© Detta material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt. Eftertryck eller annan kopiering kan endast göras efter medgivande av Resultatservice.
Preliminärt resultat efter SS16
South Swedish Rally 2013-05-09--11
Vrångebo 2 15000m. Skapad 2013-05-11 17:45:21

 
2 - Otrimmat 2 WD Grupp N från 1601 upp till 2000 cc samt R2B
Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Tot Diff Kl Diff fg
 1 2 21 Fredrik Åhlin
Morten Erik Abrahamsen
Ford Värmlands KC
  0 0 1.32.42,0 0.00,0 0.00,0 0.00,0
 
4.16,9  6.24,0  3.43,4  4.17,6  6.15,9  3.39,9  2.23,5  0.00,0  10.48,4  7.02,8
3.50,9 9.21,3 10.40,9 6.52,4 3.45,1 9.19,0
 2 2 90 Anders Kjær
Veronica Engan
Renault NMK Larvik
  0 0 1.33.11,7 0.29,7 0.29,7 0.29,7
 
4.25,3  6.25,4  3.46,3  4.18,5  6.17,0  3.39,1  2.26,2  0.00,0  10.52,5  6.56,0
3.47,9 9.21,5 10.42,4 6.43,7 3.45,1 9.44,8
 3 2 20 Pontus Tidemand
Ola Fløene
Ford SMK Eda
TEAM Tätab Hyrliftar
  0 0 1.33.43,5 1.01,5 1.01,5 0.31,8
 
4.20,3  6.24,0  3.42,3  4.14,9  6.16,0  3.37,1  2.25,4  0.00,0  10.50,7  7.23,6
3.59,7 9.58,0 10.39,6 6.53,0 3.47,7 9.11,2
 4 2 33 Mattias Adielsson
Christoffer Bäck
Peugoet Götebors MF
  0 0 1.34.26,5 1.44,5 1.44,5 0.43,0
 
4.29,1  6.37,2  3.55,2  4.26,2  6.23,1  3.44,6  2.18,6  0.00,0  11.10,4  7.09,7
3.51,6 9.21,4 10.52,8 6.53,6 3.47,1 9.25,9
 5 2 72 Anton Alkberg
Jim Hjerpe
Ford Sandvikens MK
Järbo Alltech
  0 0 1.35.35,9 2.53,9 2.53,9 1.09,4
 
4.26,5  6.31,1  3.47,9  4.27,6  6.27,2  3.47,9  2.23,6  0.00,0  11.06,0  7.47,0
3.54,8 9.30,1 11.00,8 6.55,9 3.46,8 9.42,7
 6 2 37 Kalle Pinomäki
Matti Kaskinen
Renault Turun UA
Set Promotion
  0 0 1.36.01,8 3.19,8 3.19,8 0.25,9
 
4.22,9  6.28,8  3.49,4  4.24,5  6.24,2  5.07,9  2.23,9  0.00,0  11.03,7  7.02,7
3.57,9 9.36,2 10.57,2 6.55,0 3.50,8 9.36,7
8 7 2 34 Martin Jansson
Lars Blondell
Skoda Rasbo MK
  0 10 1.36.25,7 3.43,7 3.43,7 0.23,9
 
4.33,0  6.36,9  3.54,1  4.32,5  6.32,7  3.53,8  2.26,2  0.00,0  11.04,5  7.11,3
3.55,4 9.36,3 11.10,5 7.07,5 3.57,0 9.44,0
7 8 2 75 Erik Telehagen
Nina Jonasson
Honda Wäxjö MS
  0 0 1.36.27,5 3.45,5 3.45,5 0.01,8
 
4.37,4  6.36,4  3.53,9  4.34,2  6.33,5  4.00,0  2.29,7  0.00,0  11.03,5  7.06,4
3.52,6 9.53,6 11.01,5 7.05,9 3.52,8 9.46,1
 9 2 73 Philip Haag
Niklas Johansson
Citroën Kullings MS
www.ranaverken.se
  0 0 1.40.11,4 7.29,4 7.29,4 3.43,9
 
