Vinterpokalen - 2018-02-10
© Detta material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt. Eftertryck eller annan kopiering kan endast göras efter medgivande av Resultatservice.
Preliminärt resultat efter SS1
Vinterpokalen 2018-02-10
Björnmossen 16840m. Skapad 2018-02-10 17:51:42

Tp Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Tot Diff Kl Diff fg
1 1 2 4 Martin Berglund
Joakim Gevert
Skoda SMK Gävle
  0 0 8.38,2 0.00,0 0.00,0 0.00,0
 
8.38,2
2 2 2 1 Patrik Åkerman
Jonas Magner
Mitsubishi Ljusdals MS
  0 0 8.57,3 0.19,1 0.19,1 0.19,1
 
8.57,3
3 3 2 3 Stig Andervang
Robin Eriksson
Mitsubishi Almunge MK
  0 0 9.00,5 0.22,3 0.22,3 0.03,2
 
9.00,5
4 4 2 2 Martin Lundquist
Christian Segerström
Mitsubishi Fagersta MK
0 0 9.01,0 0.22,8 0.22,8 0.00,5
 
9.01,0
5 5 2 6 Jimmy Olsson
Conny Sundqvist
Mitsubishi Storfors MK
Team "korvgubben" Motorsport
  0 0 9.07,5 0.29,3 0.29,3 0.06,5
 
9.07,5
6 6 2 5 Eddie Hörbing
Fredrik Palm
Ford Laxå MK
0 0 9.09,8 0.31,6 0.31,6 0.02,3
 
9.09,8
7 1 5 14 Oskar Sundell
Håkan Jacobsson
Toyota Sandviken MK
  0 0 9.12,7 0.34,5 0.00,0 0.02,9
 
9.12,7
8 7 2 8 Steen Skodborg
Olle Björk
Mitsubishi Borlänge MK
  0 0 9.12,8 0.34,6 0.34,6 0.00,1
 
9.12,8
9 2 5 15 Andreas Levin
Therese Levin
Nissan Lima MS
  0 0 9.26,3 0.48,1 0.13,6 0.13,5
 
9.26,3
10 8 2 7 Ronnie Jakobsson
Ola Toven
Mitsubishi Kolsva MS
  0 0 9.28,8 0.50,6 0.50,6 0.02,5
 
9.28,8
11 3 5 17 Andreas Israelsson
Angelica Eriksson
VW Vansbro MK
  0 0 9.29,9 0.51,7 0.17,2 0.01,1
 
9.29,9
12 4 5 18 Mattias Hägg
Emma Hägg
Toyota SMK Hälsinge
Häggs Bildemontering AB
0 0 9.34,4 0.56,2 0.21,7 0.04,5
 
9.34,4
13 1 8 36 Tomas Lången Pettersson
Thomas Korten Nilsson
Ford Gangärde RRC
Tractive AB
  0 0 9.35,6 0.57,4 0.00,0 0.01,2
 
9.35,6
14 9 2 9 Göran Lindström
Kjell Andersson
Mitsubishi Huddinge MK
Högdalens Bil & Skadecenter AB
  0 0 9.36,3 0.58,1 0.58,1 0.00,7
 
9.36,3
15 2 8 38 Tobias Söderqvist
Joakim Söderqvist
Volvo AMF Årsunda
Tractive AB
  0 0 9.37,2 0.59,0 0.01,6 0.00,9
 
9.37,2
16 3 8 37 Emil Karlsson
Jessica Larsson
Volvo Hällefors MK
  0 0 9.37,2 0.59,0 0.01,6 0.00,0
 
9.37,2
17 5 5 16 Henrik Enner
Per-Arne Jonsson
VW Likenäs MK
  0 0 9.39,9 1.01,7 0.27,2 0.02,7
 
9.39,9
18 6 5 23 Kim Nilsson
Lars-Olof Persson
VW Skutskärs MS
  0 0 9.44,6 1.06,4 0.31,9 0.04,7
 
9.44,6
19 10 2 12 Mats Persson
Magnus Lindqvist
Mitsibisi Laxå
  0 0 9.45,6 1.07,4 1.07,4 0.01,0
 
9.45,6
20 7 5 20 Magnus Olsson
Robin Jonsson
Opel Järbo MK
Åsblom Engineering
  0 0 9.47,1 1.08,9 0.34,4 0.01,5
 
9.47,1
21 11 2 10 Bjorn Jacobson
Tomas Koepke
Subaru Värmdö BK
  0 0 9.51,3 1.13,1 1.13,1 0.04,2
 
