Vinterpokalen - 2018-02-10
© Detta material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt. Eftertryck eller annan kopiering kan endast göras efter medgivande av Resultatservice.
Preliminärt resultat efter SS3
Vinterpokalen 2018-02-10
Karlsviken 24460m. Skapad 2018-02-10 17:51:52

 
2 - 4 WD Klass 1 Supercupen
Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Kl Diff fg
 1 2 4 Martin Berglund
Joakim Gevert
Skoda SMK Gävle
  0 0 33.03,7 0.00,0 0.00,0
 
8.38,2  10.13,3  14.12,2
 2 2 1 Patrik Åkerman
Jonas Magner
Mitsubishi Ljusdals MS
  0 0 33.50,3 0.46,6 0.46,6
 
8.57,3  10.22,6  14.30,4
 3 2 3 Stig Andervang
Robin Eriksson
Mitsubishi Almunge MK
  0 0 34.24,1 1.20,4 0.33,8
 
9.00,5  10.37,4  14.46,2
 4 2 6 Jimmy Olsson
Conny Sundqvist
Mitsubishi Storfors MK
Team "korvgubben" Motorsport
  0 0 34.52,3 1.48,6 0.28,2
 
9.07,5  10.47,4  14.57,4
6 5 2 8 Steen Skodborg
Olle Björk
Mitsubishi Borlänge MK
  0 0 35.21,1 2.17,4 0.28,8
 
9.12,8  10.58,9  15.09,4
7 6 2 7 Ronnie Jakobsson
Ola Toven
Mitsubishi Kolsva MS
  0 0 35.47,5 2.43,8 0.26,4
 
9.28,8  10.54,0  15.24,7
8 7 2 9 Göran Lindström
Kjell Andersson
Mitsubishi Huddinge MK
Högdalens Bil & Skadecenter AB
  0 0 36.40,1 3.36,4 0.52,6
 
9.36,3  11.13,6  15.50,2
9 8 2 10 Bjorn Jacobson
Tomas Koepke
Subaru Värmdö BK
  0 0 37.09,8 4.06,1 0.29,7
 
9.51,3  11.24,2  15.54,3
12 9 2 12 Mats Persson
Magnus Lindqvist
Mitsibisi Laxå
  0 0 37.23,9 4.20,2 0.14,1
 
9.45,6  12.03,0  15.35,3
 10 2 11 Göran Waller
Pontus Eriksson
Ford Hedesunda MK
0 0 43.25,8 10.22,1 6.01,9
 
9.51,5  11.45,8  21.48,5
5 11 2 5 Eddie Hörbing
Fredrik Palm
Ford Laxå MK
0 0 48.23,4 15.19,7 4.57,6
 
9.09,8  10.49,6  28.24,0
 
5 - 2 FWD Klass 2 Supercupen
Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Kl Diff fg
 1 5 14 Oskar Sundell
Håkan Jacobsson
Toyota Sandviken MK
  0 0 35.05,1 0.00,0 0.00,0
 
9.12,7  10.48,2  15.04,2
 2 5 15 Andreas Levin
Therese Levin
Nissan Lima MS
  0 0 35.35,1 0.30,0 0.30,0
 
9.26,3  10.54,0  15.14,8
 3 5 17 Andreas Israelsson
Angelica Eriksson
VW Vansbro MK
  0 0 35.51,8 0.46,7 0.16,7
 
9.29,9  11.08,3  15.13,6
5 4 5 20 Magnus Olsson
Robin Jonsson
Opel Järbo MK
Åsblom Engineering
  0 0 36.32,9 1.27,8 0.41,1
 
9.47,1  11.12,8  15.33,0
7 5 5 23 Kim Nilsson
Lars-Olof Persson
VW Skutskärs MS
  0 0 36.48,4 1.43,3 0.15,5
 
9.44,6  11.33,0  15.30,8
 6 5 16 Henrik Enner
Per-Arne Jonsson
VW Likenäs MK
  0 0 37.01,1 1.56,0 0.12,7
 
9.39,9  11.29,7  15.51,5
9 7 5 27 Stefan Hägglöf
Mikael Pettersson
VW SMK Gävle
  0 0 37.23,9 2.18,8 0.22,8
 
9.54,4  11.34,1  15.55,4
13 8 5 25 Martin Jakobsson
Melina Toven
Opel Kolsva MS
0 0 38.18,5 3.13,4 0.54,6
 
10.22,7  11.49,9  16.05,9
12 9 5 26 Niklas Albinsson
Kjell Hellqvist
VW Fredriksbergs MK
  0 0 38.23,5 3.18,4 0.05,0
 