4.36,8  6.29,8  3.49,4  4.32,5  6.21,9  4.35,1  5.18,6  0.00,0  11.03,8  7.05,5
3.46,8 9.33,0 11.00,4 8.11,6 3.58,0 9.48,2
 10 2 35 Sindre Furuseth
Tina Jeanette Olsen
Ford NMK Gardermoen
  0 0 1.52.09,9 19.27,9 19.27,9 11.58,5
 
4.31,3  9.26,8  6.42,3  7.14,9  9.15,9  6.37,1  5.18,6  0.00,0  11.14,4  7.08,3
3.54,7 9.34,3 10.54,3 6.56,9 3.50,9 9.29,2
 11 2 77 Andrew Rönnle
Joakim Hederstedt
Ford Gotlands MF BK
lundinsbil.se
  0 0 2.03.48,3 31.06,3 31.06,3 11.38,4
 
4.45,9  6.50,8  4.09,0  4.50,6  6.53,8  4.15,6  2.35,2  0.00,0  20.10,2  7.27,3
4.01,2 10.01,9 17.21,8 15.50,2 4.06,1 10.28,7
 
3 - Otrimmat 4 WD Grupp N 4 WD över 2000 cc
Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Tot Diff Kl Diff fg
 1 3 10 Patrik Johansson
Jesper Johansson
Mitsubishi Wäxjö MS
  0 0 1.29.17,6 0.00,0 0.00,0 0.00,0
 
4.11,6  6.08,8  3.36,0  4.13,8  6.03,7  3.32,6  2.19,2  0.00,0  10.35,7  6.45,7
3.39,4 9.01,9 10.13,0 6.31,5 3.35,0 8.49,7
 2 3 13 Martin Berglund
Joakim Gevert
Mitsubishi SMK Gävle
Yokohama Motorsport Sweden
  0 0 1.29.41,9 0.24,3 0.24,3 0.24,3
 
4.13,9  6.15,3  3.38,3  4.14,9  6.05,2  3.34,1  2.18,0  0.00,0  10.34,9  6.41,8
3.34,2 8.57,8 10.23,4 6.37,7 3.33,2 8.59,2
4 3 3 15 Anders Jonasson
Henrik Hulterskog
Mitsubishi Wäxjö MS
jonassonmotorsport.com
  0 0 1.30.51,2 1.33,6 1.33,6 1.09,3
 
4.18,1  6.19,9  3.41,5  4.16,4  6.11,9  3.35,6  2.19,7  0.00,0  10.45,2  6.51,6
3.40,7 9.06,2 10.28,6 6.40,6 3.34,0 9.01,2
5 4 3 12 Thomas Thunström
Jörgen Lindahl
Subaru Ludvika MS
  0 0 1.31.27,8 2.10,2 2.10,2 0.36,6
 
4.17,3  6.16,2  3.42,2  4.15,6  6.08,7  3.38,7  2.19,0  0.00,0  10.43,9  6.53,2
3.42,0 9.07,3 10.36,8 6.43,7 3.46,1 9.17,1
3 5 3 17 Mikael Lindqvist
Per Andersson
Mitsubishi Östgöta BF
  0 50 1.33.01,6 3.44,0 3.44,0 1.33,8
 
4.16,8  6.17,3  3.38,4  4.14,8  6.07,7  3.34,0  2.20,3  0.00,0  10.46,9  6.50,8
3.40,1 9.06,8 10.23,4 6.37,5 3.45,7 10.31,1
 6 3 68 Lars Stugemo
Emil Axelsson
Mitsubishi KAK
  0 0 1.35.57,2 6.39,6 6.39,6 2.55,6
 
4.33,7  6.41,3  3.55,2  4.37,5  6.34,1  3.55,9  2.30,3  0.00,0  11.10,5  7.04,4
3.57,0 9.31,8 11.03,4 6.59,3 3.50,2 9.32,6
 7 3 67 Jennie-Lee Hermansson
Ida Hegge
Mitsubishi KAK
  0 0 1.36.06,6 6.49,0 6.49,0 0.09,4
 
