Vinterpokalen - 2018-02-10
© Detta material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt. Eftertryck eller annan kopiering kan endast göras efter medgivande av Resultatservice.
Preliminärt resultat efter SS2
Vinterpokalen 2018-02-10
Måcksjön 21600m. Skapad 2018-02-10 17:51:47

 
2 - 4 WD Klass 1 Supercupen
Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Kl Diff fg
 1 2 4 Martin Berglund
Joakim Gevert
Skoda SMK Gävle
  0 0 18.51,5 0.00,0 0.00,0
 
8.38,2  10.13,3
 2 2 1 Patrik Åkerman
Jonas Magner
Mitsubishi Ljusdals MS
  0 0 19.19,9 0.28,4 0.28,4
 
8.57,3  10.22,6
 3 2 3 Stig Andervang
Robin Eriksson
Mitsubishi Almunge MK
  0 0 19.37,9 0.46,4 0.18,0
 
9.00,5  10.37,4
5 4 2 6 Jimmy Olsson
Conny Sundqvist
Mitsubishi Storfors MK
Team "korvgubben" Motorsport
  0 0 19.54,9 1.03,4 0.17,0
 
9.07,5  10.47,4
6 5 2 5 Eddie Hörbing
Fredrik Palm
Ford Laxå MK
0 0 19.59,4 1.07,9 0.04,5
 
9.09,8  10.49,6
7 6 2 8 Steen Skodborg
Olle Björk
Mitsubishi Borlänge MK
  0 0 20.11,7 1.20,2 0.12,3
 
9.12,8  10.58,9
8 7 2 7 Ronnie Jakobsson
Ola Toven
Mitsubishi Kolsva MS
  0 0 20.22,8 1.31,3 0.11,1
 
9.28,8  10.54,0
9 8 2 9 Göran Lindström
Kjell Andersson
Mitsubishi Huddinge MK
Högdalens Bil & Skadecenter AB
  0 0 20.49,9 1.58,4 0.27,1
 
9.36,3  11.13,6
11 9 2 10 Bjorn Jacobson
Tomas Koepke
Subaru Värmdö BK
  0 0 21.15,5 2.24,0 0.25,6
 
9.51,3  11.24,2
12 10 2 11 Göran Waller
Pontus Eriksson
Ford Hedesunda MK
0 0 21.37,3 2.45,8 0.21,8
 
9.51,5  11.45,8
4 11 2 2 Martin Lundquist
Christian Segerström
Mitsubishi Fagersta MK
0 0 21.39,0 2.47,5 0.01,7
 
9.01,0  12.38,0
10 12 2 12 Mats Persson
Magnus Lindqvist
Mitsibisi Laxå
  0 0 21.48,6 2.57,1 0.09,6
 
9.45,6  12.03,0
 13 2 13 David Dannevall
Fanny Jacobson
Mitsubishi Värmdö BK
0 0 24.20,7 5.29,2 2.32,1
 
11.13,9  13.06,8
 
5 - 2 FWD Klass 2 Supercupen
Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Kl Diff fg
 1 5 14 Oskar Sundell
Håkan Jacobsson
Toyota Sandviken MK
  0 0 20.00,9 0.00,0 0.00,0
 
9.12,7  10.48,2
 2 5 15 Andreas Levin
Therese Levin
Nissan Lima MS
  0 0 20.20,3 0.19,4 0.19,4
 
9.26,3  10.54,0
 3 5 17 Andreas Israelsson
Angelica Eriksson
VW Vansbro MK
  0 0 20.38,2 0.37,3 0.17,9
 
9.29,9  11.08,3
 4 5 18 Mattias Hägg
Emma Hägg
Toyota SMK Hälsinge
Häggs Bildemontering AB
0 0 20.51,6 0.50,7 0.13,4
 
9.34,4  11.17,2
7 5 5 20 Magnus Olsson
Robin Jonsson
Opel Järbo MK
Åsblom Engineering
  0 0 20.59,9 0.59,0 0.08,3
 
9.47,1  11.12,8
5 6 5 16 Henrik Enner
Per-Arne Jonsson
VW Likenäs MK
  0 0 21.09,6 1.08,7 0.09,7
 
9.39,9  11.29,7
6 7 5 23 Kim Nilsson
Lars-Olof Persson
VW Skutskärs MS
  0 0 21.17,6 1.16,7 0.08,0
 
9.44,6  11.33,0
9 8 5 19 Eddie Lundqvist
Olle Erixon
Ford Sandvikens MK
  0 0 21.18,8 1.17,9 0.01,2
 
9.54,1  11.24,7
10 9 5 27 Stefan Hägglöf
Mikael Pettersson
VW SMK Gävle
  0 0 21.28,5 1.27,6 0.09,7
 
