Resultatservice - Bulletiner
Åter till indexsida för Bulletiner
 


GERT SATSAR HÅRDARE ÄN NÅGONSIN!

Förra året vann rallyveteranen Gert Blomquist SM i Lilla Grupp N.
Nu satsar han hårdare än någonsin och i South Swedish Rally den 25-27 maj kommer han till start i en äkta Peugeot Kit Car.
- Jag har ju kört det mesta genom åren, inklusive 4-hjulsdrivna turbobilar. Men den här lilla rackaren är faktiskt värst. Den är rena raketen, berömmer Gert och klappar sin Peugeot 106 Kit Car på huven.
- Motorn ger ungefär 215 hästar och tävlingsklar väger bilen bara 920 kilo. Så den flyttar sannerligen på sig, när man gasar!

54-årige Gert Blomquist är en institution i svensk rallysport.
Smålänning i själ och hjärta - även om han och hans codriver Lena Lindberg numer tävlar för Göteborgs Motorförening. Och när Gert ställer upp till start i årets South Swedish Rally - då gör han det för 25:e gången.
- Jag har varit med alla år sedan tävlingen startade och det ger en speciell känsla för tävlingen - Sveriges enda EM-rally.
- Att South Swedish numer körs både på asfalt och på grus ger dessutom en extra dimension åt tävlingen.

Gert och hans mekaniker har bråda tider just nu för att hinna få bilen klar till start. Allt ska gås igenom och kontrolleras. Inget lämnas åt slumpen.
- Vi premiärkörde den nya bilen i Svenska Rallyt och låg mycket bra till men tvingades tyvärr bryta med växellådsproblem, säger Gert. Som inte kommer att köra hela SM-serien i år:
- Anledningen är framför allt att jag numer ansvarar för Peugeots Sports tävlingsverksamhet i Grupp N i Sverige:
- Så jag har fullt upp med att "coacha" förarna i Peugeot Rally Cup i vanliga fall. Men när vi står på startlinjen i South Swedish Rally fredagen den 26 maj - då får de klara sig själva för då är det race!


Gert Blomquist:
PATRIC VINNER
LILLA GRUPP N!

- Jag tror stenhårt på Patric Carlsson. Han är lugn, metodisk och mångsidig som förare.
I sin körning liknar han väldigt mycket sin far, Ingvar. Som ju också körde mästerligt, oavsett om underlaget var grus eller asfalt.
Gert Blomquist, rallyveteranen, har alltid stressat. Just nu stressar han mer än vanligt. Rallyveteranen ska köra South Swedish Rally för 25:e gången - och han ska coacha ²sina² Peugeot-förare i lilla Grupp N.

- Patric Carlsson får finna sig i att vara favorit. Han är sistaårsjunior, har vunnit SM tre gånger och kommer till start mycket väl förberedd. Men visst - det ska köras också. Mattias Aronsson från Anderstorp trivs i den här tävlingen och kommer säkert att åka fort. Och så har vi "hemmaföraren" Joachim Grahn från Simrishamn som flera gånger i år visat att han kan blixtra till när det behövs.
Dessutom ska vi inte glömma konkurrenterna i övriga bilmärken. Johan Rudengren från Eskilstuna och Mikael Stattin från Gävle är två snabba killar, även om jag tror att Stattin inte kommer att vara så snabb på sommarväg som på vinterunderlag.

Sammanlagt är 20 förare anmälda i Grupp N 2000 cc.
Dessutom tillkommer dryga halvdussinet förare i de mindre Grupp N-klasserna. T ex örebroaren Pontus Stridh som kör 1400 cc:
- De förarna är också med och konkurrerar om SM-poängen, som räknas klassvis och inte totalt i alla tre cylindervolymsklasser som går under samlingsnamnet ²Lilla Grupp N². Och det gör ju det hela betydligt mer ovisst!

Patric Carlsson tog över Gert Blomquists vinnarbil från förra året - en Peugeot 306. Men det började inget vidare. Den tystlåtne nyköpingsföraren hamnade på taket!
- Jag tappade tid men bilen var inte värre skadad än jag kunde fortsätta. Och eftersom jag därefter var snabbast i klassen på de följande sträckorna så var jag aldrig speciellt orolig, menar Patric. Som kom igen och vann nästa SM-tävling.
Båda de här tävlingarna kördes i vintras och det har varit ett långt uppehåll fram till South Swedish Rally, första sommartävlingen i serien.

- "Sydsvenska" är en annorlunda tävling - lång och tuff. Dessutom körs första dagen på enbart asfaltunderlag. Så därför var vi i Danmark och tävlade nyligen, berättar Patric.
- Det fungerade bra. Vi slutade fyra i klassen och märkeskollegan Joachim Rydholm kom femma, vilket är klart godkänt, eftersom de danska förarna är mycket duktiga på den här typen av underlag.
South Swedish Rally startar fredagen den 26 maj och inleds med 9 specialsträckor på asfalt. Dag två däremot körs på traditionellt, svenskt underlag, dvs grus.
Tävlingen ingår dessutom i Peugeot Cup som inte oväntat leds av duon Patric Carlsson/Mattias Aronsson. Patrik har 25 poäng och Mattias ligger 1 poäng efter.
Trea i Peugeot Cup är Thomas Åkesson, Skövde MK medan Borlänges Anders Wänn är fyra. Femma ligger en gammal veteran som gjort come back - jämtlänningen Grus Ove Olsson.

Ställningen i Peugeot Cup efter 2 deltävlingar:
1) Patric Carlsson, SMK Nyköping, 25, 2) Mattias Aronsson, Anderstorp RC, 24, 3) Thomas Åkesson, Skövde MK, 14, 4) Anders Wänn, Borlänge MK, 12, 5) ²Grus-Ove² Olsson, 9, Jämtlands MK, 6) Joakim Grahn, Simrishamns MK, 9, 7) Arne Göthe, SMK Gävle, 7, 8) Joakim Rydholm, Dals MK, 6, 9) Henning Nyberg. Norge, 5, 10) Matti Johansson, Vara MK, 4, 11) Daniel Hoffman, Örebro, 1.

SM-ställningen Lilla Grupp N efter 2 deltävlingar: 1) Johan Rudengren, Eskilstuna MK, Seat och Pontus Stridh, SMK Östgöta, VW, vardera 27 p, 3) Patric Carlsson, SMK Nyköping, Peugeot, 21, 4) Mattias Aronsson, Anderstorp RC, Peugeot och Mikael Stattin, SMK Gävle, Seat, vardera 20 p, 6) Stefan Jonsson, Jämtlands MK, Citroen, 17. Sammanlagt har 31 förare tagit SM-poäng i serien så här långt



Bildtexter:Patric Carlsson leder SM i lilla Gr N med sin röda Peugeot


"Det häftigaste vi kört" säger rallyparet Gert Blomquist/Lena Lindberg. Gert gör sin 25:e start i South Swedish Rally - och han gör det i en Peugeot 106 Kit Car.