10.17,2  11.47,9  16.18,4
8 10 5 19 Eddie Lundqvist
Olle Erixon
Ford Sandvikens MK
  0 0 38.30,6 3.25,5 0.07,1
 
9.54,1  11.24,7  17.11,8
14 11 5 29 Johnny Björk
Andreas Olsson
Ford Rasbo MK
  0 0 39.00,3 3.55,2 0.29,7
 
10.22,3  12.00,8  16.37,2
15 12 5 31 Oliver Granfors
Magnus Hermansson
VW Eskilstuna MK
  0 0 39.51,9 4.46,8 0.51,6
 
10.22,9  12.12,2  17.16,8
18 13 5 21 Roine Björk
Erik Davidsson
Opel Rasbo MK
  0 0 41.13,9 6.08,8 1.22,0
 
9.52,9  15.14,0  16.07,0
16 14 5 33 Linus Månsson
Carl Eriksson
Ford Östgöta Bilsportförening
  0 0 41.30,7 6.25,6 0.16,8
 
10.41,0  13.13,9  17.35,8
17 15 5 34 Fredrik Sundqvist
Mikael Sundqvist
Ford SMK Örebro
  0 0 41.57,7 6.52,6 0.27,0
 
11.16,4  12.49,5  17.51,8
19 16 5 35 Peter Westerberg
Evelina Olofsson
Opel Kadett Sandvikens MK
  0 0 44.07,1 9.02,0 2.09,4
 
11.36,9  13.31,8  18.58,4
 
8 - 2 RWD Klass 3 Supercupen
Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Kl Diff fg
 1 8 36 Tomas Lången Pettersson
Thomas Korten Nilsson
Ford Gangärde RRC
Tractive AB
  0 0 36.42,7 0.00,0 0.00,0
 
9.35,6  11.14,8  15.52,3
 2 8 37 Emil Karlsson
Jessica Larsson
Volvo Hällefors MK
  0 0 36.43,1 0.00,4 0.00,4
 
9.37,2  11.17,5  15.48,4
 3 8 38 Tobias Söderqvist
Joakim Söderqvist
Volvo AMF Årsunda
Tractive AB
  0 0 36.45,7 0.03,0 0.02,6
 
9.37,2  11.17,9  15.50,6
5 4 8 45 Benjamin From
Anders Liljedahl
Opel Järbo MK
  0 0 38.05,3 1.22,6 1.19,6
 
10.04,1  11.46,9  16.14,3
4 5 8 46 Tommy Eliasson
Ove Persson
Volvo Storfors MK
EC Svenska AB
  0 0 38.16,5 1.33,8 0.11,2
 
10.07,7  11.43,2  16.25,6
 6 8 43 Ingvar Nilsson
Alexander Glavsjö
Volvo Hällefors MK
  0 0 38.54,1 2.11,4 0.37,6
 
10.03,1  11.56,9  16.54,1
 7 8 40 Mattias Hallberg
Valkyria Edlund
Volvo Haninge MK
Örby Gummi
  0 0 39.33,7 2.51,0 0.39,6
 
10.18,3  12.17,4  16.58,0
9 8 8 48 Jens Sjöström
Christian Ohlsson
Volvo Lima MS
  0 0 39.36,5 2.53,8 0.02,8
 
10.27,6  12.15,9  16.53,0
10 9 8 42 Kent Nordquist
Per-Erik Hellström
Volvo Vansbro MK
  0 0 39.43,8 3.01,1 0.07,3
 
10.30,1  12.29,2  16.44,5
8 10 8 41 Mats Larsson
Andreas Fransson
Volvo Nora MK
Däckverkstan` I Nora
  0 0 39.46,3 3.03,6 0.02,5
 
10.28,0  12.12,9  17.05,4
 11 8 49 Tim Joons
Anton Berglin
BMW Skutskärs MS
  0 0 40.21,7 3.39,0 0.35,4
 
10.31,8  12.30,6  17.19,3
 12 8 53 David Stafås
Oskar Bengtlars
Volvo Lima MS
  0 0 40.45,4 4.02,7 0.23,7
 
10.41,8  12.39,1  17.24,5
 13 8 47 Andreas Åsblom
Niklas Forslöf
Volvo Järbo MK
Åsblom Engineering
  0 0 41.14,7 4.32,0 0.29,3
 
10.54,2  12.50,0  17.30,5
 14 8 50 Nicklas Karlsson
Roine Andersson
Volvo MK Rimo
  0 0 42.19,1 5.36,4 1.04,4
 