9.54,4  11.34,1
11 10 5 28 Claes Åström
Lina Bergstedt
Renault Rasbo MK
0 0 21.36,8 1.35,9 0.08,3
 
10.01,9  11.34,9
12 11 5 30 Rasmus Bergström
Sandra Bergström
Ford Haninge MK
0 0 21.58,7 1.57,8 0.21,9
 
10.07,3  11.51,4
13 12 5 26 Niklas Albinsson
Kjell Hellqvist
VW Fredriksbergs MK
  0 0 22.05,1 2.04,2 0.06,4
 
10.17,2  11.47,9
15 13 5 25 Martin Jakobsson
Melina Toven
Opel Kolsva MS
0 0 22.12,6 2.11,7 0.07,5
 
10.22,7  11.49,9
 14 5 29 Johnny Björk
Andreas Olsson
Ford Rasbo MK
  0 0 22.23,1 2.22,2 0.10,5
 
10.22,3  12.00,8
16 15 5 31 Oliver Granfors
Magnus Hermansson
VW Eskilstuna MK
  0 0 22.35,1 2.34,2 0.12,0
 
10.22,9  12.12,2
17 16 5 33 Linus Månsson
Carl Eriksson
Ford Östgöta Bilsportförening
  0 0 23.54,9 3.54,0 1.19,8
 
10.41,0  13.13,9
18 17 5 34 Fredrik Sundqvist
Mikael Sundqvist
Ford SMK Örebro
  0 0 24.05,9 4.05,0 0.11,0
 
11.16,4  12.49,5
8 18 5 21 Roine Björk
Erik Davidsson
Opel Rasbo MK
  0 0 25.06,9 5.06,0 1.01,0
 
9.52,9  15.14,0
 19 5 35 Peter Westerberg
Evelina Olofsson
Opel Kadett Sandvikens MK
  0 0 25.08,7 5.07,8 0.01,8
 
11.36,9  13.31,8
 
8 - 2 RWD Klass 3 Supercupen
Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Kl Diff fg
 1 8 36 Tomas Lången Pettersson
Thomas Korten Nilsson
Ford Gangärde RRC
Tractive AB
  0 0 20.50,4 0.00,0 0.00,0
 
9.35,6  11.14,8
3 2 8 37 Emil Karlsson
Jessica Larsson
Volvo Hällefors MK
  0 0 20.54,7 0.04,3 0.04,3
 
9.37,2  11.17,5
2 3 8 38 Tobias Söderqvist
Joakim Söderqvist
Volvo AMF Årsunda
Tractive AB
  0 0 20.55,1 0.04,7 0.00,4
 
9.37,2  11.17,9
6 4 8 46 Tommy Eliasson
Ove Persson
Volvo Storfors MK
EC Svenska AB
  0 0 21.50,9 1.00,5 0.55,8
 
10.07,7  11.43,2
 5 8 45 Benjamin From
Anders Liljedahl
Opel Järbo MK
  0 0 21.51,0 1.00,6 0.00,1
 
10.04,1  11.46,9
4 6 8 43 Ingvar Nilsson
Alexander Glavsjö
Volvo Hällefors MK
  0 0 22.00,0 1.09,6 0.09,0
 
10.03,1  11.56,9
 7 8 40 Mattias Hallberg
Valkyria Edlund
Volvo Haninge MK
Örby Gummi
  0 0 22.35,7 1.45,3 0.35,7
 
10.18,3  12.17,4
9 8 8 41 Mats Larsson
Andreas Fransson
Volvo Nora MK
Däckverkstan` I Nora
  0 0 22.40,9 1.50,5 0.05,2
 
10.28,0  12.12,9
8 9 8 48 Jens Sjöström
Christian Ohlsson
Volvo Lima MS
  0 0 22.43,5 1.53,1 0.02,6
 
10.27,6  12.15,9
 10 8 42 Kent Nordquist
Per-Erik Hellström
Volvo Vansbro MK
  0 0 22.59,3 2.08,9 0.15,8
 
10.30,1  12.29,2
 11 8 49 Tim Joons
Anton Berglin
BMW Skutskärs MS
  0 0 23.02,4 2.12,0 0.03,1
 
10.31,8  12.30,6
 12 8 53 David Stafås
Oskar Bengtlars
Volvo Lima MS
  0 0 23.20,9 2.30,5 0.18,5
 
10.41,8  12.39,1
14 13 8 47 Andreas Åsblom
Niklas Forslöf
Volvo Järbo MK
Åsblom Engineering
  0 0 23.44,2 2.53,8 0.23,3
 
