Vinterpokalen - 2018-02-10
© Detta material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt. Eftertryck eller annan kopiering kan endast göras efter medgivande av Resultatservice.
Preliminärt resultat på SS4
Vinterpokalen 2018-02-10
Romsen 14000m. Skapad 2018-02-10 17:51:57

Tp Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Totalt Diff Tot Diff Kl Diff fg
1 1 2 4 Martin Berglund
Joakim Gevert
Skoda SMK Gävle
  0 8.46,9 0.00,0 0.00,0 0.00,0
2 2 2 1 Patrik Åkerman
Jonas Magner
Mitsubishi Ljusdals MS
  0 8.59,1 0.12,2 0.12,2 0.12,2
3 3 2 3 Stig Andervang
Robin Eriksson
Mitsubishi Almunge MK
  0 9.06,8 0.19,9 0.19,9 0.07,7
4 4 2 6 Jimmy Olsson
Conny Sundqvist
Mitsubishi Storfors MK
Team "korvgubben" Motorsport
  0 9.11,7 0.24,8 0.24,8 0.04,9
5 1 5 14 Oskar Sundell
Håkan Jacobsson
Toyota Sandviken MK
  0 9.23,4 0.36,5 0.00,0 0.11,7
6 2 5 15 Andreas Levin
Therese Levin
Nissan Lima MS
  0 9.27,0 0.40,1 0.03,6 0.03,6
7 5 2 8 Steen Skodborg
Olle Björk
Mitsubishi Borlänge MK
  0 9.29,5 0.42,6 0.42,6 0.02,5
8 3 5 20 Magnus Olsson
Robin Jonsson
Opel Järbo MK
Åsblom Engineering
  0 9.30,3 0.43,4 0.06,9 0.00,8
9 6 2 12 Mats Persson
Magnus Lindqvist
Mitsibisi Laxå
  0 9.30,8 0.43,9 0.43,9 0.00,5
10 7 2 9 Göran Lindström
Kjell Andersson
Mitsubishi Huddinge MK
Högdalens Bil & Skadecenter AB
  0 9.39,4 0.52,5 0.52,5 0.08,6
11 4 5 23 Kim Nilsson
Lars-Olof Persson
VW Skutskärs MS
  0 9.43,2 0.56,3 0.19,8 0.03,8
12 8 2 10 Bjorn Jacobson
Tomas Koepke
Subaru Värmdö BK
  0 9.45,3 0.58,4 0.58,4 0.02,1
13 5 5 17 Andreas Israelsson
Angelica Eriksson
VW Vansbro MK
  0 9.45,9 0.59,0 0.22,5 0.00,6
14 6 5 21 Roine Björk
Erik Davidsson
Opel Rasbo MK
  0 9.52,1 1.05,2 0.28,7 0.06,2
15 1 8 37 Emil Karlsson
Jessica Larsson
Volvo Hällefors MK
  0 9.53,0 1.06,1 0.00,0 0.00,9
16 7 5 16 Henrik Enner
Per-Arne Jonsson
VW Likenäs MK
  0 9.53,0 1.06,1 0.29,6 0.00,0
17 2 8 36 Tomas Lången Pettersson
Thomas Korten Nilsson
Ford Gangärde RRC
Tractive AB
  0 9.58,5 1.11,6 0.05,5 0.05,5
18 9 2 7 Ronnie Jakobsson
Ola Toven
Mitsubishi Kolsva MS
  0 10.09,6 1.22,7 1.22,7 0.11,1
19 3 8 45 Benjamin From
Anders Liljedahl
Opel Järbo MK
  0 10.16,3 1.29,4 0.23,3 0.06,7
20 4 8 43 Ingvar Nilsson
Alexander Glavsjö
Volvo Hällefors MK
  0 10.23,5 1.36,6 0.30,5 0.07,2
21 5 8 46 Tommy Eliasson
Ove Persson
Volvo Storfors MK
EC Svenska AB
  0 10.24,5 1.37,6 0.31,5 0.01,0
22 6 8 41 Mats Larsson
Andreas Fransson
Volvo Nora MK
Däckverkstan` I Nora
  0 10.27,0 1.40,1 0.34,0 0.02,5
23 7 8 42 Kent Nordquist
Per-Erik Hellström
Volvo Vansbro MK
  0 10.27,7 1.40,8 0.34,7 0.00,7
24 8 5 26 Niklas Albinsson
Kjell Hellqvist
VW Fredriksbergs MK
  0 10.29,9 1.43,0 1.06,5 0.02,2
25 8 8 40 Mattias Hallberg
Valkyria Edlund
Volvo Haninge MK
Örby Gummi
  0 10.32,6 1.45,7 0.39,6 0.02,7
26 9 5 29 Johnny Björk
Andreas Olsson
Ford Rasbo MK
  0 10.39,4 1.52,5 1.16,0 0.06,8
27 10 5 31 Oliver Granfors