4.31,8  6.37,6  3.54,9  4.38,9  6.34,1  4.03,8  2.31,1  0.00,0  11.08,8  7.13,8
3.49,6 9.32,6 11.06,6 7.00,0 3.45,4 9.37,6
 8 3 69 Osborn Eklundh
Thomas Larsson
Subaru Simrishamns MK
www.swita.se
  0 0 1.38.23,7 9.06,1 9.06,1 2.17,1
 
4.38,2  6.35,6  3.57,4  4.45,5  6.41,4  4.14,0  2.28,3  0.00,0  11.29,3  7.20,8
3.50,1 9.46,0 11.24,6 7.10,1 3.54,6 10.07,8
 
4 - Trimmat 2 WD Grupp A, upp till 1600 cc
Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Tot Diff Kl Diff fg
 1 4 26 Johan Holmberg
Henrik Appelskog
Suzuki Gotlands MF
Nordhs Lastmaskiner AB
  0 0 1.32.05,7 0.00,0 0.00,0 0.00,0
 
4.17,7  6.20,8  3.42,6  4.16,7  6.12,9  3.37,6  2.19,5  0.00,0  10.56,7  7.04,8
3.47,5 9.18,2 10.31,7 6.47,3 3.41,4 9.10,3
 2 4 55 Daniel Johansson
Christer Carlsson
Suzuki Nollåtta MK
JRM Racing AB
  0 0 1.38.04,1 5.58,4 5.58,4 5.58,4
 
4.38,6  6.43,3  3.52,9  4.37,9  6.39,1  4.01,6  2.30,2  0.00,0  11.21,0  7.13,4
3.55,9 9.49,7 11.21,7 7.07,9 3.55,3 10.15,6
 
5 - Trimmat 2 WD Gr A, över 1600 cc, Gr R2C, R3C, R3T och R3D samt Gr. H och Nat spec enl RY-T 8, 2 WD
Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Tot Diff Kl Diff fg
 1 5 25 Leif Peterson
Toni Sundqvist
Toyota Göteborgs MF
Tractive ab
  0 0 1.32.12,4 0.00,0 0.00,0 0.00,0
 
4.17,5  6.20,0  3.42,8  4.16,6  6.13,0  3.35,9  2.19,4  0.00,0  10.55,2  7.01,1
3.46,2 9.16,5 10.42,6 6.42,2 3.39,9 9.23,5
 2 5 24 Johan Carlsson
Johan Lövgren
Toyota Degerfors RC
  0 0 1.33.01,5 0.49,1 0.49,1 0.49,1
 
4.21,2  6.27,1  3.45,6  4.21,8  6.13,4  3.39,8  2.17,8  0.00,0  10.52,0  7.05,9
3.51,0 9.20,5 10.39,8 6.54,6 3.49,2 9.21,8
 3 5 44 Rickie Borgström
Mattias Bengtsson
Volvo Osby MK
NYBE AB
  0 0 1.33.18,2 1.05,8 1.05,8 0.16,7
 
4.20,1  6.23,4  3.44,3  4.22,8  6.26,9  3.56,8  2.23,9  0.00,0  10.43,9  7.02,6
3.50,1 9.19,1 10.43,4 6.50,4 3.50,6 9.19,9
 4 5 40 Mattis Olsson
Anders Karlsson
Toyota Gullabo RC
  0 0 1.34.54,8 2.42,4 2.42,4 1.36,6
 
4.26,2  6.30,9  3.47,4  4.22,3  6.25,4  4.09,2  2.24,7  0.00,0  10.59,2  7.11,0
3.51,7 9.31,8 10.58,8 6.55,0 3.51,7 9.29,5
 5 5 47 Morgan Eriksson
Anders Mattisson
Volvo Gullabo RC
  0 0 1.35.07,8 2.55,4 2.55,4 0.13,0
 
