Vinterpokalen - 2018-02-10
© Detta material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt. Eftertryck eller annan kopiering kan endast göras efter medgivande av Resultatservice.
Preliminärt resultat på SS3
Vinterpokalen 2018-02-10
Karlsviken 24460m. Skapad 2018-02-10 17:51:52

Tp Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Totalt Diff Tot Diff Kl Diff fg
1 1 2 4 Martin Berglund
Joakim Gevert
Skoda SMK Gävle
  0 14.12,2 0.00,0 0.00,0 0.00,0
2 2 2 1 Patrik Åkerman
Jonas Magner
Mitsubishi Ljusdals MS
  0 14.30,4 0.18,2 0.18,2 0.18,2
3 3 2 3 Stig Andervang
Robin Eriksson
Mitsubishi Almunge MK
  0 14.46,2 0.34,0 0.34,0 0.15,8
4 4 2 6 Jimmy Olsson
Conny Sundqvist
Mitsubishi Storfors MK
Team "korvgubben" Motorsport
  0 14.57,4 0.45,2 0.45,2 0.11,2
5 1 5 14 Oskar Sundell
Håkan Jacobsson
Toyota Sandviken MK
  0 15.04,2 0.52,0 0.00,0 0.06,8
6 5 2 8 Steen Skodborg
Olle Björk
Mitsubishi Borlänge MK
  0 15.09,4 0.57,2 0.57,2 0.05,2
7 2 5 17 Andreas Israelsson
Angelica Eriksson
VW Vansbro MK
  0 15.13,6 1.01,4 0.09,4 0.04,2
8 3 5 15 Andreas Levin
Therese Levin
Nissan Lima MS
  0 15.14,8 1.02,6 0.10,6 0.01,2
9 6 2 7 Ronnie Jakobsson
Ola Toven
Mitsubishi Kolsva MS
  0 15.24,7 1.12,5 1.12,5 0.09,9
10 4 5 23 Kim Nilsson
Lars-Olof Persson
VW Skutskärs MS
  0 15.30,8 1.18,6 0.26,6 0.06,1
11 5 5 20 Magnus Olsson
Robin Jonsson
Opel Järbo MK
Åsblom Engineering
  0 15.33,0 1.20,8 0.28,8 0.02,2
12 7 2 12 Mats Persson
Magnus Lindqvist
Mitsibisi Laxå
  0 15.35,3 1.23,1 1.23,1 0.02,3
13 1 8 37 Emil Karlsson
Jessica Larsson
Volvo Hällefors MK
  0 15.48,4 1.36,2 0.00,0 0.13,1
14 8 2 9 Göran Lindström
Kjell Andersson
Mitsubishi Huddinge MK
Högdalens Bil & Skadecenter AB
  0 15.50,2 1.38,0 1.38,0 0.01,8
15 2 8 38 Tobias Söderqvist
Joakim Söderqvist
Volvo AMF Årsunda
Tractive AB
  0 15.50,6 1.38,4 0.02,2 0.00,4
16 6 5 16 Henrik Enner
Per-Arne Jonsson
VW Likenäs MK
  0 15.51,5 1.39,3 0.47,3 0.00,9
17 3 8 36 Tomas Lången Pettersson
Thomas Korten Nilsson
Ford Gangärde RRC
Tractive AB
  0 15.52,3 1.40,1 0.03,9 0.00,8
18 9 2 10 Bjorn Jacobson
Tomas Koepke
Subaru Värmdö BK
  0 15.54,3 1.42,1 1.42,1 0.02,0
19 7 5 27 Stefan Hägglöf
Mikael Pettersson
VW SMK Gävle
  0 15.55,4 1.43,2 0.51,2 0.01,1
20 8 5 25 Martin Jakobsson
Melina Toven
Opel Kolsva MS
0 16.05,9 1.53,7 1.01,7 0.10,5
21 9 5 21 Roine Björk
Erik Davidsson
Opel Rasbo MK
  0 16.07,0 1.54,8 1.02,8 0.01,1
22 4 8 45 Benjamin From
Anders Liljedahl
Opel Järbo MK
  0 16.14,3 2.02,1 0.25,9 0.07,3
23 10 5 26 Niklas Albinsson
Kjell Hellqvist
VW Fredriksbergs MK
  0 16.18,4 2.06,2 1.14,2 0.04,1
24 5 8 46 Tommy Eliasson
Ove Persson
Volvo Storfors MK
EC Svenska AB
  0 16.25,6 2.13,4 0.37,2 0.07,2
25 11 5 29 Johnny Björk
Andreas Olsson
Ford Rasbo MK
  0 16.37,2 2.25,0 1.33,0 0.11,6
26 6 8 42 Kent Nordquist
Per-Erik Hellström
Volvo Vansbro MK
  0 16.44,5 2.32,3 0.56,1 0.07,3
27 7 8 48 Jens Sjöström
Christian Ohlsson
Volvo Lima MS
  0 16.53,0 2.40,8 1.04,6 0.08,5
28 8 8 43 Ingvar Nilsson
Alexander Glavsjö
Volvo Hällefors MK
  0 16.54,1 2.41,9 1.05,7 0.01,1
29 9 8 40 Mattias Hallberg
Valkyria Edlund
