,3 0.21,1 0.02,3
31 11 2 67 Mikael Andersson
Peter Berglund
Volvo Södra Sunnerbo MK
  0 5.39,6 0.38,7 0.21,5 0.00,4
32 4 5 6 Victor Karlsson
Jonas Magnér
Ford Vimmerby MS
  0 5.40,2 0.39,3 0.06,6 0.00,6
33 2 1 11 Emrik Smedberg
Timmy Berntsson
Honda Wäxjö MS
Motorsport AB i Växjö
0 5.41,0 0.40,1 0.04,1 0.00,8
34 3 1 17 Sean Johnston
Alex Kihurani
Opel ADAC Ostwestfalen-Lippe
AUDEX Motorsport GmbH
0 5.41,8 0.40,9 0.04,9 0.00,8
35 12 2 52 Kristian Johansson
Fredrik Livh
VW Kinds MK
Johanssons Bilverkstad I Borås
0 5.41,9 0.41,0 0.23,8 0.00,1
36 5 5 4 Petter Palmqvist
Stefan Gustavsson
Peugeot SMK Gävle
  0 5.42,1 0.41,2 0.08,5 0.00,2
37 13 2 81 Andreas Axelsson
Jonas Bergman
VW Grimslöv MS
JERRYS MOTORSPORT
0 5.43,0 0.42,1 0.24,9 0.00,9
38 14 2 73 Janne Kristiansson
Eva Lange
Volvo Wäxjö MS
  0 5.44,1 0.43,2 0.26,0 0.01,1
39 15 2 62 Daniel Hellstadius
Peter Svensson
Volvo Kullings MS
  0 5.44,2 0.43,3 0.26,1 0.00,1
40 3 6 24 Simon Andersson
Urban Fröjd
Volvo Bengtsfors MC
  0 5.45,2 0.44,3 0.18,4 0.01,0
41 4 6 18 Joakim Hansson
Frida Olofsson
Volvo Grimslöv MS
  0 5.45,3 0.44,4 0.18,5 0.00,1
42 9 3 40 Fredrik Alsdal
Lars Andersson
Skoda SMK Arboga
Nilsson Motor i Arboga
  0 5.45,8 0.44,9 0.44,9 0.00,5
43 6 5 1 Victor Hansen
Ida Lidebjer Granberg
Peugeot SMK Hörby
  0 5.46,7 0.45,8 0.13,1 0.00,9
44 16 2 76 Ignas Taletavicius
Uldis Briedis
Renault A-Masters
  0 5.47,7 0.46,8 0.29,6 0.01,0
45 4 1 15 Samuel Gustavsson
Dennis Norén
Citroën SMK Valdemarsvik
  0 5.54,9 0.54,0 0.18,0 0.07,2
46 17 2 75 Christian Larsson
Cindy Brüggemann
VW Tjust MK
Gamleby Däck & Motorcentrum AB
  0 5.55,1 0.54,2 0.37,0 0.00,2
47 5 6 19 Rasmus Thulin Johansson
Robin Rosengren
Volvo Skillingaryds MK
  0 5.55,6 0.54,7 0.28,8 0.00,5
48 18 2 72 David Pettersson
Victor Johansson
Toyota Asarums MS
Lightspeed Motorsport
  0 5.56,1 0.55,2 0.38,0 0.00,5
49 10 3 50 Ulf Backlund
Ola Persson
Mitsubishi MK Rimo
  0 5.58,8 0.57,9 0.57,9 0.02,7
50 7 5 2 Hampus Larsson
Mikael Holmgren
Honda Kristianstads MK
LarssonRally
  0 5.58,8 0.57,9 0.25,2 0.00,0
51 19 2 74 Lars Mårtensson
Liselott Hansson
Volvo SMK Hörby
  0 6.00,3 0.59,4 0.42,2 0.01,5
52 6 6 20 Oscar Ljung
Steinar Bakkland
Volvo Simrishamns MK
  0 6.01,8 1.00,9 0.35,0 0.01,5
53 5 1 16 Andreas Andersson
Tommy Andersson
Honda SMK Hörby
  0 6.04,6 1.03,7 0.27,7 0.02,8
54 20 2 82 Hans Bååth
Andreas Sigfridsson
BMW Wäxjö MS
  0 6.06,0 1.05,1 0.47,9 0.01,4
55 21 2 80 Stefan Schultes
Linus Noll
BMW MSC Gütersloh
  0 6.14,3 1.13,4 0.56,2 0.08,3
56 6 1 14 Bengt Persson
Tomas Gustavsson
Citroën Simrishamns MK
0 6.21,9 1.21,0 0.45,0 0.07,6
57 22 2 83 Markus Schäfer
Richard Wynands
Ford Igrs2000
  0 6.25,7 1.24,8 1.07,6 0.03,8

Resultatservice