4.24,3  6.24,6  3.44,0  4.23,6  6.26,0  4.24,6  2.28,2  0.00,0  11.03,3  7.05,3
3.50,8 9.29,5 10.51,4 7.00,3 3.53,3 9.38,6
7 6 5 48 Hans Johansson
Mathias Bengtsson
Volvo Olofströms MK
NYBE AB
  0 0 1.35.26,3 3.13,9 3.13,9 0.18,5
 
4.31,6  6.38,1  3.50,6  4.25,3  6.30,1  3.53,0  2.27,8  0.00,0  11.10,8  7.07,7
3.54,5 9.37,4 11.00,1 7.00,3 3.52,5 9.26,5
6 7 5 56 Mats Andersson
Jörgen Jönsson
Opel Eslövs MK
AM Elteknik
  0 0 1.35.29,7 3.17,3 3.17,3 0.03,4
 
4.30,1  6.36,8  3.51,3  4.33,7  6.32,2  3.52,7  2.20,8  0.00,0  10.58,6  7.09,8
3.50,9 9.35,6 10.57,2 6.59,1 3.52,4 9.48,5
 8 5 46 Kaj Banck
Richard Svensson
Volvo Storfors MK
  0 0 1.36.13,7 4.01,3 4.01,3 0.44,0
 
4.38,2  6.31,5  3.55,6  4.33,5  6.43,5  3.55,4  2.26,9  0.00,0  11.16,0  7.12,9
3.56,5 9.37,1 10.58,9 6.59,4 3.52,5 9.35,8
10 9 5 52 Lars Fältman
Tomas Åhman
Toyota Rasbo MK
  0 0 1.37.06,7 4.54,3 4.54,3 0.53,0
 
4.35,9  6.36,0  3.54,9  4.35,6  6.34,5  3.54,9  2.27,9  0.00,0  11.31,0  7.17,9
3.56,9 9.46,0 11.17,8 7.02,0 3.53,0 9.42,4
11 10 5 61 Janne Kristiansson
Emelie Svensson
Volvo Wäxjö MS
www.teammoheda.se
  0 0 1.37.51,0 5.38,6 5.38,6 0.44,3
 
4.33,8  6.42,7  3.58,8  4.38,4  6.39,3  4.01,7  2.29,4  0.00,0  11.29,4  7.17,9
3.56,7 9.46,1 11.18,3 7.09,5 3.56,4 9.52,6
13 11 5 93 Oskar Nilsson
Björn Jonasson
Volvo Wäxjö MS
  0 0 1.38.59,5 6.47,1 6.47,1 1.08,5
 
4.32,8  7.03,8  3.55,5  4.48,0  6.39,8  4.07,2  2.34,0  0.00,0  11.27,2  7.16,1
3.57,5 9.50,4 11.26,6 7.15,0 4.03,1 10.02,5
14 12 5 64 Mats Lundholm
Jonas Sandberg
Mercedes Tjuts MK
  0 0 1.39.23,6 7.11,2 7.11,2 0.24,1
 
4.45,8  6.50,9  4.02,6  4.45,6  6.44,3  4.04,4  2.33,5  0.00,0  11.39,5  7.15,6
3.59,9 9.52,9 11.26,9 7.13,0 3.58,1 10.10,6
15 13 5 39 Jonas Johansson
Malin Strömberg
Toyota MK Ran Askersund
  0 0 1.41.49,2 9.36,8 9.36,8 2.25,6
 
4.23,3  6.24,7  3.46,7  4.24,4  6.17,4  3.42,9  2.20,3  0.00,0  10.57,4  15.21,1
3.48,4 9.27,3 10.48,5 6.55,0 3.46,9 9.24,9
16 14 5 62 Fredrik Carlsson
Simon Schandersson
Volvo Wäxjö MS
  0 0 1.44.25,7 12.13,3 12.13,3 2.36,5
 
4.42,3  6.47,1  3.58,5  4.45,4  6.45,6  4.03,0  2.34,3  0.00,0  15.10,5  7.18,4
4.02,2 10.08,5 11.21,0 7.12,8 4.00,9 11.35,2
9 15 5 45 Christopher Zeijlon
Christofer Svensson
Volvo Skillingaryds MK
  0 0 1.45.14,5 13.02,1 13.02,1 0.48,8
 