Volvo Haninge MK
Örby Gummi
  0 16.58,0 2.45,8 1.09,6 0.03,9
30 10 8 41 Mats Larsson
Andreas Fransson
Volvo Nora MK
Däckverkstan` I Nora
  0 17.05,4 2.53,2 1.17,0 0.07,4
31 12 5 19 Eddie Lundqvist
Olle Erixon
Ford Sandvikens MK
  0 17.11,8 2.59,6 2.07,6 0.06,4
32 13 5 31 Oliver Granfors
Magnus Hermansson
VW Eskilstuna MK
  0 17.16,8 3.04,6 2.12,6 0.05,0
33 1 21 55 Peo Berglund
Kjell Andersson
VW Sandvikens MK
Solkem AB
  0 17.17,1 3.04,9 0.00,0 0.00,3
34 11 8 49 Tim Joons
Anton Berglin
BMW Skutskärs MS
  0 17.19,3 3.07,1 1.30,9 0.02,2
35 12 8 53 David Stafås
Oskar Bengtlars
Volvo Lima MS
  0 17.24,5 3.12,3 1.36,1 0.05,2
36 13 8 47 Andreas Åsblom
Niklas Forslöf
Volvo Järbo MK
Åsblom Engineering
  0 17.30,5 3.18,3 1.42,1 0.06,0
37 2 21 57 Thord Östlund
Daniel Norling
Volvo Hedesunda MK
  0 17.33,8 3.21,6 0.16,7 0.03,3
38 14 5 33 Linus Månsson
Carl Eriksson
Ford Östgöta Bilsportförening
  0 17.35,8 3.23,6 2.31,6 0.02,0
39 1 15 67 Jonas Jansson
Mathias Jansson
Volvo Rasbo MK
Peter Jansson Åkeri AB
  0 17.38,7 3.26,5 0.00,0 0.02,9
40 2 15 65 Martin Broberg
Andreas Broberg
Volvo Värmdö BK
  0 17.47,7 3.35,5 0.09,0 0.09,0
41 15 5 34 Fredrik Sundqvist
Mikael Sundqvist
Ford SMK Örebro
  0 17.51,8 3.39,6 2.47,6 0.04,1
42 3 21 56 Bengt Ståhlberg
Staffan Larsson
Opel Films MK
  0 17.54,4 3.42,2 0.37,3 0.02,6
43 14 8 50 Nicklas Karlsson
Roine Andersson
Volvo MK Rimo
  0 18.20,9 4.08,7 2.32,5 0.26,5
44 15 8 51 Morgan Hedqvist
Mikael Aho
Opel Hedesunda MK
  0 18.22,1 4.09,9 2.33,7 0.01,2
45 1 20 73 Dennis Lundberg
Björn Lundberg
Volvo Gestrike RT
  0 18.25,8 4.13,6 0.00,0 0.03,7
46 1 12 60 Magnus Hansson
Erika Söderman
VW SMK Dala Falun
0 18.26,4 4.14,2 0.00,0 0.00,6
47 16 8 52 Håkan Bodin
Åke Norrby
Volvo Örsundsbro MK
  0 18.29,3 4.17,1 2.40,9 0.02,9
48 3 15 68 Kent Nilsson
Leif Svensson
Volvo Almunge MK
  0 18.39,4 4.27,2 1.00,7 0.10,1
49 4 15 66 Mathias Savela
Mikael Savela
Volvo Stockholms BK
  0 18.56,3 4.44,1 1.17,6 0.16,9
50 16 5 35 Peter Westerberg
Evelina Olofsson
Opel Kadett Sandvikens MK
  0 18.58,4 4.46,2 3.54,2 0.02,1
51 2 20 74 Hampus Granlund
Hans Liebenholtz
Volvo Bergets MS
  0 19.19,0 5.06,8 0.53,2 0.20,6
52 4 21 58 Kent Årne
Viktor Årne
Volvo Films MK
  0 19.34,0 5.21,8 2.16,9 0.15,0
53 1 14 64 Ronnie Lönn
Kjell Hellund
Volvo Mälaröarnas MK
  0 19.45,7 5.33,5 0.00,0 0.11,7
54 1 13 63 Mathias Pettersson
Jenny Carlsson
Volvo Sandvikens MK
  0 19.46,5 5.34,3 0.00,0 0.00,8
55 3 20 72 Oscar Östlund
Anders Östlund
Volvo Hällefors MK
  0 20.10,0 5.57,8 1.44,2 0.23,5
56 4 20 70 Sixten Westman
Leif Westman
VW Almunge MK
  0 20.33,2 6.21,0 2.07,4 0.23,2
57 10 2 11 Göran Waller
Pontus Eriksson
Ford Hedesunda MK
0 21.48,5 7.36,3 7.36,3 1.15,3
58 2 13 75 Ronnie Johansson
Stig Andersson
Opel Hamre MK
  0 22.44,1 8.31,9 2.57,6 0.55,6
59 3 13 61 Michael Nylin
Patrik Herou
VW Sandvikens MK
  0 22.46,3 8.34,1 2.59,8 0.02,2
60 5 20 69 Oskar Wiklander
Niklas Wiklander
Suzuki Woxnadalens MK
0 23.17,2 9.05,0 4.51,4 0.30,9
61 11 2 5 Eddie Hörbing
Fredrik Palm
Ford Laxå MK
0 28.24,0 14.11,8 14.11,8 5.06,8

Resultatservice