10.57,1  13.01,1  18.20,9
 15 8 51 Morgan Hedqvist
Mikael Aho
Opel Hedesunda MK
  0 0 43.12,0 6.29,3 0.52,9
 
11.15,8  13.34,1  18.22,1
 16 8 52 Håkan Bodin
Åke Norrby
Volvo Örsundsbro MK
  0 0 43.45,6 7.02,9 0.33,6
 
11.27,7  13.48,6  18.29,3
 
12 - Grupp E B-Förare
Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Kl Diff fg
 1 12 60 Magnus Hansson
Erika Söderman
VW SMK Dala Falun
0 0 43.12,9 0.00,0 0.00,0
 
11.19,5  13.27,0  18.26,4
 
13 - Grupp E C-Förare
Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Kl Diff fg
 1 13 63 Mathias Pettersson
Jenny Carlsson
Volvo Sandvikens MK
  0 0 46.13,4 0.00,0 0.00,0
 
12.09,4  14.17,5  19.46,5
 2 13 61 Michael Nylin
Patrik Herou
VW Sandvikens MK
  0 0 53.01,0 6.47,6 6.47,6
 
13.48,4  16.26,3  22.46,3
 3 13 75 Ronnie Johansson
Stig Andersson
Opel Hamre MK
  0 20 53.43,5 7.30,1 0.42,5
 
13.58,1  16.41,3  22.44,1
 
14 - VOC mekonomen rally Gr F A-Förare
Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Kl Diff fg
 1 14 64 Ronnie Lönn
Kjell Hellund
Volvo Mälaröarnas MK
  0 0 44.44,0 0.00,0 0.00,0
 
11.30,3  13.28,0  19.45,7
 
15 - VOC mekonomen rally Gr F B-Förare
Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Kl Diff fg
 1 15 65 Martin Broberg
Andreas Broberg
Volvo Värmdö BK
  0 0 41.22,4 0.00,0 0.00,0
 
10.54,5  12.40,2  17.47,7
 2 15 67 Jonas Jansson
Mathias Jansson
Volvo Rasbo MK
Peter Jansson Åkeri AB
  0 0 41.29,7 0.07,3 0.07,3
 
10.59,7  12.51,3  17.38,7
4 3 15 68 Kent Nilsson
Leif Svensson
Volvo Almunge MK
  0 20 44.12,5 2.50,1 2.42,8
 
11.35,5  13.37,6  18.39,4
3 4 15 66 Mathias Savela
Mikael Savela
Volvo Stockholms BK
  0 0 44.25,9 3.03,5 0.13,4
 
11.46,2  13.43,4  18.56,3
 
20 - Ungdomsrally
Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Kl Diff fg
 1 20 73 Dennis Lundberg
Björn Lundberg
Volvo Gestrike RT
  0 0 42.49,3 0.00,0 0.00,0
 
11.08,6  13.14,9  18.25,8
 2 20 74 Hampus Granlund
Hans Liebenholtz
Volvo Bergets MS
  0 0 44.52,2 2.02,9 2.02,9
 
11.44,9  13.48,3  19.19,0
4 3 20 72 Oscar Östlund
Anders Östlund
Volvo Hällefors MK
  0 0 48.36,0 5.46,7 3.43,8
 
13.09,0  15.17,0  20.10,0
5 4 20 70 Sixten Westman
Leif Westman
VW Almunge MK
  0 0 50.36,5 7.47,2 2.00,5
 
13.33,3  16.30,0  20.33,2
6 5 20 69 Oskar Wiklander
Niklas Wiklander
Suzuki Woxnadalens MK
0 0 54.47,7 11.58,4 4.11,2
 
14.16,6  17.13,9  23.17,2
 
21 - Appendix K samt Grupp H 66 - 74
Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Kl Diff fg
2 1 21 55 Peo Berglund
Kjell Andersson
VW Sandvikens MK
Solkem AB
  0 0 41.08,8 0.00,0 0.00,0
 
10.55,3  12.56,4  17.17,1
1 2 21 57 Thord Östlund
Daniel Norling
Volvo Hedesunda MK
  0 0 41.22,2 0.13,4 0.13,4
 
11.02,1  12.46,3  17.33,8
 3 21 56 Bengt Ståhlberg
Staffan Larsson
Opel Films MK
  0 0 42.22,2 1.13,4 1.00,0
 
11.16,7  13.11,1  17.54,4
 4 21 58 Kent Årne
Viktor Årne
Volvo Films MK
  0 0 44.43,6 3.34,8 2.21,4
 
11.32,9  13.36,7  19.34,0

Resultatservice