Resultatservice - Nyheter
© Detta material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt.
Eftertryck eller annan kopiering kan endast göras efter medgivande av Resultatservice.

Mitsubishi Ralliart Evolution Challenge Sweden Deltävling

Andreas Magnusson och co-driver Henrik Hulterskog vann den andra deltävlingen i Mitsubishi Ralliart Evolution Challenge Sweden för grupp N Mitsubishi Lancers. Preem Näsby Kong Christian Race var platsen och efter segern tog han över den totala ledningen i cupen.


Kong Christian Race i Kristianstad är årets första riktiga Grustävling som körs i Sverige. Strålande sol och fina vägar gjorde tävlingen perfekt. Tävlingen innehöll 5 st specialsträckor på 45km som gick norr om Kristianstad. Sträckorna var utslagsgivande även om tävlingen inte var så lång.

Magnusson/Hulterskog satte upp ett högt tempo från start och vann första sträckan med 0.9 sekunder före vinnaren av första deltävlingen Jimmy Joge och hans nya co-driver Mathias Gårdman.

Sträcka ett var inte lika lyckosam för Joachim Borg/Lill-Erik Gustafsson, som körde bra till sista kurvan på sträckan där de åkte av vägen och rullade. Båda klarade sig utan skador men det gick tyvärr inte lika bra med bilen.
Första sträckan var snabb och följsam, andra sträckan var krokigare och mer tekniskt med mycket stenar i kanterna. Efter ca 2 km fick Joge/Gårdman punktering som gjorde att bilen blev mer och mer svårkörd, de fick stanna och byta däcket vilket gjorde att de tappade 3 minuter till Andreas.

Ericsson/Stigh missade i ett vägbyte och tappade ca 20 sekunder till ledaren. Evo Challenge nykomlingen Herman Wistrand/Anders Holmqvist fick tekniska problem på den krävande andra sträckan, motorn tappade effekt och de tvingades stanna för att inte förvärra problemet på deras Evo IV.

Vid första servicen ledde Magnusson med 9.7 sekunder förre Hans-Erik Weng/Anders Frediksson. Joachim Carlström/Jörgen Norman var ytterliggare 14.1 sekunder efter på tredje plats. Ericsson/Stigh på fjärde plats var endast 3 sekunder från trean - Ericsson säger att han fortfarande lär sig sin Evo IX, Det är hans första grusrally i en 4 hjulsdriven bil.

Förarna behöll samma positioner på sträcka tre och fyra, men alla sa att de fick jobba hårt. När Carlström kom till servicen efter SS3 var han orolig när motorn rusade ett antal gånger men man löste problemet utan tidsförlust.

Med sista sträckan kvar hade Magnusson/Halterskog 12.3 sekunders ledning före Weng/Frediksson som tänkte strida in till mållinjen. Weng avslutade med snabbaste Evo Challenge tid och andra tiden totalt på SS5 men det räcket inte för att ta över ledningen.

Med 3 sekunder mellan Carlström/Norman och Ericsson/Stigh var det full attack för båda team till målet. Carlström gick ut som segrare ur den kampen och slutade på en tredje plats.

Genom att vara snabbaste av de 240 startande på specialsträcka tre visade Jimmy Joge att han kunde ha vunnit deltävling två om han inte fått punktering, nu slutade Jimmy på femte plats. Alla Evo Challenge team hade fart i bilarna, det visar resultaten. Fyra Mitsubishi Evo Challenge Team bland de tio bästa totalt.

Men det var Magnussons och Halterskogs dag, efter en säker körning på SS5 vann de Evo Challenge deltävling två och slutade på en hedrande tredje plats totalt.
"Jag är nöjd med att ha vunnit idag" säger Magnusson"Det har varit ett tufft rally för mig, första tävlingen på riktiga grusvägar i den här bilen. Det gör att jag är mer än nöjd med resultatet och ledningen i Mitsubishi Cupen.

Tredje deltävlingen i Mitsubishi Ralliart Evolution Challenge Sweden sker ca 100km norr om Kristianstad i Ljungby. Deltävlingen är South Swedish Rally den 23 & 24 Maj som ingår även i Svenska Mästerskapet för Rally.

2008 års Mitsubishi Ralliart Evolution Challenge Sweden är supportat av: Mitsubishi Motors Sweden, Pirelli tyres, Sunoco fuel, Performance Friction Brakes, Speedline Corse wheels (www.ppe.com), PIAA lights, Sparco racewear, Scandinavian Tools & Tent, Mpart and RPM Promotions.
Mitsubishi Ralliart Evolution Challenge Sweden Deltävling 2

Resultat
1 Andreas Magnusson (Skeppshult)/Henrik Hulterskog (Stensjön) 26:57.9
2 Hans-Erik Weng (Säffle)/Anders Fredriksson (Årjäng) 27:07.7
3 Joachim Carlström (Rockneby)/Jörgen Norman (Torsås) 27:39.5
4 Jonas Ericsson (Kolsva)/John Stigh (Skänninge) 27:42.2
5 Jimmy Joge (Tjällmo)/Mathias Gårdman(Norrköping) 30:03.1

Brutna
SS1 Joachim Borg(Järfälla)/Lill-Erik Gustafsson (Örebro) Avåkning
SS2 Herman Wistrand (Väsby)/Anders Holmqvist (Segeltorp) Motor

Ställning i Cupen efter deltävling 2
Förare
1 Andreas Magnusson 19
2 Jimmy Joge 18
3 Hans-Erik Weng 18
4 Jonas Ericsson 17
5 Joachim Carlström 12
6 Joachim Borg 6
7 Kenneth Jonsrød 5
8 Mikael Gustafsson 3
Co-drivers
1 Henrick Hulterskog 19
2 Anders Fredriksson 18
3 John Stigh 17
4 Mikael Johansson 12
5 Jorgen Norman 12
6 Lill-Erik Gustafsson 6
7 Ola Persson 4

Ralliart Evolution Challenge ansvarig & media ansvarig Simon Slade: