Resultatservice - Nyheter
© Detta material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt.
Eftertryck eller annan kopiering kan endast göras efter medgivande av Resultatservice.

Noll poäng i Grekland och fokus på Turkiet

Det grekiska VM-äventyret tog egentligen slut redan under lördagen, då Patrik Sandell och Emil Axelsson körde på en sten som slog av bärarmen och tvingade dem att bryta för dagen

På kvällen fattade Peugeot-teamet ändå beslutet att starta om under söndagen, för att göra en del tester inför Turkiet om två veckor. Morgonens två första sträckor genomfördes enligt planerna. Men i slutet av dagens tredje sträcka kände Patrik att något var fel och han tvingades slå av på takten.

"Först trodde jag att det var punktering och tog det försiktigt sista biten in i mål. När vi började undersöka det efter målgången så märkte vi att något hade hänt med hjulupphängningen" säger Patrik Sandell.

"Vi hade kunnat ta bilen till servicen, men eftersom vi inte längre hade någon chans att ta poäng så bestämde vi oss för att ställa bilen och spara den inför Turkiet" säger Patrik.

Patrik och Emil kör i år dubbla VM - Production World Rally Championship (PWRC) och Junior World Rally Championship (JWRC). De inledde säsongen med att köra för vinst i båda mästerskapen. Men en serie mer eller mindre otursförföljda insatser har tvingat dem att skära ner på ambitionerna. I PWRC, där Greklands VM ingår, ligger svenskarna just nu på tionde plats med sex poäng efter tre deltävlingar.

"Även om det inte ser så bra ut i mästerskapet just nu, så är det ändå en fantastisk chans att åka 12 VM-tävlingar i år. Och det är ändå det som viktigt inför framtiden" säger Patrik Sandell.

Vinnare i PWRC-klassen blev Andreas Aigner, som därmed leder VM-tabellen med total 20 poäng.

www.patriksandell.com