Magnus Hermansson
VW Eskilstuna MK
  0 10.40,1 1.53,2 1.16,7 0.00,7
28 1 21 57 Thord Östlund
Daniel Norling
Volvo Hedesunda MK
  0 10.46,1 1.59,2 0.00,0 0.06,0
29 9 8 48 Jens Sjöström
Christian Ohlsson
Volvo Lima MS
  0 10.47,0 2.00,1 0.54,0 0.00,9
30 11 5 34 Fredrik Sundqvist
Mikael Sundqvist
Ford SMK Örebro
  0 10.54,5 2.07,6 1.31,1 0.07,5
31 12 5 33 Linus Månsson
Carl Eriksson
Ford Östgöta Bilsportförening
  0 10.56,3 2.09,4 1.32,9 0.01,8
32 10 8 47 Andreas Åsblom
Niklas Forslöf
Volvo Järbo MK
Åsblom Engineering
  0 10.58,1 2.11,2 1.05,1 0.01,8
33 1 15 65 Martin Broberg
Andreas Broberg
Volvo Värmdö BK
  0 10.58,8 2.11,9 0.00,0 0.00,7
34 2 15 67 Jonas Jansson
Mathias Jansson
Volvo Rasbo MK
Peter Jansson Åkeri AB
  0 10.59,8 2.12,9 0.01,0 0.01,0
35 2 21 55 Peo Berglund
Kjell Andersson
VW Sandvikens MK
Solkem AB
  0 11.01,7 2.14,8 0.15,6 0.01,9
36 11 8 49 Tim Joons
Anton Berglin
BMW Skutskärs MS
  0 11.07,6 2.20,7 1.14,6 0.05,9
37 3 21 56 Bengt Ståhlberg
Staffan Larsson
Opel Films MK
  0 11.10,2 2.23,3 0.24,1 0.02,6
38 12 8 52 Håkan Bodin
Åke Norrby
Volvo Örsundsbro MK
  0 11.17,3 2.30,4 1.24,3 0.07,1
39 13 8 50 Nicklas Karlsson
Roine Andersson
Volvo MK Rimo
  0 11.28,2 2.41,3 1.35,2 0.10,9
40 13 5 35 Peter Westerberg
Evelina Olofsson
Opel Kadett Sandvikens MK
  0 11.29,8 2.42,9 2.06,4 0.01,6
41 14 8 51 Morgan Hedqvist
Mikael Aho
Opel Hedesunda MK
  0 11.35,1 2.48,2 1.42,1 0.05,3
42 1 13 63 Mathias Pettersson
Jenny Carlsson
Volvo Sandvikens MK
  0 11.49,0 3.02,1 0.00,0 0.13,9
43 1 20 73 Dennis Lundberg
Björn Lundberg
Volvo Gestrike RT
  0 11.49,5 3.02,6 0.00,0 0.00,5
44 3 15 68 Kent Nilsson
Leif Svensson
Volvo Almunge MK
  0 11.51,5 3.04,6 0.52,7 0.02,0
45 1 14 64 Ronnie Lönn
Kjell Hellund
Volvo Mälaröarnas MK
  0 11.55,2 3.08,3 0.00,0 0.03,7
46 4 15 66 Mathias Savela
Mikael Savela
Volvo Stockholms BK
  0 11.58,1 3.11,2 0.59,3 0.02,9
47 2 20 70 Sixten Westman
Leif Westman
VW Almunge MK
  0 12.06,3 3.19,4 0.16,8 0.08,2
48 3 20 74 Hampus Granlund
Hans Liebenholtz
Volvo Bergets MS
  0 12.26,5 3.39,6 0.37,0 0.20,2
49 4 20 72 Oscar Östlund
Anders Östlund
Volvo Hällefors MK
  0 12.45,5 3.58,6 0.56,0 0.19,0
50 15 8 53 David Stafås
Oskar Bengtlars
Volvo Lima MS
  0 12.59,3 4.12,4 3.06,3 0.13,8
51 2 13 75 Ronnie Johansson
Stig Andersson
Opel Hamre MK
  0 13.54,8 5.07,9 2.05,8 0.55,5
52 3 13 61 Michael Nylin
Patrik Herou
VW Sandvikens MK
  0 14.07,1 5.20,2 2.18,1 0.12,3
53 4 21 58 Kent Årne
Viktor Årne
Volvo Films MK
  0 14.35,9 5.49,0 3.49,8 0.28,8
54 14 5 19 Eddie Lundqvist
Olle Erixon
Ford Sandvikens MK
  0 17.14,1 8.27,2 7.50,7 2.38,2
55 15 5 27 Stefan Hägglöf
Mikael Pettersson
VW SMK Gävle
  0 21.00,5 12.13,6 11.37,1 3.46,4
56 16 8 38 Tobias Söderqvist
Joakim Söderqvist
Volvo AMF Årsunda
Tractive AB
  0 21.10,5 12.23,6 11.17,5 0.10,0
57 16 5 25 Martin Jakobsson
Melina Toven
Opel Kolsva MS
0 51.40,8 42.53,9 42.17,4 30.30,3

Resultatservice