9.51,3
22 12 2 11 Göran Waller
Pontus Eriksson
Ford Hedesunda MK
0 0 9.51,5 1.13,3 1.13,3 0.00,2
 
9.51,5
23 8 5 21 Roine Björk
Erik Davidsson
Opel Rasbo MK
  0 0 9.52,9 1.14,7 0.40,2 0.01,4
 
9.52,9
24 9 5 19 Eddie Lundqvist
Olle Erixon
Ford Sandvikens MK
  0 0 9.54,1 1.15,9 0.41,4 0.01,2
 
9.54,1
25 10 5 27 Stefan Hägglöf
Mikael Pettersson
VW SMK Gävle
  0 0 9.54,4 1.16,2 0.41,7 0.00,3
 
9.54,4
26 11 5 28 Claes Åström
Lina Bergstedt
Renault Rasbo MK
0 0 10.01,9 1.23,7 0.49,2 0.07,5
 
10.01,9
27 4 8 43 Ingvar Nilsson
Alexander Glavsjö
Volvo Hällefors MK
  0 0 10.03,1 1.24,9 0.27,5 0.01,2
 
10.03,1
28 5 8 45 Benjamin From
Anders Liljedahl
Opel Järbo MK
  0 0 10.04,1 1.25,9 0.28,5 0.01,0
 
10.04,1
29 12 5 30 Rasmus Bergström
Sandra Bergström
Ford Haninge MK
0 0 10.07,3 1.29,1 0.54,6 0.03,2
 
10.07,3
30 6 8 46 Tommy Eliasson
Ove Persson
Volvo Storfors MK
EC Svenska AB
  0 0 10.07,7 1.29,5 0.32,1 0.00,4
 
10.07,7
31 13 5 26 Niklas Albinsson
Kjell Hellqvist
VW Fredriksbergs MK
  0 0 10.17,2 1.39,0 1.04,5 0.09,5
 
10.17,2
32 7 8 40 Mattias Hallberg
Valkyria Edlund
Volvo Haninge MK
Örby Gummi
  0 0 10.18,3 1.40,1 0.42,7 0.01,1
 
10.18,3
33 14 5 29 Johnny Björk
Andreas Olsson
Ford Rasbo MK
  0 0 10.22,3 1.44,1 1.09,6 0.04,0
 
10.22,3
34 15 5 25 Martin Jakobsson
Melina Toven
Opel Kolsva MS
0 0 10.22,7 1.44,5 1.10,0 0.00,4
 
10.22,7
35 16 5 31 Oliver Granfors
Magnus Hermansson
VW Eskilstuna MK
  0 0 10.22,9 1.44,7 1.10,2 0.00,2
 
10.22,9
36 8 8 48 Jens Sjöström
Christian Ohlsson
Volvo Lima MS
  0 0 10.27,6 1.49,4 0.52,0 0.04,7
 
10.27,6
37 9 8 41 Mats Larsson
Andreas Fransson
Volvo Nora MK
Däckverkstan` I Nora
  0 0 10.28,0 1.49,8 0.52,4 0.00,4
 
10.28,0
38 10 8 42 Kent Nordquist
Per-Erik Hellström
Volvo Vansbro MK
  0 0 10.30,1 1.51,9 0.54,5 0.02,1
 
10.30,1
39 11 8 49 Tim Joons
Anton Berglin
BMW Skutskärs MS
  0 0 10.31,8 1.53,6 0.56,2 0.01,7
 
10.31,8
40 17 5 33 Linus Månsson
Carl Eriksson
Ford Östgöta Bilsportförening
  0 0 10.41,0 2.02,8 1.28,3 0.09,2
 
10.41,0
41 12 8 53 David Stafås
Oskar Bengtlars
Volvo Lima MS
  0 0 10.41,8 2.03,6 1.06,2 0.00,8
 
10.41,8
42 13 8 44 Mats Eriksson
Stefan Wallman
Ford Haninge MK
0 0 10.44,6 2.06,4 1.09,0 0.02,8
 
10.44,6
43 14 8 47 Andreas Åsblom
Niklas Forslöf
Volvo Järbo MK
Åsblom Engineering
  0 0 10.54,2 2.16,0 1.18,6 0.09,6
 
10.54,2
44 1 15 65 Martin Broberg
Andreas Broberg
Volvo Värmdö BK
  0 0 10.54,5 2.16,3 0.00,0 0.00,3
 
10.54,5
45 1 21 55 Peo Berglund
Kjell Andersson
VW Sandvikens MK
Solkem AB
  0 0 10.55,3 2.17,1 0.00,0 0.00,8
 
