Resultatservice - Nyheter
© Detta material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt.
Eftertryck eller annan kopiering kan endast göras efter medgivande av Resultatservice.

Rumphuggen men lyckad shakedown för Sandell

Idag genomfördes shakedown inför Rally Wales GB, som startar imorgon bitti. För Patrik Sandell och Emil Axelsson, som kör för en pallplats i PWRC-klassen, blev det inte så många testvändor som det var tänkt. Men Patrik är ändå nöjd med dagen.

- Det började inte riktigt som vi hade tänkt. Gasspjället hängde sig i starten av första vändan, och sen hade vi full gas hela sträckan. Bilen ville bara rakt fram, så den blev ju lite bångstyrig i inbromsningarna, säger Patrik Sandell med ett skratt.

Felet visade sig inte vara allvarligt. Peugeot-mekanikerna hittade det snabbt och kunde åtgärda det. Men det innebar att svenskarna bara hann köra två vändor, och inte hann testa allt de planerat.

- Planen var att testa lite nya dämparinställningar. Men nu blev det ju bara en vända till och då satte vi på det vi trodde skulle vara bäst, det som var bäst i teorin i alla fall. Och det verkade vara rätt, berättar Patrik Sandell.

- Bilen kändes riktigt bra och vi hade bra flyt i körningen. Den gick lite för hårt in i vissa skarpa böjar, så vi fick lite för mycket fart med oss in i kurvorna och för lite med oss ut. Det är det enda vi behöver justera i körningen. Men annars kändes det riktigt bra så nu ska det bli kul att åka VM-final.

Ikväll är det cermoniell start och imorgon bitti körs första specialsträckan. Patrik och Emil ligger fyra i sammandraget inför tävlingen, bara en poäng efter Jari Ketomaa. Men det räcker att ta en poäng mer än finländaren så vinner svenskarna, eftersom de tagit fler andraplatser under året. På söndag eftermiddag vet vi om det blir någon VM-medalj.



Det blev bara två vändor på shakedown för Patrik och Emil, som ändå är nöjda med Peugeoten inför helgen.
(Foto: Tony Welam)

www.patriksandell.com