4.26,7  7.12,4  3.55,1  4.27,8  6.34,2  4.11,7  2.25,1  0.00,0  10.57,8  7.02,5
3.49,4 9.49,9 10.56,7 7.01,1 3.49,6 18.34,5
17 16 5 58 Thord Johansson
Emil Månsson
Volvo SMK Hörby
Konditori Boulevard Kristianstad
  0 0 1.47.19,4 15.07,0 15.07,0 2.04,9
 
4.27,5  6.39,6  4.10,5  7.16,6  9.09,9  6.35,9  5.17,8  0.00,0  11.08,4  7.13,8
3.52,8 9.36,1 11.07,4 7.02,4 3.56,4 9.44,3
19 17 5 59 Magnus Johansson
Jonas Bergman
Volvo Älmhults MK
NYBE AB
  0 0 1.55.38,0 23.25,6 23.25,6 8.18,6
 
7.17,5  9.18,6  6.42,8  7.16,6  9.09,9  6.35,9  5.17,8  0.00,0  11.20,4  7.09,0
3.56,9 9.43,1 11.02,2 7.00,5 3.55,7 9.51,1
20 18 5 66 Mattias Lönn
Andreas Norström
Volvo Linköpings MS
team kåce bilservice
  0 0 2.00.03,8 27.51,4 27.51,4 4.25,8
 
4.45,7  9.18,6  6.42,8  7.16,6  9.09,9  6.35,9  5.17,8  0.00,0  14.41,1  7.29,5
4.08,6 10.01,0 11.41,7 7.25,9 5.15,0 10.13,7
 
6 - Trimmat 4 WD Grupp A över 2000 cc inkl. WRC; samt Nationell special enligt RY-T 8, 4 WD
Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Tot Diff Kl Diff fg
 1 6 2 Eddie Hörbing
Bo Holmstrand
Ford Laxå MK
Torv o Maskinentreprenad AB
  0 0 1.30.13,5 0.00,0 0.00,0 0.00,0
 
4.17,4  6.18,6  3.42,1  4.08,9  6.05,2  3.34,1  2.14,8  0.00,0  10.38,3  6.51,3
3.44,3 9.15,7 10.26,1 6.36,7 3.33,8 8.46,2
3 2 6 5 Hasse Gustafsson
Mikael Johansson
Ford Vansbro MK
Team Tätab hyrliftar
  0 0 1.30.21,8 0.08,3 0.08,3 0.08,3
 
4.13,6  6.12,8  3.37,0  4.16,1  6.02,3  3.32,5  2.14,2  0.00,0  10.33,0  6.45,5
3.57,7 9.11,1 10.52,1 6.32,5 3.31,8 8.49,6
2 3 6 8 Ramona Karlsson
Miriam Walfridsson
Skoda Falköpings MK
  0 0 1.30.22,4 0.08,9 0.08,9 0.00,6
 
4.18,4  6.10,2  3.40,1  4.12,2  5.59,1  3.32,6  2.17,4  0.00,0  10.39,5  7.43,3
3.34,9 8.59,9 10.17,6 6.32,9 3.32,1 8.52,2
 4 6 6 Per-Arne Ljung
Kjell Andersson
Mitsubishi Hofors MS
Tractive AB
  0 0 1.31.14,9 1.01,4 1.01,4 0.52,5
 
4.23,2  6.19,4  3.45,2  4.22,3  6.13,2  3.37,1  2.21,0  0.00,0  10.51,9  6.50,8
3.41,6 9.04,4 10.27,5 6.35,8 3.37,7 9.03,8
 5 6 28 Björn Persson
Anders Olsson
Ford Huddinge MK
  0 0 1.31.56,3 1.42,8 1.42,8 0.41,4
 
4.21,2  6.26,3  3.46,8  4.21,7  6.16,3  3.41,5  2.14,7  0.00,0  10.48,2  6.45,4
3.39,0 9.09,3 10.47,1 6.42,1 3.38,7 9.18,0
 6 6 4 Jerker Axelsson
Mattias Andersson
Mitsubishi SMK Trollhättan
  0 20 1.50.25,6 20.12,1 20.12,1 18.29,3
 