10.54,2  12.50,0
15 14 8 50 Nicklas Karlsson
Roine Andersson
Volvo MK Rimo
  0 0 23.58,2 3.07,8 0.14,0
 
10.57,1  13.01,1
16 15 8 51 Morgan Hedqvist
Mikael Aho
Opel Hedesunda MK
  0 0 24.49,9 3.59,5 0.51,7
 
11.15,8  13.34,1
17 16 8 52 Håkan Bodin
Åke Norrby
Volvo Örsundsbro MK
  0 0 25.16,3 4.25,9 0.26,4
 
11.27,7  13.48,6
 
12 - Grupp E B-Förare
Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Kl Diff fg
 1 12 60 Magnus Hansson
Erika Söderman
VW SMK Dala Falun
0 0 24.46,5 0.00,0 0.00,0
 
11.19,5  13.27,0
 
13 - Grupp E C-Förare
Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Kl Diff fg
2 1 13 63 Mathias Pettersson
Jenny Carlsson
Volvo Sandvikens MK
  0 0 26.26,9 0.00,0 0.00,0
 
12.09,4  14.17,5
3 2 13 61 Michael Nylin
Patrik Herou
VW Sandvikens MK
  0 0 30.14,7 3.47,8 3.47,8
 
13.48,4  16.26,3
4 3 13 75 Ronnie Johansson
Stig Andersson
Opel Hamre MK
  0 20 30.59,4 4.32,5 0.44,7
 
13.58,1  16.41,3
 
14 - VOC mekonomen rally Gr F A-Förare
Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Kl Diff fg
 1 14 64 Ronnie Lönn
Kjell Hellund
Volvo Mälaröarnas MK
  0 0 24.58,3 0.00,0 0.00,0
 
11.30,3  13.28,0
 
15 - VOC mekonomen rally Gr F B-Förare
Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Kl Diff fg
 1 15 65 Martin Broberg
Andreas Broberg
Volvo Värmdö BK
  0 0 23.34,7 0.00,0 0.00,0
 
10.54,5  12.40,2
 2 15 67 Jonas Jansson
Mathias Jansson
Volvo Rasbo MK
Peter Jansson Åkeri AB
  0 0 23.51,0 0.16,3 0.16,3
 
10.59,7  12.51,3
4 3 15 66 Mathias Savela
Mikael Savela
Volvo Stockholms BK
  0 0 25.29,6 1.54,9 1.38,6
 
11.46,2  13.43,4
3 4 15 68 Kent Nilsson
Leif Svensson
Volvo Almunge MK
  0 20 25.33,1 1.58,4 0.03,5
 
11.35,5  13.37,6
 
20 - Ungdomsrally
Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Kl Diff fg
 1 20 73 Dennis Lundberg
Björn Lundberg
Volvo Gestrike RT
  0 0 24.23,5 0.00,0 0.00,0
 
11.08,6  13.14,9
 2 20 74 Hampus Granlund
Hans Liebenholtz
Volvo Bergets MS
  0 0 25.33,2 1.09,7 1.09,7
 
11.44,9  13.48,3
 3 20 71 Jonas Larspers
Jan-Henrik Larspers
Volvo Hedesunda MK
0 0 25.48,2 1.24,7 0.15,0
 
11.58,0  13.50,2
 4 20 72 Oscar Östlund
Anders Östlund
Volvo Hällefors MK
  0 0 28.26,0 4.02,5 2.37,8
 
13.09,0  15.17,0
 5 20 70 Sixten Westman
Leif Westman
VW Almunge MK
  0 0 30.03,3 5.39,8 1.37,3
 
13.33,3  16.30,0
 6 20 69 Oskar Wiklander
Niklas Wiklander
Suzuki Woxnadalens MK
0 0 31.30,5 7.07,0 1.27,2
 
14.16,6  17.13,9
 
21 - Appendix K samt Grupp H 66 - 74
Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Kl Diff fg
2 1 21 57 Thord Östlund
Daniel Norling
Volvo Hedesunda MK
  0 0 23.48,4 0.00,0 0.00,0
 
11.02,1  12.46,3
1 2 21 55 Peo Berglund
Kjell Andersson
VW Sandvikens MK
Solkem AB
  0 0 23.51,7 0.03,3 0.03,3
 
10.55,3  12.56,4
 3 21 56 Bengt Ståhlberg
Staffan Larsson
Opel Films MK
  0 0 24.27,8 0.39,4 0.36,1
 
11.16,7  13.11,1
 4 21 58 Kent Årne
Viktor Årne
Volvo Films MK
  0 0 25.09,6 1.21,2 0.41,8
 
11.32,9  13.36,7

Resultatservice