10.55,3
46 15 8 50 Nicklas Karlsson
Roine Andersson
Volvo MK Rimo
  0 0 10.57,1 2.18,9 1.21,5 0.01,8
 
10.57,1
47 2 15 67 Jonas Jansson
Mathias Jansson
Volvo Rasbo MK
Peter Jansson Åkeri AB
  0 0 10.59,7 2.21,5 0.05,2 0.02,6
 
10.59,7
48 2 21 57 Thord Östlund
Daniel Norling
Volvo Hedesunda MK
  0 0 11.02,1 2.23,9 0.06,8 0.02,4
 
11.02,1
49 1 20 73 Dennis Lundberg
Björn Lundberg
Volvo Gestrike RT
  0 0 11.08,6 2.30,4 0.00,0 0.06,5
 
11.08,6
50 13 2 13 David Dannevall
Fanny Jacobson
Mitsubishi Värmdö BK
0 0 11.13,9 2.35,7 2.35,7 0.05,3
 
11.13,9
51 16 8 51 Morgan Hedqvist
Mikael Aho
Opel Hedesunda MK
  0 0 11.15,8 2.37,6 1.40,2 0.01,9
 
11.15,8
52 18 5 34 Fredrik Sundqvist
Mikael Sundqvist
Ford SMK Örebro
  0 0 11.16,4 2.38,2 2.03,7 0.00,6
 
11.16,4
53 3 21 56 Bengt Ståhlberg
Staffan Larsson
Opel Films MK
  0 0 11.16,7 2.38,5 0.21,4 0.00,3
 
11.16,7
54 1 12 60 Magnus Hansson
Erika Söderman
VW SMK Dala Falun
0 0 11.19,5 2.41,3 0.00,0 0.02,8
 
11.19,5
55 17 8 52 Håkan Bodin
Åke Norrby
Volvo Örsundsbro MK
  0 0 11.27,7 2.49,5 1.52,1 0.08,2
 
11.27,7
56 1 14 64 Ronnie Lönn
Kjell Hellund
Volvo Mälaröarnas MK
  0 0 11.30,3 2.52,1 0.00,0 0.02,6
 
11.30,3
57 4 21 58 Kent Årne
Viktor Årne
Volvo Films MK
  0 0 11.32,9 2.54,7 0.37,6 0.02,6
 
11.32,9
58 3 15 68 Kent Nilsson
Leif Svensson
Volvo Almunge MK
  0 0 11.35,5 2.57,3 0.41,0 0.02,6
 
11.35,5
59 19 5 35 Peter Westerberg
Evelina Olofsson
Opel Kadett Sandvikens MK
  0 0 11.36,9 2.58,7 2.24,2 0.01,4
 
11.36,9
60 1 13 62 Andreas Stålehammar
Ida Törnhult
VW Gestrike RT
0 0 11.38,8 3.00,6 0.00,0 0.01,9
 
11.38,8
61 2 20 74 Hampus Granlund
Hans Liebenholtz
Volvo Bergets MS
  0 0 11.44,9 3.06,7 0.36,3 0.06,1
 
11.44,9
62 4 15 66 Mathias Savela
Mikael Savela
Volvo Stockholms BK
  0 0 11.46,2 3.08,0 0.51,7 0.01,3
 
11.46,2
63 3 20 71 Jonas Larspers
Jan-Henrik Larspers
Volvo Hedesunda MK
0 0 11.58,0 3.19,8 0.49,4 0.11,8
 
11.58,0
64 2 13 63 Mathias Pettersson
Jenny Carlsson
Volvo Sandvikens MK
  0 0 12.09,4 3.31,2 0.30,6 0.11,4
 
12.09,4
65 4 20 72 Oscar Östlund
Anders Östlund
Volvo Hällefors MK
  0 0 13.09,0 4.30,8 2.00,4 0.59,6
 
13.09,0
66 5 20 70 Sixten Westman
Leif Westman
VW Almunge MK
  0 0 13.33,3 4.55,1 2.24,7 0.24,3
 
13.33,3
67 3 13 61 Michael Nylin
Patrik Herou
VW Sandvikens MK
  0 0 13.48,4 5.10,2 2.09,6 0.15,1
 
13.48,4
68 4 13 75 Ronnie Johansson
Stig Andersson
Opel Hamre MK
  0 0 13.58,1 5.19,9 2.19,3 0.09,7
 
13.58,1
69 6 20 69 Oskar Wiklander
Niklas Wiklander
Suzuki Woxnadalens MK
0 0 14.16,6 5.38,4 3.08,0 0.18,5
 
14.16,6

Resultatservice