4.15,2  9.04,2  6.34,4  7.08,9  8.59,1  6.31,7  5.12,5  0.00,0  10.38,7  6.43,3
3.36,2 9.00,5 10.27,1 7.56,2 4.14,7 9.42,9
 
11 - NEZ Grupp 1
Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Tot Diff Kl Diff fg
 1 11 9 Eyvind Brynildsen
Anders Fredriksson
Mitsubishi KNA Varna
DMack Rally Team
  0 0 1.29.15,2 0.00,0 0.00,0 0.00,0
 
4.09,6  6.04,3  3.34,9  4.05,8  5.55,9  3.29,1  2.17,8  0.00,0  10.35,9  6.48,5
3.41,2 9.12,3 10.17,8 6.29,9 3.35,8 8.56,4
 2 11 82 Taras Kravchenko
Yuriy Kuzminov
Mitsubishi Dynamic Sport
Dynamic Sport
  0 0 1.34.21,1 5.05,9 5.05,9 5.05,9
 
4.21,2  6.26,9  3.43,6  4.19,4  6.24,7  4.02,8  2.20,3  0.00,0  11.02,6  7.06,1
3.50,0 9.21,3 10.48,7 6.47,3 3.41,8 10.04,4
 
12 - NEZ Grupp 2
Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Tot Diff Kl Diff fg
 1 12 86 Kari Hytönen
Heidi Koppe
Ford Jyväskylän UA
  0 0 1.41.54,0 0.00,0 0.00,0 0.00,0
 
4.41,1  6.53,7  4.12,7  4.48,0  6.53,7  4.11,3  2.35,2  0.00,0  11.46,6  7.34,8
4.15,7 10.18,6 11.39,4 7.23,3 4.10,4 10.29,5
 2 12 80 Karl Friedrich Beck
Stefanie Fritzensmeier
Volvo
  0 0 1.44.03,3 2.09,3 2.09,3 2.09,3
 
4.55,8  7.07,0  4.07,0  5.00,1  7.03,3  4.20,3  2.37,4  0.00,0  11.57,7  7.29,8
4.07,5 10.12,4 12.19,0 7.41,1 4.17,6 10.47,3
 3 12 85 Ignas Taletavicius
Donatas Palepsaitis
Renault JUTA Racing
  0 0 1.49.53,0 7.59,0 7.59,0 5.49,7
 
4.39,6  7.16,7  4.12,3  9.07,6  8.24,1  5.00,2  2.33,0  0.00,0  12.01,2  7.38,1
4.14,0 10.35,0 12.01,4 7.35,3 4.09,4 10.25,1
 4 12 83 Axel Schütt
Klaus Finke
Ford MC Baltic
  0 0 1.54.58,7 13.04,7 13.04,7 5.05,7
 
5.15,0  7.58,9  4.34,3  5.32,9  7.59,3  4.41,7  2.41,6  0.00,0  13.06,7  8.17,6
4.34,8 11.51,2 13.13,3 8.32,7 4.46,3 11.52,4
6 5 12 87 Uwe Henne
Frank Krummacker
Ford MSC Weser-Solling
  0 0 2.04.17,7 22.23,7 22.23,7 9.19,0
 
7.39,6  9.53,7  7.07,0  7.48,0  9.53,7  7.11,3  5.33,0  0.00,0  12.15,4  7.43,0
4.08,5 10.27,2 12.10,4 7.48,1 4.13,8 10.25,0
5 6 12 84 Henning Schütt
Stefan Groth
Ford MC Baltic
  0 0 2.12.46,0 30.52,0 30.52,0 8.28,3
 
5.37,7  8.17,6  4.51,0  5.42,8  8.18,0  5.09,1  2.46,8  0.00,0  14.03,1  8.49,6
4.45,2 11.56,6 14.21,5 12.05,5 6.46,4 19.15,1

Resultatservice